GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Gotovinski krediti nastavili ubrzavati rast

Gotovinski krediti nastavili ubrzavati rast
KREDITIRANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.08.2024 / 13:21
Autor: SEEbiz
ANALIZA - U odnosu na isto razdoblje 2023. godine, na osnovi stanja, rast promatranih kredita iznosio je 10,9% (+2,3 mlrd. eura), što je za 1,5 postotnih bodova više u odnosu na godišnju promjenu na kraju 2023.

Ubrzanje godišnjeg rasta kredita plasiranih kućanstvima trajalo je gotovo neprekidno od veljače 2023., a blago usporavanje u svibnju i lipnju posljedica je učinka baznog razdoblja kod stambenih kredita. Na mjesečnoj razini zabilježen je rast ukupnih kredita kućanstvima za 192,2 mil. eura ili 0,8%.

Na osnovi stanja, stambeni krediti s iznosom od 11,3 mlrd. eura na kraju lipnja činili su 49,3% ukupnih kredita plasiranih stanovništvu uz godišnju stopu rasta od 9,8% (+0,8% u odnosu na svibanj), što je skromnije za 0,7 postotnih bodova u odnosu na godišnju promjenu u svibnju. Rezultat je to učinka baznog razdoblja, odnosno snažnog rasta stambenoga kreditiranja u lipnju prošle godine (+1,4% mjesečno) uslijed provedbe posljednjeg kruga programa državnog subvencioniranja. Nastavak usporavanja na godišnjoj razini očekujemo i u srpnju i u kolovozu s obzirom na spomenutu snažniju potražnju u istim mjesecima prošle godine.

Gotovinski nenamjenski krediti iznosili su 8,7 mlrd. eura ili 37,7% promatranih ukupnih kredita, najviše u posljednjih 36 mjeseci. Rast ove kategorije na godišnjoj razini ubrzava od veljače 2023. godine, a pozitivne godišnje stope rasta traju od srpnja 2021. U lipnju je ostvaren rast u odnosu na lipanj 2023. iznosio 14,5% ili 1,1 milijardu eura. Na mjesečnoj razini rast je iznosio 1,3% (+113,2 mil. eura). Postepeno ubrzanje mjesečnog rasta promatranih kredita bilježeno je u razdoblju siječanj-travanj, dok je u svibnju i lipnju zabilježeno blago usporavanje, međutim, na i dalje iznad prosječne stope rasta. Ipak, još uvijek snažna potražnja odraz je snažnog potrošačkog optimizma u uvjetima rastućih dohodaka, zaposlenosti te popuštanja inflatornih pritisaka.

Prema anketi o kreditnoj aktivnosti banaka, jačanje potražnje za gotovinskim nenamjenskim kreditima dobrim je dijelom posljedica potrošnje na trajna dobra, međutim, dio se vjerojatno odnosi na uređenje stambenih nekretnina, kao i za tekuću potrošnju uslijed rastuće potrebe za financijskim pozajmicama s obzirom na prethodni snažan rast potrošačkih cijena. Očekujemo da će se solidna potražnja za promatranim kreditima nastaviti s obzirom na rastući potencijal zaduživanja u odnosu na prihode. U odnosu na kraj 2023., gotovinski nenamjenski krediti porasli su za 8,5% ili 676,8 mil. eura.

Treća najveća stavka, prekoračenja po transakcijskim računima, s iznosom od 778,8 mil. eura (3,4% ukupnih kredita), bilježi pad na godišnjoj razini od kraja 2022. izuzev siječnja i veljače ove godine. U lipnju je ponovno zabilježeno smanjenje, za 1,9%. Na mjesečnoj razini pad je iznosio 2,8%.

Krediti po kreditnim karticama (1,7% ukupnih kredita stanovništvu) iznosili su na osnovi stanja 384,7 mil. eura (-0,2% na mjesečnoj razini), a u lipnju je zabilježen pad na godišnjoj razini za 2,0%. Iako su od kraja prošle godine bilježene pozitivne godišnje promjene, već u svibnju je trend prekinut.

Prema posljednjim podacima HNB-a, prosječna kamatna stopa na nove gotovinske nenamjenske kredite iznosila je u lipnju 6,07%, što je više za dvadesetak baznih bodova na godišnjoj razini, ali i manje za 4 bazna boda u odnosu na svibanj. Istovremeno je prosječna kamatna stopa na nove stambene kredite iznosila 3,74%, što je u odnosu na lipanj prošle godine više za 67 baznih bodova, dok je na mjesečnoj razini zadržana stabilnost. Uzevši u obzir nastavak solidne tekuće kreditne aktivnosti sektora stanovništva, može se zaključiti da se rast kamatnih stopa uslijed pooštravanja monetarne politike ESB-a zasada nije značajnije odrazio na potražnju za kreditima.

Tagovi: #gotovinski krediti, #krediti, #kreditiranje, #hnb
PROČITAJ I OVO
Addiko se širi u Rumunjsku
ŠIRENJE
Addiko se širi u Rumunjsku
BEČ - Addiko Bank, austrijska financijska institucija specijalizirana za sektor potrošača i malih i srednjih poduzeća koja posluje u srednjoj i jugoistočnoj Europi (CSE), priprema se za pokretanje poslovanja u Rumunjskoj s prvim rješenjima ponuđenim potrošačima u prvom kvartalu 2025., navodi Economedia.ro.
Bankarske naknade: Prihodi banaka bi se već ove godine mogli smanjiti
PRIJEDLOG ZAKONA
Bankarske naknade: Prihodi banaka bi se već ove godine mogli smanjiti
ZAGREB - Banke su u prošloj godini imale milijardu i pol eura dobiti. Od provizija i naknada za poduzeća i stanovništvo zaradile su oko 270 milijuna eura, od čega se oko 40% odnosi na građane. No taj bi se prihod od naknada mogao već ove godine bitno smanjiti.
OTP banka treću godinu za redom najbolja banka u Hrvatskoj prema izboru Global Financea
PRIZNANJA
OTP banka treću godinu za redom najbolja banka u Hrvatskoj prema izboru Global Financea
SPLIT - Ugledni financijski magazin Global Finance proglasio je OTP banku i ove godine najboljom bankom u Hrvatskoj, treći put za redom. Osim u Hrvatskoj, OTP banka odnijela je titulu najbolje banke i u Mađarskoj, Crnoj Gori te Sloveniji, čime je osigurala status regionalnog pobjednika u Srednjoj i Istočnoj Europi.
Šef HSBC-a: Globalizaciji kakvu poznajemo došao je kraj
STAVOVI
Šef HSBC-a: Globalizaciji kakvu poznajemo došao je kraj
HONG KONG - Globalizacija u sadašnjem obliku "možda je prošlost", prema predsjedniku HSBC-a Sir Marku Tuckeru, koji je rekao da će trgovinske i geopolitičke napetosti dovesti do jačih gospodarskih veza između regionalnih grupa i trgovinskih blokova.
Hrvatska poduzeća dobivaju podršku od 100 milijuna eura kroz kredit koji je EIB odobrio PBZ-u
KREDITI
Hrvatska poduzeća dobivaju podršku od 100 milijuna eura kroz kredit koji je EIB odobrio PBZ-u
ZAGREB - Europska investicijska banka (EIB) odobrila je Privrednoj banci Zagreb (PBZ), članici Intesa Sanpaolo Grupe, kredit od 100 milijuna eura za proširenje mogućnosti financiranja hrvatskih poduzeća u zemlji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE