GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Država bi mogla intervenirati u bankarske naknade

Država bi mogla intervenirati u bankarske naknade
NESLUŽBENO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.10.2024 / 08:44
Autor: SEEbiz / Večernji list

ZAGREB - Među brojnim bankarskim naknadama sigurno je najiritantnija ona koja nam se naplaćuje za vođenje računa. Nju je nemoguće izbjeći jer svi zaposleni i umirovljenici moraju u nekoj od banaka imati račun da bi im se isplatila plaća ili mirovina. Čini se da bi po tom pitanju ipak u dogledno vrijeme moglo doći do većih promjena

Iz Ministarstva financija dolaze dimni signali da će se ići u izmjenu sustava bankarskih naknada.

'Ministarstvo financija svjesno je problematike naknada banaka, o čemu je u svibnju skrenulo pozornost HNB-u. U okviru svoga djelokruga, Ministarstvo razmatra moguće opcije djelovanja, uključujući zakonodavna rješenja', poručili su iz kabineta ministra Marka Primorca za Večernji list.

Banke imaju od 100 do čak 800 'tarifnih stavki', odnosno različitih naknada i provizija, s time da je to područje slabije regulirano u odnosu na, primjerice, ograničenja kamatnih stopa na kredite građanima.

Od 2021. Hrvatska narodna banka (HNB) započela je s pojačanim aktivnostima praćenja, analize i nadzora bankarskih naknada.

U tom je razdoblju došlo do naglog rasta prihoda od provizija i naknada koji su kreditne institucije ostvarivale u sektoru kućanstva – prihodi od naknada za 2021. iznosili su nešto više od 250 milijuna eura, da bi već u 2022. premašili 300 milijuna eura, a u 2023. bili su oko 320 milijuna eura.

Banke tradicionalno najviše zarađuju na naknadama za platni promet, druge po važnosti su naknade vezane uz kreditne kartice, a treće po udjelu u prihodima su naknade za vođenje računa.

Kako bi konačno uveo red u područje naknada, HNB je krajem lipnja poslao okružnicu bankama, kojom je zatražena uspostava metodologija kojima će se definirati kako se utvrđuju naknade. Za to im je postavljen rok od šest mjeseci.

Najava Ministarstva financija da se razmišlja i o 'zakonodavnim rješenjima' govori o tome da ministar Primorac smatra da HNB-ova okružnica neće biti dovoljna za strožu kontrolu bankarskih naknada.

Tagovi: #naknade, #hnb, #banke, #primorac
PROČITAJ I OVO
S&P podigao kreditni rejting NLB-a
REJTING
S&P podigao kreditni rejting NLB-a
LJUBLJANA - Rejting agencija Standard and Poor's (S&P) danas je podigla dugoročni rejting Nove Ljubljanske banke (NLB) za jedan stupanj s BBB na BBB+. Izgledi su stabilni.
Švicarski bloger na meti vlasti zbog otkrivanja bankarskih tajni
ISTRAGA
Švicarski bloger na meti vlasti zbog otkrivanja bankarskih tajni
BERN - Švicarske vlasti pretresle su urede popularnog financijskog bloga Inside Paradeplatz zbog sumnje na kršenje zakona o bankarskoj tajni, budući da medijsko izvještavanje o financijskim nepravilnostima u zemlji postaje sve ograničenije.
Stambeni krediti porasli za 29 posto, refinanciranja gotovo utrostručena
KREDITIRANJE
Stambeni krediti porasli za 29 posto, refinanciranja gotovo utrostručena
ZAGREB - Snažan rast novoodobrenih stambenih kredita dodatno je ubrzao u travnju, u kojem je ugovoren iznos dosegnuo 378 milijuna eura, nakon 316 milijuna u ožujku.
UniCredit pokreće plan dioničarstva: zaposlenici Zabe dobivaju priliku ulagati u kompaniju
ESOP
UniCredit pokreće plan dioničarstva: zaposlenici Zabe dobivaju priliku ulagati u kompaniju
ZAGREB – UniCredit, paneuropska komercijalna banka čija je Zaba članica, predstavila je U Share plan dioničarstva za zaposlenike (Employee Share Ownership Plan – ESOP). Ekskluzivni program zaposlenicima omogućava izravan pristup materijalnim pogodnostima koje donosi uspješno poslovanje UniCredita.
Dioničari NLB-a odobrili prvu isplatu dividende ove godine
DIVIDENDA
Dioničari NLB-a odobrili prvu isplatu dividende ove godine
LJUBLJANA - Na današnjoj glavnoj skupštini dioničari NLB-a dogovorili su isplatu 128,6 milijuna eura za dividende, što iznosi 6,43 eura bruto po dionici.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE