Prema sindikatu IG Metall, ovo je početak niza štrajkova upozorenja. Volkswagen je već poduzeo preventivne mjere za smanjenje njihovih posljedica.
Zaposlenici Volkswagenovih tvornica diljem Njemačke okupili su se jutros ispred proizvodnih pogona, držeći transparente pozivajući upravu da odustane od planova za rezanje troškova i otpuštanja. “Naše kolege su ljute. Njihova su radna mjesta bila ugrožena već tri mjeseca, ali sada su konačno dobili priliku izraziti svoje mišljenje o tome”, rekao je neimenovani predstavnik sindikata IG Metall za francusku novinsku agenciju AFP.
Na skupu ispred tvornice u gradu Zwickau na istoku Njemačke, predsjednica radničkog vijeća Volkswagena, Daniela Cavallo, optužila je upravu Volkswagena da želi rasprodati Njemačku kao proizvodnu lokaciju i lišiti prava zaposlenika. Prema njezinim riječima, razočaranje zaposlenika Volkswagena je veliko.
Prvi je to veliki štrajk najvećeg europskog proizvođača automobila od 2018. Čelnik sindikata Thorsten Grögern najavio je "štrajkove upozorenja koje tvrtka neće moći ignorirati". Prema njegovim riječima, današnja privremena obustava proizvodnje samo je početak. Nije iznosio detalje.
Volkswagen koncern, u čijem su sastavu i marke Audi, Škoda, Seat i Porsche, u priopćenju za javnost ističe kako poštuje radnička prava, ali vjeruje u konstruktivan dijalog. “Želimo postići trajno rješenje uz široku podršku”, najavili su. Dodali su da su poduzeli mjere kojima će i tijekom štrajka biti osigurane "hitne opskrbe".
Uprava Volkswagena u listopadu je objavila da zbog poslovnih problema i rasta troškova razmišlja o zatvaranju nekoliko tvornica i smanjenju troškova rada ili otpuštanju, što je izazvalo val negodovanja oko 120.000 zaposlenika u deset tvrtkinih tvornica u Njemačkoj. Bilo je i kritika na račun politike o neadekvatnom i presporom djelovanju, budući da je automobilska industrija glavni stup njemačkog gospodarstva.
Pregovori oko novog kolektivnog ugovora završili su bez dogovora u drugoj polovici studenoga, a već tada je sindikat najavio mogućnost štrajka upozorenja tijekom prosvjeda ispred sjedišta koncerna u Wolfsburgu. "Ako bude potrebno, organizirat ćemo štrajk kakav se u Njemačkoj nije dogodio desetljećima", rekao je tada Grögern.
Volkswagen je dosad tražio smanjenje plaća za 10 posto zbog teške situacije koncerna, a na stolu je i mogućnost zatvaranja pogona i prisilnog otpuštanja, na što sindikat ne pristaje.
Fotografija: Julian Stratenschulte/dpa Pool/dpa