GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

UniCredit povećao udjel u njemačkom Commerzbanku na oko 28%

UniCredit povećao udjel u njemačkom Commerzbanku na oko 28%
POTEZI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.12.2024 / 14:45
Autor: SEEbiz
MILANO - UniCredit, vlasnik Zagrebačke banke, širi svoj udio u njemačkom zajmodavcu Commerzbanku na oko 28 posto, objavila je talijanska banka. Taj potez u skladu je s ciljem povećanja udjela na 29.9 posto i naglašava UniCreditovu vjeru u snažan njemački bankarski sektor, priopćila je milanska banka.

Istovremeno je talijanska banka nastavila objašnjavati da se njezina suradnja s Commerzbankom trenutno treba smatrati samo ulaganjem. UniCredit je priopćio da povećani udio u Commerzbanku neće utjecati na usporednu ponudu banke za preuzimanjem druge talijanske banke Banco BPM.

Njemačka vlada objavila je sredinom rujna da je UniCreditu prodala paket od 4.49 posto dionica Commerzbanka za nešto više od 700 milijuna eura. Prodajom nešto više od 53 milijuna dionica, udio njemačke vlade u Commerzbanku smanjio se na 12 posto.

Država je time zadržala poziciju najvećeg dioničara Commerzbanka, a UniCredit je zauzeo treće mjesto. Na drugom je mjestu, s udjelom od oko sedam posto, američki financijski div Blackrock, koji drži dionice preko raznih fondova. UniCredit je nakon toga zatražio dozvolu od regulatora Europske središnje banke (ECB) za povećanje svog udjela do 29.9 posto.

Za vlasnički udio od 30 posto ili više UniCredit bi bio dužan podnijeti javnu ponudu za preuzimanje. Potencijalno UniCreditovo preuzimanje Commerzbanka nosi sa sobom i značajne rizike, uključujući i slabije kreditiranje malih i srednjih tvrtki, upozorila je u početkom listopada nova izvršna direktorica Bettina Orlopp.

Integracija dviju banaka bila bi izuzetno teška, ustvrdila je Orlopp za njemački poslovni list Handelsblatt, ukazujući na poteškoće u spajanju Commerzbanka i Dresdner Banka u 2008. godini. "Ne možemo si priuštiti takav zastoj u današnjem svijetu tehnoloških previranja i vrlo intenzivne konkurencije", naglasila je.

Tagovi: #UniCrediT,  #Commerzbank
PROČITAJ I OVO
Goldman Sachs formira Capital Solutions Group. Evo o čemu se radi
BUDUĆNOST FINANCIJA
Goldman Sachs formira Capital Solutions Group. Evo o čemu se radi
NEW YORK - Goldman Sachs ima ambicije postati jedan od najvećih igrača u sve konkurentnijem svijetu financiranja. Njegova nova struktura to će učiniti jasnijim.
Ovo nitko ne spominje: Milijardu eura troška za ulazak u eurozonu
PREŠUĆENO
Ovo nitko ne spominje: Milijardu eura troška za ulazak u eurozonu
ZAGREB - Iz hrvatske središnje banke i vlasti u posljednje su tri godine dolazile brojne poruke o koristima koje nam donosi uvođenje eura i ulazak u eurozonu, no znanstvenici sa zagrebačkog ekonomskog fakulteta ovih su dana upozorili na gotovo milijardu eura troška o kojem guverner i ministar financija znakovito šute.
Addiko mora vratiti 693.000 eura nezakonito naplaćenih naknada
PRESUDA
Addiko mora vratiti 693.000 eura nezakonito naplaćenih naknada
ZAGREB - Čak 693 tisuće eura iznosi ukupan iznos koji Addiko banka po presudi Vrhovnog suda RH u reviziji Rev-24/2021 mora platiti jer je za devet ugovora o kreditu naplatila nezakonite izlazne naknade četirima poljoprivrednim poduzećima iz Osječko-baranjske županije!
EBRD u 2024. investirao rekordnih 16,6 milijardi eura
INVESTICIJE
EBRD u 2024. investirao rekordnih 16,6 milijardi eura
LONDON - Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) isporučila je rekordnih 16,6 milijardi eura u ulaganjima u svoja gospodarstva u 2024., što je povećanje od 26 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Primož Dolenc privremeno preuzima vođenje Banke Slovenije
PROCEDURA
Primož Dolenc privremeno preuzima vođenje Banke Slovenije
LJUBLJANA - Vodenje Banke Slovenije danas privremeno preuzima viceguverner i viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc. Boštjanu Vasleu u srijedu je istekao šestogodišnji guvernerski mandat, a proces traženja njegova nasljednika se nastavlja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE