Unatoč nedavnim izazovima, uključujući geopolitičke tenzije i makroekonomske promjene, banke su pokazale nevjerojatnu otpornost. Analiza za 2024. otkrila je snažnu profitabilnost koja je rezultat visokih kamatnih stopa, rascjepkanosti bankovnog tržišta u srednjoistočnoj Europi te stabilne kapitalne pozicije banaka koje preuzimaju druge, što sve skupa i dalje stvara pogodne uvjete za daljnju konsolidaciju tržišta.
Na bankovnom tržištu u srednjoistočnoj Europi 2024. zabilježen je pad broja transakcija spajanja i preuzimanja. Visoke kamatne stope i snažna profitabilnost sektora smanjili su pritisak na male i manje uspješne igrače da prodaju, dok je smanjena tržišna likvidnost znatno otežala pristup povoljnom financiranju, zbog čega je preuzimanja teže financirati i postići atraktivnu cijenu. Unatoč tim preprekama, očekuje se da će se konsolidacija bankovnog tržišta u regiji nastaviti, dok težnja za ekonomijama razmjera i dodatno jačanje tržišnih pozicija ostaju ključni strateški ciljevi za igrače u bankovnom sektoru.
Sedmo izdanje Deloitteove studije o bankovnim spajanjima i preuzimanjima u srednjoistočnoj Europi sadržava sveobuhvatan pregled regionalnog bankovnog sektora, ispituje ključne čimbenike koji određuju bankovne transakcije, uključujući makroekonomske uvjete i tržišne trendove. Treću godinu zaredom, studija ispituje i rast sektora financijske tehnologije i njegov učinak na bankovni ekosustav. Ovo izvješće pruža vrijedan izvor informacija za banke, financijske institucije, ulagače i sve dionike zainteresirane za bankovni sektor u srednjoistočnoj Europi.
„Premda je broj bankovnih transakcija spajanja i preuzimanja u regiji bio nešto niži 2024. u odnosu na 2023., ovo je za nas ipak bila dinamična godina. Na temelju transakcija na kojima je Deloitte radio u CEE regiji, stekli smo vrijedne uvide u motive prodavatelja i kupaca, a na temelju njih očekujemo da će se regionalna konsolidacija banaka nastaviti u nadolazećem razdoblju“ smatra Lena Habuš, partnerica u Deloitteovom odjelu za strateško savjetovanje i transakcije.
Makroekonomska situacija u srednjoistočnoj Europi blago se popravila 2024. u odnosu na 2023., no budući će rast i dalje ovisiti o izazovima unutar i izvan regije. Tekući sukobi, trgovinske nesuglasice i ranjivosti u lancu opskrbe i dalje postoje, a krhkost tržišta energije pridonosi gospodarskoj nesigurnosti. Nadalje, carine koje će SAD uvesti mogle bi ugroziti globalnu trgovinu, oslabiti izvoz i stvoriti prepreke za zapadnu i istočnu Europu.
Bankovni je sektor ostvario rekordnu profitabilnost 2023. – 2024. zahvaljujući visokim kamatnim stopama i visokokvalitetnim portfeljima. Istodobno se omjer loših kredita dodatno smanjio, dok su banke diljem regije zadržale solidne kapitalne pozicije.
Kroz povijest se većina transakcija spajanja i preuzimanja odvijala u razdobljima velikih promjena u sektoru, kada su manje otporne banke iskusile propadanje kapitala, zbog čega su bile prisiljene na transakcije. Slijedom toga, iznimna profitabilnost bankovnog sektora 2024. dovela je do smanjenog broja transakcija spajanja i preuzimanja. Nadalje, mjere za sterilizaciju likvidnosti koje su središnje banke poduzele radi zaustavljanja inflacije značajno su smanjile tržišnu likvidnost i prisilile banke na pristup financiranju s nižim troškovima za preuzimanja banaka po atraktivnim cijenama. Međutim, s obzirom na to da je regionalni bankovni sektor i dalje rascjepkan, očekuje se nastavak konsolidacije dok institucije nastoje povećati učinkovitost razmjera i osnažiti tržišne pozicije.
„M&A aktivnost u bankarskom sektoru širom srednjoistočne Europe usporila je zbog makroekonomske nesigurnosti, regulatornih pritisaka i geopolitičkih rizika, uključujući vjerojatno i limitirani broj kvalitetnih targeta, što rezultira opreznim pristupom ulagača. Dodatni izazovi, poput razlika u procijeni vrijednosti, viših troškova financiranja i promjena u strateškim prioritetima vodećih bankarskih grupacija, dodatno su usporili broj transakcija. Međutim, prilike za konsolidaciju i dalje postoje, osobito za dobro kapitalizirane banke koje žele povećati ili optimirati svoje portfelje. Kako se gospodarski uvjeti stabiliziraju, nastavlja se i monetarno popuštanje i poboljšava jasnoća propisa, te je realno za očekivati da će se i povećati broj određenih transakcija, potaknut digitalnom transformacijom, povećanjem učinkovitosti ili i potrebom za konsolidacijom tržišta.“ naglasio je Damir Vukotić, glavni partner za savjetovanje o regulativi i rizicima.