Mediji su, pozivajući se na izvještaje regulatora o bankarskom sektoru, izvijestili o povećanju kamatnih stopa na kredite za stanovništvo.
Prema izvještaju Agencije za bankarstvo FBiH, kamatne stope na kratkoročne kredite odobrene privredi u FBiH umanjene su s 2,55 posto (31. decembar 2019.) na 2,40 posto (30. juni 2020.), a na kratkoročne kredite stanovništvu povećane su s 14,02 na 15,31 posto. Kad je riječ o dugoročnim kreditima privredi, kamatna stopa je povećana s 3,67 na 3,83 posto, a stanovništvu s 6,74 na 6,84 posto.
- Imali smo nezantan pad u potražnji za kreditima, ali nemamo neki značajniji udar na ključne bankarske pokazatelje, likvidnost je više nego dobra i nemamo nikakvog razloga da budemo zabrinuti i da govorimo o nekom značajnijem uticaju na bankarski sektor. Ponavljam, ne možemo govoriti o nekom pobećanju kamata, kazao je Mahhmuzić u izjavi za O kanal.
Takođe, istim povodom u Mahmuzić je kazao za Avaz da su i ranije primjećivali slične trendove te da od kvartala do kvartala postoje promjene kamatne stope.
- Ograničen kreditni rast i smanjen obim ostalih poslovnih aktivnosti imat će za posljedicu smanjenje redovnih prihoda u ovoj i narednoj godini. Prvi efekti su vidljivi na poslovnom rezultatu za prvih šest mjeseci u odnosu na isti period prethodne godine, koji je manji za 42 posto, kazao je.
On navodi kako BiH ne očekuje crni scenarij početkom naredne godine, kao što se to predviđa u nekim država EU u kojima istječe odluka o moratoriju na otplatu kredita.
- To se neće dogoditi jer smo mi svojom odlukom predvidjeli da moratorij praktično može trajati do kraja iduće godine. Građani krajem decembra mogu podnijeti zahtjev da im se odobri moratorij na šest mjeseci, a privrednici mogu iskoristiti mogućnost grejs perioda u trajanju od 12 mjeseci, naveo je Mahmuzić.