GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Volkswagen grupa: Prodaja u 2024. pala 2,3%

Volkswagen grupa: Prodaja u 2024. pala 2,3%
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.01.2025 / 13:17
Autor: SEEbiz
FRANKFURT - Njemački automobilski div Volkswagen lani je zabilježio međugodišnji pad prodaje. Grupacija, koja uključuje marke Audi, Škoda, Seat i Porsche, lani je u svijetu isporučila 9,027 milijuna vozila, što je 2,3 posto manje nego godinu prije. Grupacija je također prodala manje električnih vozila.

Kako javlja njemačka novinska agencija dpa, grupa je ipak ostvarila cilj od devet milijuna isporuka diljem svijeta.

Regionalni rezultati jako variraju. Tako je prodaja u Kini pala za gotovo deset posto, a u zapadnoj Europi za samo 0,4 posto. Volkswagen je prošle godine u odnosu na 2023. uspio povećati prodaju u Sjevernoj Americi (za šest posto) i Južnoj Americi (za 15 posto).

Ukupna prodaja električnih vozila marki Volkswagen lani je u odnosu na prethodnu godinu smanjena za 3,4 posto na 745.000 vozila.

Među pojedinačnim markama posebno je razočarala prodaja luksuznih automobila Audija, koja je pala za 12 posto.

Prodaja ključne marke Volkswagen, koja čini više od polovice ukupne prodaje koncerna, pala je 1,4 posto u 2024., dok je proizvođač vrhunskih sportskih automobila Porsche zabilježio pad prodaje od tri posto.

S druge strane, prodaja vozila Seat/Cupra porasla je za 7,5 posto, a Škoda za 6,9 posto. No, kako javlja dpa, profiti tih podružnica nisu mogli nadoknaditi pad drugih marki.

Volkswagen grupa isporučila je više od 9,2 milijuna vozila svih marki u 2023., što predstavlja rast od više od 10% u odnosu na prethodnu godinu. Uprava je prvotno ciljala rast prodaje do tri posto za 2024., ali je odustala od tog cilja u rujnu, posebno zbog problema s prodajom na nekoć vrlo profitabilnom kineskom tržištu.

Tagovi: #Volkswagen, #audi, #porsche, #seat, #automobili
PROČITAJ I OVO
Nissan ima novu strategiju, u fokusu AI
STRATEŠKI
Nissan ima novu strategiju, u fokusu AI
YOKOHAMA - Nissan Motor planira pojednostaviti svoju globalnu ponudu automobila ukidanjem onih slabijih performansi i dugoročno primijeniti svoju tehnologiju vožnje s umjetnom inteligencijom u 90% svoje ponude, ciljajući na revitalizaciju nakon godina previranja.
Volkswagenova prodaja i dalje slaba na ključnim tržištima
SLABO
Volkswagenova prodaja i dalje slaba na ključnim tržištima
WOLFSBURG - VW Grupa i dalje pati od slabih prodajnih brojki na međunarodnoj razini, posebno u Kini i Sjedinjenim Državama, izjavio je njemački proizvođač automobila u Wolfsburgu u ponedjeljak.
Dionice Tesle padaju već osam uzastopnih tjedana
PAD
Dionice Tesle padaju već osam uzastopnih tjedana
NEW YORK - Dionica Tesle (TSLA) pala je osmi tjedan zaredom, jer se nastavlja težak početak 2026. godine, a zarada za prvi kvartal stiže kasnije ovog mjeseca.
Porsche: Prodaja u prvom kvartalu pala 15 posto
PAD
Porsche: Prodaja u prvom kvartalu pala 15 posto
BERLIN - Isporuke Porschea AG dodatno su pale u prva tri mjeseca 2026., s oštrim padom na ključnim tržištima Kini i Sjedinjenim Američkim Državama, jer automobil gubi svoj sjaj.
Kakve veze imaju brza hrana i ultrabrzo punjenje? Pitajte KFC i BYD
SURADNJA
Kakve veze imaju brza hrana i ultrabrzo punjenje? Pitajte KFC i BYD
PEKING - Div električnih vozila BYD objavio je u srijedu da surađuje s KFC-om kako bi svojim korisnicima električnih vozila u Kini ponudio iskustvo hranjenja i punjenja gorivom na jednom mjestu - za manje od 10 minuta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE