GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Globalni auto divovi morat će se udružiti s kineskim tvrtkama kako bi preživjeli u Kini

Globalni auto divovi morat će se udružiti s kineskim tvrtkama kako bi preživjeli u Kini
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.11.2024 / 07:59
Autor: SEEbiz / CNBC
PEKING - Tradicionalnim stranim proizvođačima automobila istječe vrijeme da se prilagode kineskom tržištu električnih automobila, signalizirajući industrijskim analitičarima da tvrtke moraju udvostručiti lokalna partnerstva kako bi preživjele.

Proizvođači automobila koji se temelje na fosilnim gorivima borili su se da održe svoje mjesto na najvećem svjetskom tržištu automobila, koje se brzo transformiralo u tržište na kojem nova energetska vozila sada čine više od polovice prodaje automobila u zemlji.

Ako strani brendovi "uskoro ne budu mogli lansirati konkurentna vozila na čistu energiju na kinesko tržište, jedina nada za spašavanje tržišnog udjela vjerojatno je partnerstvo s domaćim igračem", rekao je Tu Le, osnivač i direktor tvrtke Sino Auto Insights.

“Ali je li prekasno? Možda za niz stranih marki”, rekao je.

General Motors, Volkswagen i Nissan zabilježili su pad prihoda u Kini između 2019. i 2023., prema CNBC-jevim izračunima podataka o tvrtkama.

U 2023. južnokorejska Kia izvijestila je o prodaji u Kini za više od 30% nižoj od razine iz 2020. Tesla je za usporedbu rekao da je njegova prodaja u Kini porasla više od šest puta između 2019. i 2023.

Kako zabrinutost investitora raste, uprava razmatra planove. Izvršna direktorica GM-a Mary Barra rekla je na telefonskom razgovoru o zaradi prošlog mjeseca da je tvrtka imala dogovorene sastanke s dioničarima i članovima uprave zajedničkog ulaganja kako bi se razgovaralo o "restrukturiranju" kako bi se poboljšala dobit u Kini, nekoć GM-ovom vrhunskom tržištu po prihodima.

Peking je zahtijevao od američkih, njemačkih i drugih stranih proizvođača automobila koji su ušli u Kinu prije nekoliko desetljeća da osnuju zajednička ulaganja s lokalnim tvrtkama, obično u državnom vlasništvu.

Tek su 2022. godine kineske vlasti dopustile stranim automobilskim tvrtkama da u potpunosti posjeduju njihovu lokalnu proizvodnju. Ali bilo je to unosno tržište, s GM-om i Volkswagenom koji su držali prva dva mjesta po tržišnom udjelu još 2022. godine.

Kineski BYD i Geely od tada su porasli, učvrstivši svoje prvo i drugo mjesto na tržištu, prema podacima iz listopada udruge osobnih automobila u zemlji.

"Zapadni [proizvođači automobila] shvaćaju činjenicu da ne mogu samo sjediti ovdje i gledati kako njihove tržišne pozicije samo erodiraju i erodiraju, i moraju učiniti nešto, moraju učiniti nešto veliko", rekao je David Norman, Hong Odvjetnik za spajanja i akvizicije iz Konga u tvrtki A&O Sherman.

Zastupao je nizozemski Stellantis prošle godine u njegovoj kupnji 20% udjela u kineskoj tvrtki za proizvodnju električnih automobila Leapmotor, vrijednoj oko 1,59 milijardi dolara.

"Da izvadim kristalnu kuglu, mislim da ćemo sigurno vidjeti još izjednačenih utakmica", rekao je Norman. "Tehnološka prednost koju kineske NEV tvrtke imaju je značajna i raste."

Kineske tvrtke za proizvodnju električnih automobila integrirale su zaslone za zabavu nalik pametnim telefonima, projektore i tehnologiju za pomoć vozaču u svoja vozila kako bi opstale na žestokoj konkurenciji na lokalnom tržištu.

Dok Teslina verzija sustava za pomoć pri vožnji tek treba dobiti potpuno odobrenje u Kini, domaći igrači razvili su vlastitu. Xpeng, BYD i druge lokalne tvrtke koriste Nvidiju, dok je kineski telekomunikacijski div Huawei izgradio sustave za pomoć vozaču i sustave za zabavu u automobilu za druge proizvođače automobila.

"Mislim da da bi imale konkurentna vozila u Kini, [strane] tvrtke moraju imati napredni sustav upravljanja koji je usporediv s onim što vidite na nekim kineskim vozilima", rekao je Stephen Dyer, suvoditelj i voditelj azijske automobilske prakse AlixPartners .

Očekuje da će se strani proizvođači automobila udružiti s kineskim tvrtkama na području pomoći vozaču, ne samo za lokalno tržište nego i za inozemna tržišta. Volkswagen je prošle godine uložio 700 milijuna dolara u kinesku startup kompaniju za električne automobile Xpeng kako bi stvorio modele za isporuku u Kini 2026. Prethodne godine, njemački proizvođač automobila najavio je planove za ulaganje 2,4 milijarde eura (2,5 milijardi dolara) za partnerstvo između svoje podružnice za automobilski softver i kineske autonomne tvrtke pogonski proizvođač čipova Horizon Robotics.

Druga značajna partnerstva u naprednoj tehnologiji za pomoć vozaču uključuju Toyotinu prošlogodišnju najavu zajedničkog pothvata za masovnu proizvodnju automobila s kineskim startupom za autonomnu vožnju Pony.ai.

Ostaje za vidjeti mogu li strani proizvođači automobila izgraditi učinkovitu prednost partnerstvom s kineskim tvrtkama koje prodaju vlastite automobile ili tehnologiju na istom tržištu.

"Domaće nove marke vozila na energiju previše su konkurentne", rekao je Weng Yajun, šangajski partner u M&A tvrtki JunHe Law, na kineskom, preveo CNBC. "Možete uložiti sav svoj trud, ali ipak prodati samo nekoliko automobila."

Weng očekuje da će se igrači u industriji boriti "do smrti" za opstanak, a ne za akvizicije u bliskoj budućnosti

Proizvođači automobila u Kini snizili su cijene kako bi privukli kupce, istovremeno lansirajući niz novih modela u samo jednoj godini. Čak se i državne automobilske tvrtke bore.

To znači da se strani proizvođači automobila moraju natjecati s onima u državnom vlasništvu za bilo kakve lokalne akvizicije, rekao je Yiming Wang, analitičar u tvrtki China Renaissance Securities. Dodao je da kineski startupi također još nisu na točki u kojoj se žele prodati, unatoč poslovanju s gubicima.

Volkswagenov udio u Xpengu ostaje do sada najistaknutija veza između stranog proizvođača automobila i kineskog pokretanja električnih automobila na kineskom tržištu.

Njemačka tvrtka pokušava drugim strategijama povratiti svoj tržišni udio. Njegova marka Audi, zajedno s partnerom SAIC-om, kineskim državnim proizvođačem automobila, ovog je mjeseca lansirala novu marku električnih automobila u Kini koja ukida logotip s četiri prstena, umjesto da ispisuje "AUDI" zaobljenim velikim slovima.

Tržišni udio stranih proizvođača automobila u Kini vjerojatno će pasti iduće godine, a neki brendovi zapravo napuštaju zemlju, rekao je Jing Yang, direktor korporativnih ocjena za Aziju i Pacifik pri Fitch Ratings.

Globalne automobilske tvrtke također se suočavaju s konkurencijom kineskih proizvođača automobila koji se šire u inozemstvo, istaknuo je Yang. Napomenula je da unatoč carinama, poput onih u Europskoj uniji, "kineske tvrtke neće lako odustati od inozemnog širenja radi veće profitabilnosti."

Tagovi: #volkswagen,  #ford,  #general motors,  #xpeng,  #huawei,  #geely,  #byd,  #nvidia
PROČITAJ I OVO
Volkswagen seli proizvodnju Golfa u Meksiko?
SELIDBA
Volkswagen seli proizvodnju Golfa u Meksiko?
BERLIN - Informacija u njemačkom listu Handelsblatt kaže da Volkswagen želi preseliti proizvodnju Golfa iz Njemačke, vjerojatno u Meksiko, gdje već ima tvornicu. Razmatra se i druga opcija bliža kući, naime Poljska.
Audi još nije uspio postići dogovor oko 3.000 zaposlenika u Bruxellesu
BEZ DOGOVORA
Audi još nije uspio postići dogovor oko 3.000 zaposlenika u Bruxellesu
BRUXELLES - Njemački proizvođač automobila Audi nije se uspio dogovoriti o otpremninama s predstavnicima 3000 zaposlenih u svojoj tvornici u Bruxellesu koju planira zatvoriti.
GM će prestati financirati razvoj robotaksija Cruise
ODLUKE
GM će prestati financirati razvoj robotaksija Cruise
DETROIT - General Motors je u utorak priopćio da će prestati financirati razvoj robotaksija u svom poslovanju Cruise u većinskom vlasništvu, što je udarac za proizvođača automobila koji je jedinicu napredne tehnologije postavio kao glavni prioritet.
Sindikati VW-a prijete većim štrajkovima
PRIJETNJE
Sindikati VW-a prijete većim štrajkovima
WOLFSBURG - Čelnici sindikata u Volkswagenu (VW) zaprijetili su eskalacijom štrajka u sporu s upravom koja je najavila otpuštanja i zatvaranje tvornica.
Stellantis i kineski CATL grade tvornicu baterija za električna vozila u Španjolskoj vrijednu 4,3 milijarde dolara
INVESTICIJE
Stellantis i kineski CATL grade tvornicu baterija za električna vozila u Španjolskoj vrijednu 4,3 milijarde dolara
MADRID - Stellantis i kineski gigant baterija CATL u utorak su objavili planove za zajedničku izgradnju 4,1 milijarde eura (4,3 milijarde dolara) velike tvornice baterija litij-željezo-fosfat (LFP) u Španjolskoj.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE