GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U travnju nastavak rasta kreditiranja domaćih sektora

U travnju nastavak rasta kreditiranja domaćih sektora
KREDITIRANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.06.2023 / 08:21
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima HNB-a, ukupni krediti drugih monetarnih financijskih institucija institucionalnim sektorima iznosili su na kraju travnja 41,9 mlrd. eura, što je povećanje za 275,5 mil. eura ili 0,7% na mjesečnoj razini i 3 mlrd. eura ili 7,8% u odnosu travanj 2022. (na osnovi stanja).

Na godišnjoj razini trend rasta ukupnih kredita traje od veljače 2022., a dvoznamenkaste stope rasta bilježe se od svibnja prošle godine. Na mjesečnoj razini ukupni krediti nastavljaju trend blagog rasta koji traje od kraja 2022. godine (na osnovi stanja). Prema podacima središnje banke, na osnovi transakcija, krediti domaćim sektorima porasli su u travnju za 0,4 mlrd. eura ili 1,1% u odnosu na ožujak. Rast ukupnih kredita domaćim sektorima na godišnjoj se razini blago ubrzao, s 9,5% u ožujku na 9,6% u travnju. Rast kredita nefinancijskim poduzećima blago se usporio (s 15,4% u ožujku na 15,2% u travnju), a rast kredita stanovništvu nastavio se ubrzavati (sa 6,0% na 6,3%), prije svega kao odraz ubrzavanja rasta gotovinskih nenamjenskih kredita (s 4,3% na 5,0%) uz manje izraženo ubrzavanje rasta stambenih kredita (s 9,6% na 9,8%).

Na osnovi stanja, promatrano po sektorima, krediti nefinancijskim poduzećima ukupnog iznosa 14,3 mlrd. eura porasli su za 252,1 mil. eura ili 1,8% na mjesečnoj razini. Godišnja stopa rasta nastavila je usporavati treći mjesec zaredom, a u travnju se spustila na 14,9% (+2 mlrd. eura) u odnosu na 15,2% zabilježenih u ožujku 2023. Na godišnjoj razini, rast kredita za obrtna sredstva usporio je na 6,4% (+263,6 mil. eura), što je 0,7 postotnih bodova manje u odnosu na godišnju promjenu u ožujku. Krediti za obrtna sredstva na kraju travnja iznosili su 4,4 mlrd. eura, a na mjesečnoj razini porasli su za 1,8% ili 78,9 mil. eura, najsnažnije od srpnja prošle godine. Istovremeno su krediti za investicije zabilježili rast za 35,9 mil. eura ili 0,6% u odnosu na ožujak, a iznosili su na kraju travnja 5,6 mlrd. eura, pri čemu je godišnja stopa rasta usporila s 13,6% u ožujku na 11,3% u travnju (+573,5 mil. eura). Prema navodima iz HNB-a, najviše su rasli krediti u djelatnosti prijevoza i skladištenja.

S druge strane, krediti kućanstvima s iznosom od 20,3 mlrd. eura skromno su porasli u odnosu na ožujak (+0,6% ili 119,2 mil. eura), dok je u odnosu na travanj 2022. rast iznosio 1,1 mlrd. eura ili 5,8%. Promatrano prema strukturi, stambeni krediti na koje se odnosi gotovo polovica ukupnih kredita plasiranih kućanstvima, s iznosom od 10 mlrd. eura, na mjesečnoj su razini ostvarili rast od 0,4% ili 36,7 mil. eura. U odnosu na travanj prethodne godine stambeni krediti porasli su za 894,7 mil. eura ili 9,6%. Druga najveća stavka, gotovinski nenamjenski krediti, s udjelom od 36,7% u ukupnim kreditima kućanstvima i iznosom od 7,4 mlrd. eura, zabilježili su mjesečni rast od 0,9% (+68,1 mil. eura) te rast na godišnjoj razini od 3,9% (280,6 mil. eura).

Krediti općoj državi, od kojih se glavnina (86,6%) odnosi na kredite središnjoj državi, na kraju travnja iznosili su gotovo 7 mlrd. eura. Uz povećanje u odnosu na travanj prošle godine za 103,7 mil. eura (+1,5%), u odnosu na ožujak zabilježen je pad za 105,2 mil. eura ili 1,5%. Pri tome se većina kredita središnjoj državi odnosilo na dugoročne kredite (s dospijećem višim od 5 godina).

Ubrzanje rasta gotovinskih nenamjenskih kredita može zrcaliti povećanu potrebu financiranja tekuće potrošnje u okružju ustrajnih inflatornih pritisaka, kao i očekivanja o rastu kamatnih stopa. U nastavku godine za očekivati je i snažniji rast stambenih kredita uslijed početka provedbe novoga kruga subvencioniranja stambenih kredita sredinom ožujka. Rast bilježi i kreditiranje nefinancijskih poduzeća, a prema namjeni kredita u odnosu na ožujak porasli su i krediti za obrtna sredstva i krediti za investicije. Usporavanje godišnje stope rasta kredita nefinancijskim poduzećima odraz je i već snažnog rasta promatranih kredita u travnju godinu dana ranije. U idućim mjesecima očekujemo da će se nastaviti sužavati razlika između godišnje stope rasta ukupnih kredita i inflacije.

Tagovi: krediti stanovništvu, krediti poduzećima, stambeni krediti, gotovinski krediti
PROČITAJ I OVO
Intesa sa znatno većim prihodom u prvom tromjesečju
SJAJNE BROJKE
Intesa sa znatno većim prihodom u prvom tromjesečju
MILANO - Talijanska banka Intesa Sanpaolo izvijestila je u petak o znatnom većem prihodu i dobiti u prvom tromjesečju, uz skok kamata u okruženju podignutih troškova zaduživanja u eurozoni.
Dobit Societe Generalea nadmašila procjene
BOLJE OD OČEKIVANJA
Dobit Societe Generalea nadmašila procjene
PARIZ - Trgovci dionicama Societe Generale SA nadmašili su svoje kolege u trgovanju obveznicama već četvrto tromjesečje zaredom, a prihodi od jedinice pomogli su francuskoj banci da nadmaši procjene dobiti u prvom kvartalu.
Oročeni depoziti kućanstava u godinu dana skočili čak 20,4 posto
SKOK
Oročeni depoziti kućanstava u godinu dana skočili čak 20,4 posto
ZAGREB - Na kraju ožujka depoziti kućanstava iznosili su 37 milijardi eura, uz skok na godišnjoj razini za 2,9 posto, od čega na prekonoćne depozite otpadaju 26,3 milijarde, a na oročene depozite kućanstava 10,7 milijardi eura.
Više od 560 tisuća potrošača dogovorilo s bankama dopušteno prekoračenje po tekućem računu
MINUSI
Više od 560 tisuća potrošača dogovorilo s bankama dopušteno prekoračenje po tekućem računu
ZAGREB - Vlada Republike Hrvatske, Hrvatska narodna banka i 13 poslovnih banaka potpisali su u srpnju 2022. godine Memorandum o razumijevanju u vezi prekoračenja po tekućem računu.
Erste banka podigla neto dobit 9,4 posto
RAST
Erste banka podigla neto dobit 9,4 posto
ZAGREB - Erste banka u prvom ovogodišnjem tromjesečju ostvarila je 9,4 posto višu neto dobit nego godinu ranije, koja je tako dosegnula 58 milijuna eura, a rezultat je poboljšanog operativnog rezultata, izvijestili su u utorak iz te banke.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE