Druga najveća talijanska banka rekla je da je neto dobit za tri mjeseca do 31. ožujka iznosila 2,6 milijardi eura (2,8 milijardi dolara), u odnosu na prosjek od 2,13 milijardi eura prema predviđanjima analitičara koje je sastavila kompanija.
Prihodi su također nadmašili očekivanja jer se UniCredit pridružio većem rivalu Intesi Sanpaolo u isticanju oporavka neto naknada, koje su skočile 16% tromjesečno u odnosu na tromjesečje, dok je prihod od jaza u kamatnim stopama na kredite i depozite smanjen za 0,9%.
Uz vrhunske kamatne stope, banke rade na zamjeni dobiti od kreditiranja naknadama od prodaje investicijskih proizvoda, koje je UniCredit povećao za 36% u tromjesečju.
Za cijelu godinu očekuje se da će neto dobit biti iznad 8,5 milijardi eura, rečeno je, nakon što je prethodno bila usmjerena prema neto dobiti za 2024. koja je uglavnom u skladu s 2023.
Nakon ukidanja poticaja iz poreznih olakšica, neto prihod banke prošle je godine iznosio 8,6 milijardi eura, koje je u cijelosti isplatila dioničarima kroz otkup dionica i dividende.
UniCredit je rekao da će ove godine izjednačiti tu distribuciju. Budući da je postavio cilj isplate od 90% za 2024., to sugerira da očekuje da će neto dobit dosegnuti oko 9,6 milijardi eura ili će isplatiti dio svojih viška kapitalnih rezervi.
Temeljni kapital, ključna mjera financijske snage banke, porastao je na 16,2% imovine ponderirane rizikom (RWA) sa 15,9% na kraju prošle godine, nadmašivši očekivanja. RWA su se smanjile u tromjesečju, dijelom zbog smanjenog kreditiranja, ali i zbog transakcija prijenosa rizika koje banka provodi kako bi oslobodila kapital.
Glavni izvršni direktor Andrea Orcel, bivši investicijski bankar UBS-a koji je stigao u UniCredit 2021., usredotočio se na aktivnosti koje maksimiziraju povrate od uloženog kapitala i isporučuju atraktivne isplate ulagačima, uglavnom putem otkupa dionica.