Na mjesečnoj razini, ukupni depoziti porasli su za 2,2% ili 1,2 mlrd. eura.
Prema strukturi depozita, prekonoćni depoziti činili su u srpnju 71,4% ukupnih, odnosno iznosili su 41,5 mlrd. eura (+3,8% mjesečno odnosno -3,9% godišnje). Na godišnjoj razini zabilježeno je deseto zaredom smanjenje ove kategorije. S druge strane, s iznosom od 16,7 mlrd. eura, oročeni depoziti činili su 28,6% ukupnih. Oročeni depoziti porasli su na godišnjoj razini za snažnih 29,5%. Pozitivne promjene promatrane kategorije na godišnjoj razini traju od ožujka 2023., a odraz su rasta pasivnih kamatnih stopa banaka. U odnosu na lipanj zabilježeno je smanjenje promatrane kategorije za 1,5% ili 256,2 mil. eura.
Promatrano po sektorima, ukupni depoziti kućanstava iznosili su 38 mlrd. eura ili 65,3% ukupnih depozita. Rast promatranih depozita usporio je s 2,9% godišnje u lipnju na 2,7% u srpnju. Nakon što je krajem 2023. bilo primjetno usporavanje godišnjeg rasta depozita kućanstava kao posljedica učinka baznog razdoblja (zbog rasta sredstava na transakcijskim računima u istom razdoblju godinu ranije uslijed uvođenja eura), od početka ove godine godišnja stopa rasta postepeno se normalizira (iščezavanje neuobičajenih promjena iz izračuna). Od ukupnih depozita kućanstava, na prekonoćne depozite odnosilo se gotovo 27 mlrd. eura (3/4 ukupnih), što predstavlja pad za 4,7% godišnje i povećanja za 1,5% mjesečno. Oročeni depoziti kućanstava iznosili su 11 mlrd. eura, a u odnosu na srpanj 2023. godine zabilježili su rast za 27,2%, dok su u odnosu na lipanj 2024. porasli za 0,5%. Uočljiv je postupan rast udjela oročenih depozita kućanstava u ukupnim, što je posljedica postepenog rasta kamatnih stopa na depozite.
S druge strane, ukupni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 16,6 mlrd. eura ili 28,5% ukupnih depozita. Na godišnjoj razini zabilježeno je usporavanje s 4,8% na 4,3%, a na mjesečnoj razini rast je iznosio 4,6%. Prema strukturi, od ukupnih depozita nefinancijskim društvima, 12,3 mlrd. se odnosilo na prekonoćne depozite, što je jednako smanjenju za 2,7% na godišnjoj razini i rastu za 7,8% u odnosu na lipanj. Relativno snažan mjesečni rast vjerojatno je djelomično povezan s pojačanim priljevima iz inozemstva tijekom vrhunca turističke sezone. Oročeni depoziti nefinancijskih društava iznosili su 4,3 mlrd. eura, što je na mjesečnoj razini smanjenje za 3,6%. U odnosu na srpanj 2023. oročeni depoziti nefinancijskih društava porasli su za 30,9%. Zamjetan godišnji rast oročenih depozita nefinancijskih poduzeća također je odraz viših kamatnih stopa na depozite poduzeća.
Prema podacima HNB-a, prosječna kamatna stopa na prvi put ugovorene oročene depozite stanovništva bila je u srpnju za 22 bazna boda niža nego u lipnju i iznosila je 2,4%. Kako navode u središnjoj banci, tom je smanjenju najviše pridonijela jedna banka koja je u srpnju smanjila kamatnu stopu za gotovo 1 postotni bod nakon povećanja u lipnju, kojim je potaknula priljeve sredstava na oročenja. Kamatna stopa na prvi put oročene depozite poduzeća bila je niža za 7bb u odnosu na lipanj i iznosila je 3,2%. Kamatna stopa na ukupne oročene depozite stanovništva porasla je u srpnju za 4bb i iznosila je 1,8%, a na ukupne oročene depozite poduzeća smanjila se za 2 bazna boda (2,9%). Istodobno je kamatna stopa na prekonoćne depozite stanovništva ostala nepromijenjena na razini od 0,02%, a ona kod poduzeća povećala se za 5bb i iznosila 0,21%.
Te su promjene, sa smanjenjem udjela oročenih depozita, rezultirale porastom kamatne stope na postojeće ukupne depozite stanovništva za 1 bazni bod, na razinu od 0,5%, te smanjenjem za 5 baznih bodova na postojeće ukupne oročene depozite poduzeća, na razinu od 0,9%.