GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Istraživanje EIB-a: Banke u Hrvatskoj očekuju goru krizu nego one u regiji

Istraživanje EIB-a: Banke u Hrvatskoj očekuju goru krizu nego one u regiji
PROBLEMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.06.2020 / 10:42
Autor: SEEbiz / Poslovni dnevnik
ZAGREB - Male i srednje kompanije u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi (CESEE) suočit će se ove godine sa znatno strožim kriterijima odobravanja kredita u bankama, jedan je od glavnih zaključaka istraživanja Europske investicijske banke (EIB).

K tome, udjel nenaplativih kredita opet će početi rasti, prvi put od 2015. godine. Kako stoji u istraživanju, banke u CESEE regiji zbog pandemije koronavirusa suočit će se s najgorim poslovnim okruženjem od financijske krize 2007. i 2008. godine, piše Poslovni dnevnik.

U posljednjih šest mjeseci banke u regiji svjedočile su solidnoj potražnji za kreditima, a pružale su nešto labavije uvjete kreditiranja.

Međutim, EIB-ovo istraživanje među 90 banaka došlo je do zaključka da zajmodavci očekuju oštar pad potražnje za financiranjem, ali i značajno zaoštravanje uvjeta odobravanja te sukladno tome pad stope odobrenih kredita.

Banke očekuju da će prvenstveno kućanstva smanjiti potražnju za kreditiranjem, a ne toliko korporativni sektor.

No, postojeći kreditni portfelj počet će se opet kvariti, s obzirom da 64 posto banaka očekuje rast stope loših kredita tijekom drugog polugodišta.

Što se tiče Hrvatske, u EIB-u ističu kako se naše bankovno tržište uoči pandemije moglo pohvaliti solidnom profitabilnošću s obzirom da je u posljednjih šest mjeseci više od polovice stranih bankovnih grupacija izvijestilo o višem povratu na kapital.

S obzirom da je cjeloviti utjecaj pandemije još nejasan, u idućih šest mjeseci banke očekuju pad tržišne dinamike čak ispod regionalnih trendova.

To je u skladu s prognozama da će Hrvatska iskusiti jednu od najdubljih recesija u regiji, s padom BDP-a od 9 posto.

Dok će na kreditiranje građanstva snažno negativno utjecati potonuće osobne potrošnje, viša potražnja može doći od izvanrednih potreba za likvidnošću kompanija koje su morale zaustaviti poslovanje, podržane i fiskalnim poticajima.

Da bi se banke u CESEE regiji vratile na razine prije krize te da bi mogle financirati gospodarstvo, podrška kroz instrumente kao što je Europski jamstveni fond bit će ključna, smatra EIB-ova ekonomistica Debora Revoltella.

Tagovi: banke u Hrvatskoj, Europska investicijska banka
PROČITAJ I OVO
Raiffeisen očekuje zahtjev ECB-a za ubrzanjem odlaska iz Rusije
OČEKIVANJA
Raiffeisen očekuje zahtjev ECB-a za ubrzanjem odlaska iz Rusije
BEČ - Austrijska Raiffeisen Bank International (RBI) priopćila je kako očekuje zahtjev europskih regulatora za ubrzanje zatvaranja poslovanja u Rusiji.
Gotovinski krediti rasli najjače od ožujka 2019.
KREDITIRANJE
Gotovinski krediti rasli najjače od ožujka 2019.
ZAGREB - Snažan rast kredita kućanstvima započet prošle godine nastavljen je i u prvim mjesecima ove godine, "pri čemu je zamjetan pojačan rast gotovinskih nenamjenskih kredita", priopćio je HNB.
HPB kredit - Nove kamate za ostvarenje životnih planova
KREDITI
HPB kredit - Nove kamate za ostvarenje životnih planova
Gotovinski nenamjenski kredit HPB-a uz fiksne kamate od 4,95 % godišnje (EKS 5,96 %) osmišljen je za financiranje svih važnih životnih potreba i želja.
Radnici njemačke Postbank glasaju o štrajku usred spora oko plaća
ŠTRAJK
Radnici njemačke Postbank glasaju o štrajku usred spora oko plaća
BERLIN - Sindikalni čelnici zatražili su od radnika njemačke Postbanke da odobre štrajkove na neodređeno vrijeme protiv banke nakon što posljednji krug pregovora o kolektivnom pregovaranju nije postigao dogovor o zahtjevima za sigurnost plaća i posla.
U Njemačkoj sve manje bankomata; evo gdje građani podižu novac
TRENDOVI
U Njemačkoj sve manje bankomata; evo gdje građani podižu novac
BERLIN - Podizanje gotovine za kupnju postaje sve popularnije među potrošačima u Njemačkoj. Ukupni obujam gotovinskih plaćanja lani je porastao za dobrih 20 posto na 12,31 milijardu eura.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE