GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Savjet HNB-a: Ukupna izloženost sistemskim rizicima na umjerenoj razini

Savjet HNB-a: Ukupna izloženost sistemskim rizicima na umjerenoj razini
IZLOŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.10.2024 / 21:57
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ukupna izloženost sistemskim rizicima na kraju drugog tromjesečja 2024. ostala je na umjerenoj razini, istaknuto je u srijedu na sjednici Savjeta Hrvatske narodne banke (HNB), izvijestili su iz HNB-a te dodali da će nastaviti pomno pratiti evoluciju potrošačkog kreditiranja i povezanih sistemskih rizika i prema potrebi prilagođavati mjere usmjerene na očuvanje financijske stabilnosti.

Najvažniji rizici za financijsku stabilnost proizlaze iz međunarodnog okružja, a povezani su s geopolitičkim napetostima i slabim rastom europskog gospodarstva, dok u zemlji sistemske rizike pojačava snažan rast potrošačkog kreditiranja, ističe se iz HNB-a.

Konstatirano je i da se rast gotovinskih nenamjenskih kredita kućanstvima nastavio ubrzavati pod utjecajem rasta dohodaka i potrošačkog optimizma. Stambeni krediti i dalje rastu po stabilnim stopama, ali su rast cijena stambenih nekretnina i povišena razina kamatnih stopa utjecali na povećanje tereta otplate kredita.

S druge strane, napominju iz HNB-a, kreditiranje poduzeća ostalo je prigušeno, a novi su krediti uglavnom usmjereni prema građevinarstvu, djelatnostima vezanima uz poslovanje nekretninama te pojedinim djelatnostima unutar uslužnog sektora.

Povoljna makroekonomska kretanja utjecala su na daljnje smanjenje već povijesno niskog udjela neprihodujućih kredita, što uz povišenu razinu kamatnih stopa pogoduje poslovanju kreditnih institucija, kaže se u priopćenju.

Na Savjetu HNB-a konstatirano je i da cijene stambenih nekretnina i dalje rastu brže nego u većini članica EU-a, iako nastavak smanjenja broja kupoprodajnih transakcija upućuje na izgledan nastavak postupnog usporavanja tendencije rasta cijena.

U takvim su uvjetima ciklički rizici ostali umjereno povišeni, a stopa protucikličkoga zaštitnog sloja kapitala od 1,5 posto, koja je u primjeni od sredine ove godine, ocijenjena je primjerenom zreloj fazi financijskoga ciklusa. HNB će nastaviti pomno pratiti evoluciju potrošačkog kreditiranja i povezanih sistemskih rizika, i prema potrebi prilagođavati mjere usmjerene na očuvanje financijske stabilnosti, kaže se u priopćenju.

Savjet HNB-a donio je odluku o izdavanju prigodne kovanice od dva eura Marko Marulić u povodu obilježavanja Godine Marka Marulića.

Marko Marulić (18. kolovoza 1450. - 5. siječnja 1524.) bio je književnik, humanist i erudit čija djela imaju iznimno značenje za hrvatsku književnost te ukupnu kulturnu baštinu.

Tagovi: hnb, savjet, izloženost, rizici, marulić
PROČITAJ I OVO
HPB planira isplatiti vrlo dobru dividendu
DIVIDENDA
HPB planira isplatiti vrlo dobru dividendu
ZAGREB - Hrvatska poštanska banka namjerava isplatiti dividendu, vidljivo je iz poziva za Glavnu skupštinu.
NLB Grupa nastavila snažan rast
RAST
NLB Grupa nastavila snažan rast
LJUBLJANA - NLB Grupa nastavila je snažan rast u trećem kvartalu 2024. godine, što se očituje u dodatnih 135,5 milijuna eura čiste dobiti, što je ukupni rezultat za prvih devet mjeseci ove godine.
Gorenjska banka postala vlasnica pet posto Addiko banke
VLASNIŠTVO
Gorenjska banka postala vlasnica pet posto Addiko banke
LJUBLJANA - Gorenjska banka danas je od financijskog holdinga Agri Europe Cyprus Limited, čiji je dio, stekla 1.011.812 dionica Addiko banke.
OTP Grupa: Dobit nakon oporezivanja smanjena zbog jednokratnog učinka
SOLIDNO
OTP Grupa: Dobit nakon oporezivanja smanjena zbog jednokratnog učinka
BUDIMPEŠTA - Kumulativna dobit OTP Grupe nakon oporezivanja iznosila je 2.112 milijuna eura u razdoblju od siječnja do rujna 2024., uz povrat na kapital od 24,9%.
Predsjednica EIB-a: Nastavljamo ulagati u Hrvatsku
INVESTICIJE
Predsjednica EIB-a: Nastavljamo ulagati u Hrvatsku
ZAGREB - Predsjednica Grupe Europske investicijske banke (EIB), Nadia Calviño, posjetila je danas Hrvatsku kako bi razgovarala o budućim financiranje za zelene, digitalne i druge ključne razvojne projekte u zemlji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE