GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Amerika ponovo napala Iran, baza u Kuvajtu meta iranske odmazde

Amerika ponovo napala Iran, baza u Kuvajtu meta iranske odmazde
NAPAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.06.2026 / 07:45
Autor: SEEbiz
TEHERAN - Američko središnje zapovjedništvo (Centcom) službeno je potvrdilo da je izvelo nove zračne udare na ciljeve unutar Irana.

Sjedinjene Američke Države opisale su ovu vojnu akciju kao čin "samoobrane". Prema navodima Centcoma, mete napada bili su iranski radarski sustavi te zapovjedna i kontrolna mjesta za upravljanje bespilotnim letjelicama, locirani u mjestu Goruk te na strateški važnom otoku Qeshm u Hormuškom tjesnacu.

Američka vojska ističe kako su ovi udari izravan odgovor na "agresivne iranske akcije" u regiji. Kao ključni povod navedeno je nedavno iransko rušenje američke bespilotne letjelice tipa MQ-1, koja je, prema tvrdnjama Washingtona, operirala u međunarodnom zračnom prostoru.


Iran: Napali smo američku zračnu bazu

Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) objavila je da je gađala zračnu bazu koju američke snage koriste za pokretanje napada na otok Sirik u južnom Iranu, prenose iranski mediji.

Otok Sirik smješten je u strateški važnom Hormuškom tjesnacu. Prema tvrdnjama IRGC-a, Sjedinjene Američke Države su prije toga izvele napad čija je meta bio telekomunikacijski toranj na tom otoku.


Treće veliko kršenje primirja

Najnovija žestoka razmjena vatre između SAD-a i Irana označava već treće veliko kršenje primirja koje su dvije strane dogovorile u travnju. Taj je privremeni prekid vatre postignut nakon gotovo šest tjedana otvorenog vojnog sukoba, koji je započeo u veljači kada su SAD i Izrael izveli razorne zračne udare na Iran, u kojima je ubijen i vrhovni vođa te zemlje, ajatolah Ali Hamenei.

Otkako je primirje stupilo na snagu, ono se uglavnom održavalo, dok je Trumpova administracija istovremeno provodila blokadu brodova u Hormuškom tjesnacu kako bi izvršila pritisak na Teheran. Cilj Washingtona je prisiliti Iran na trajni mirovni sporazum koji bi ponovno otvorio ovaj ključni pomorski put, ali i riješio pitanje iranskog nuklearnog programa.

Međutim, snaga ovog primirja već je dvaput ozbiljno ugrožena. Prvi veliki incident dogodio se 7. svibnja kada je Iran optužio SAD za napad na dva broda u tjesnacu i udare na civilna područja, dok je Washington tvrdio da je riječ o odmazdi jer su ciljana tri američka razarača. Prošlog tjedna zabilježeno je i drugo kršenje kada je američka vojska uništila iranske raketne položaje i brodove koji su pokušavali postaviti mine. U oba prethodna navrata SAD je inzistirao da se radi o strogo ograničenim akcijama koje ne znače potpuni kraj primirja s Iranom.

Tagovi: #amerika, #iran, #kuvajt
PROČITAJ I OVO
Trump: Sutra potpisujemo sporazum, otvara se Hormuz za sve
NAJAVE
Trump: Sutra potpisujemo sporazum, otvara se Hormuz za sve
WASHINGTON - Američki predsjednik Donald Trump objavio je kako će Sjedinjene Države sutra potpisati novi sporazum s Iranom, koji će, prema njegovim riječima, Teheranu u potpunosti onemogućiti razvoj nuklearnog oružja.
Emirati: Nismo odmrznuli iranske milijarde
TVRDNJE
Emirati: Nismo odmrznuli iranske milijarde
ABU DHABI - Ujedinjeni Arapski Emirati u subotu su izjavili da su medijski izvještaji o pristanku na isplatu milijardi dolara zamrznutih sredstava Iranu lažni.
Iran nadmudrio Trumpa: Nuklearni sporazum postao je gotovo neostvariv
URANIJ
Iran nadmudrio Trumpa: Nuklearni sporazum postao je gotovo neostvariv
TEHERAN - Iran je posljednjih tjedana poduzeo niz mjera kako bi dodatno zaštitio svoje zalihe uranija obogaćenog gotovo do razine potrebne za proizvodnju nuklearnog oružja.
Budiša nakon javnog istupa više nije zamjenik predsjednika HSLS-a
STRANKE
Budiša nakon javnog istupa više nije zamjenik predsjednika HSLS-a
ZAGREB - Predsjedništvo Hrvatske socijalno-liberalne stranke (HSLS) na današnjoj je sjednici raspravljalo o javnim istupima koji su posljednjih dana izazvali pozornost javnosti te većinom glasova usvojilo niz zaključaka kojima je još jednom naglasilo temeljna politička načela stranke, priopćili su iz HSLS-a.
Švicarci glasaju o tome hoće li ograničiti broj stanovnika na 10 milijuna. Zašto?
KONTROVERZE
Švicarci glasaju o tome hoće li ograničiti broj stanovnika na 10 milijuna. Zašto?
BERN - Švicarska, bogata zemlja koja je povijesno prihvaćala slobodno kretanje i strana ulaganja, uskoro će glasati o tome hoće li ograničiti broj stanovnika - i ograničiti imigracijske mjere kako bi to učinila.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE