GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Sindikat Volkswagena bez objašnjenja o zatvaranju tvornica

Sindikat Volkswagena bez objašnjenja o zatvaranju tvornica
STATUS QUO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.09.2024 / 22:34
Autor: SEEbiz / DPA
WOLFSBURG - Njemački automobilski div Volkswagen na početku pregovora o kolektivnom ugovoru s predstavnicima sindikata IG Metall odbacio je zahtjeve za povećanjem plaća i ponovno ukazao na nužno smanjenje troškova.

Istodobno, predstavnici radnika ostali su bez konkretnijih objašnjenja uprave o najavljenim potencijalnim otpuštanjima i zatvaranjima tvornica.

“Umjesto troškovnih opterećenja treba nam smanjenje troškova. Za to će biti potreban i doprinos zaposlenika”, rekao je glavni pregovarač uprave tvrtke Arne Meiswinkel nakon završetka trosatnih pregovora, prenosi njemačka tiskovna agencija dpa.

“Zajedno moramo restrukturirati našu tvrtku. Situacija je ozbiljna. Sada je zadatak pronaći izvediva rješenja", naglasio je Meiswinkel.

Sindikat IG Metall, koji predstavlja velik dio zaposlenika Volkswagena, izjave tvrtke vidi kao prijetnju smanjenju radničkih plaća.

IG Metall je zatražio povećanje plaća od sedam posto za zaposlenike u Volkswagenu i njemačkoj automobilskoj industriji u cjelini u svjetlu nedavno ostvarene dobiti Volkswagenove matične tvrtke i isplate visokih dividendi dioničarima kako započinju pregovori o kolektivnom pregovaranju.
"Zatvaranje tvornica i masovna otpuštanja za nas ne dolaze u obzir", rekao je Thorsten Gröger, glavni pregovarač za IG Metall u saveznoj državi Donjoj Saskoj.

Također su od uprave tvrtke zatražili konkretne detalje najavljenih mjera štednje, uključujući koje bi tvornice u Njemačkoj mogle biti zatvorene i koliko bi radnih mjesta moglo biti ugroženo, ali ostati praznih ruku.

“Do sada smo bili u mraku. Strahom se ne gradi budućnost – strahom se uništava budućnost“, ocijenio je Gröger.

Pregovori o kolektivnom ugovoru prvotno su bili planirani za kraj listopada, ali su odgođeni nakon što je Volkswagen početkom mjeseca najavio oštrije mjere štednje. Uz sindikalni zahtjev za povećanjem plaća, u središtu će razgovora biti i sigurnost radnih mjesta. Volkswagen je početkom mjeseca otkazao dugogodišnji dogovor s radnicima o sigurnosti posla i upozorio da ne može isključiti mogućnost masovnih otpuštanja ili zatvaranja tvornica.

Današnje štrajkove pratili su i prosvjedi tisuća zaposlenika ispred zgrade u Hannoveru u kojoj su se vodili pregovori. Kako je Gröger najavio, ako bude potrebno, sindikat je spreman i na scenarij da će ih "deseci tisuća stajati pred vratima tvornica iu krugovima Volkswagenovih tvornica".

"Tek smo na početku spora s tvrtkom, koji će biti težak", naglasio je dodavši da štrajk može uslijediti bilo kada nakon 1. prosinca.

Volkswagen je ranije ovog mjeseca najavio da će morati napraviti drastične promjene ako želi ostati konkurentan, te da razmišlja o zatvaranju pogona u Njemačkoj. Tvrtka nikada nije zatvorila tvornicu u Njemačkoj, a od 1988. nije zatvorila nijednu tvornicu nigdje drugdje u svijetu.

Objava je zaprepastila zaposlenike i izazvala zabrinutost za stanje u automobilskoj industriji, koja se smatra perjanicom njemačkog gospodarstva. Njemački automobilski sektor bori se s visokim troškovima, povećanom kineskom konkurencijom i slabom potražnjom za električnim vozilima.

Tagovi: #volkswagen, #ig metall
PROČITAJ I OVO
Porsche srezao prognoze, upozorava na američke carine
SUMORNO
Porsche srezao prognoze, upozorava na američke carine
STUTTGART - Njemački proizvođač sportskih automobila Porsche u ponedjeljak je smanjio niz prognoza za 2025. usred američkih tarifa koje remete globalnu automobilsku industriju.
Američki vjetar u leđa za dionice Toyote
OPORAVAK
Američki vjetar u leđa za dionice Toyote
NEW YORK - Automobilski sektor u fokusu je investitora i potkraj travnja.
Hoće li Magna ovog ljeta početi sastavljati kineske automobile?
NESLUŽBENO
Hoće li Magna ovog ljeta početi sastavljati kineske automobile?
GRAZ - Magna u Grazu se navodno priprema za sastavljanje komponenti za kineske automobile GAC i Xpeng.
BYD udvostručio dobit u prvom kvartalu
SJAJNE BROJKE
BYD udvostručio dobit u prvom kvartalu
PEKING - Kineski proizvođač električnih automobila BYD izvijestio je u petak da je udvostručio dobit u prvom tromjesečju, povećavši cjenovnim ratom prednost u odnosu na konkurenciju na najvećem svjetskom tržištu.
Nissanove dionice rastu, investitori se nadaju preokretu
RAST
Nissanove dionice rastu, investitori se nadaju preokretu
TOKIO - Nissanove dionice porasle su u petak za gotovo 2% nakon što je objavio rekordni gubitak zbog velikog smanjenja vrijednosti imovine i visokih naknada za restrukturiranje - troškova koji su, čini se, imali za cilj pripremiti teren za prijeko potreban preokret.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE