Anušić: Polako imamo problem s popunjavanjem pričuvnog sastava |
| Objavljeno: 12.05.2026 / 21:18 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Ministar obrane Ivan Anušić gostovao je u središnjem Dnevniku HRT-a. Nakon što je prvi naraštaj ročnika završio temeljno vojno osposobljavanje, Anušić je poručio kako je interes za nastavak vojne karijere nadmašio očekivanja te da je riječ o ključnom iskoraku za popunjavanje Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH) i jačanje pričuvnog sastava. |
|
Napomenuo je kako je od približno 800 ročnika koji su završili obuku njih oko 260 izrazilo želju ostati u Oružanim snagama. "Oružane snage popunjavaju se ljudima. Možete biti opremljeni vrhunskom opremom, ali ako nemate ljude koji će tom opremom upravljati i operativno djelovati, onda ona nema vrijednost ni snagu. Prezadovoljni smo, ogroman broj ljudi, njih 260, odlučio se za nastavak karijere u OSRH-u", ustvrdio je. Govoreći o pričuvnom sastavu, ministar je upozorio da Hrvatska ima problem s njegovim popunjavanjem. Broj raspoloživih pričuvnika nije želio otkriti jer je riječ o klasificiranom podatku. "To je klasificirani podatak, ne mogu reći, ali definitivno imamo problem s pričuvom jer su nakon prekida temeljnog vojnog osposobljavanja 2008. godine status pričuvnog pripadnika OSRH dobivali samo oni koji su prošli dragovoljno služenje, a to je vrlo malen broj ljudi", naveo je. "Do 55. godine možete biti pripadnik pričuvnog sastava. Ljudi koji su to prošli sve su dalje od 2008. godine i sada polako imamo problem s popunjavanjem pričuvnog sastava. Ipak, u ovom trenutku možemo popuniti sve operativne aktivnosti profesionalcima i pričuvom, ali ovo je bio zadnji trenutak da nešto učinimo", nastavio je. Ocijenio je da je dvomjesečna intenzivna obuka pokazala kako se u relativno kratkom roku mogu osposobiti mladi ljudi za osnovne vojne zadaće i krizne situacije. |
|
|
| Tagovi: #ivan anušić, #vojni rok, #hrvatska vojska, #milorad dodik, #nato, #naoružavanje |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Trump: Sutra potpisujemo sporazum, otvara se Hormuz za sve |
| WASHINGTON - Američki predsjednik Donald Trump objavio je kako će Sjedinjene Države sutra potpisati novi sporazum s Iranom, koji će, prema njegovim riječima, Teheranu u potpunosti onemogućiti razvoj nuklearnog oružja. |
| Emirati: Nismo odmrznuli iranske milijarde |
| ABU DHABI - Ujedinjeni Arapski Emirati u subotu su izjavili da su medijski izvještaji o pristanku na isplatu milijardi dolara zamrznutih sredstava Iranu lažni. |
| Iran nadmudrio Trumpa: Nuklearni sporazum postao je gotovo neostvariv |
| TEHERAN - Iran je posljednjih tjedana poduzeo niz mjera kako bi dodatno zaštitio svoje zalihe uranija obogaćenog gotovo do razine potrebne za proizvodnju nuklearnog oružja. |
| Budiša nakon javnog istupa više nije zamjenik predsjednika HSLS-a |
| ZAGREB - Predsjedništvo Hrvatske socijalno-liberalne stranke (HSLS) na današnjoj je sjednici raspravljalo o javnim istupima koji su posljednjih dana izazvali pozornost javnosti te većinom glasova usvojilo niz zaključaka kojima je još jednom naglasilo temeljna politička načela stranke, priopćili su iz HSLS-a. |
| Švicarci glasaju o tome hoće li ograničiti broj stanovnika na 10 milijuna. Zašto? |
| BERN - Švicarska, bogata zemlja koja je povijesno prihvaćala slobodno kretanje i strana ulaganja, uskoro će glasati o tome hoće li ograničiti broj stanovnika - i ograničiti imigracijske mjere kako bi to učinila. |