U odnosu na isto razdoblje 2023. godine, na osnovi stanja, rast promatranih kredita iznosio je 11,2% (+2,3 mlrd. eura), što je za 1,8 postotnih bodova više u odnosu na godišnju promjenu na kraju 2023. Ubrzanje godišnjeg rasta kredita plasiranih kućanstvima trajalo je gotovo neprekidno od veljače 2023., a blago usporavanje u svibnju posljedica je učinka baznog razdoblja kod stambenih kredita. Na mjesečnoj razini zabilježen je rast ukupnih kredita kućanstvima za 234,4 mil. eura ili 1,0%.
Na osnovi stanja, stambeni krediti s iznosom od gotovo 11,3 mlrd. eura na kraju svibnja činili su 49,4% ukupnih kredita plasiranih stanovništvu uz godišnju stopu rasta od 10,5% (+0,7% u odnosu na travanj), što je skromnije za 0,7 postotnih bodova u odnosu na godišnju promjenu u travnju. Rezultat je to učinka baznog razdoblja, odnosno snažnog rasta stambenoga kreditiranja u svibnju prošle godine (+1,4% mjesečno) uslijed početka provedbe posljednjeg kruga programa državnog subvencioniranja.
Gotovinski nenamjenski krediti iznosili su 8,6 mlrd. eura ili 37,5% promatranih ukupnih kredita, najviše od rujna 2021. Rast ove kategorije na godišnjoj razini ubrzava od veljače 2023. godine, a pozitivne godišnje stope rasta traju od srpnja 2021. U svibnju je ostvaren rast u odnosu na svibanj 2023. iznosio 14,0%. Na mjesečnoj razini rast je iznosio snažnih 1,5% (+124 mil. eura). Nakon kontinuiranog jačanja tekuće aktivnosti tijekom cijele godine, tako je zabilježeno blago usporavanje u odnosu na 1,7% u travnju. Ipak, još uvijek snažna potražnja odraz je jačanja potrošačkog optimizma u uvjetima rastućih dohodaka, zaposlenosti te popuštanja inflatornih pritisaka.
Prema anketi o kreditnoj aktivnosti banaka, jačanje potražnje za gotovinskim nenamjenskim kreditima dobrim je dijelom posljedica potrošnje na trajna dobra, međutim, dio se vjerojatno odnosi na uređenje stambenih nekretnina, kao i za tekuću potrošnju uslijed rastuće potrebe za financijskim pozajmicama s obzirom na prethodni snažan rast potrošačkih cijena. Očekujemo da će se solidna potražnja za promatranim kreditima nastaviti s obzirom na rastući potencijal zaduživanja u odnosu na prihode. U odnosu na kraj 2023., gotovinski nenamjenski krediti porasli su za 7,1% ili 563,6 mil. eura.
Treća najveća stavka, prekoračenja po transakcijskim računima, s iznosom od 801,4 mil. eura (3,5% ukupnih kredita), bilježi pad na godišnjoj razini od kraja 2022. izuzev siječnja i veljače ove godine. U svibnju je ponovno zabilježeno smanjenje, za 0,6%. Na mjesečnoj razini rast je iznosio 1,3%.
Krediti po kreditnim karticama (1,7% ukupnih kredita stanovništvu) iznosili su na osnovi stanja 385,5 mil. eura (-3,8% na mjesečnoj razini), a u svibnju je godišnja stopa rasta iznosila -1,6%. Tako je prekinut trend ubrzanja započet u travnju, a pozitivne godišnje promjene trajale su od kraja prošle godine.
Prema posljednjim podacima HNB-a, prosječna kamatna stopa na prvi put ugovorene gotovinske nenamjenske kreditne iznosila je u svibnju 6,1%, što je manje za dvadesetak baznih bodova u odnosu zabilježenu razinu iz siječnja 2024., kada je dosegnut vrhunac u okviru posljednjeg ciklusa zaoštravanja monetarne politike. Istovremeno je prosječna kamatna stopa na prvi put ugovorene stambene kredite iznosila 3,8%, što je za otprilike 160 baznih bodova više u odnosu na lipanj 2022., prije početka podizanja referentnih kamatnih stopa. Uzevši u obzir nastavak solidne tekuće kreditne aktivnosti sektora stanovništva, može se zaključiti da se rast kamatnih stopa zasada nije značajnije odrazio na potražnju za kreditima.