GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU covid potvrde vrijede devet mjeseci, a nakon booster doze još nije određen rok važenja

EU covid potvrde vrijede devet mjeseci, a nakon booster doze još nije određen rok važenja
POTVRDE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.12.2021 / 16:30
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Europska komisija je u utorak usvojila nova pravila prema kojima će covid potvrde vrijediti devet mjeseci, odnosno 270 dana nakon primarnog cijepljenja, a rok valjanosti potvrda nakon booster doze još nije određen jer zasad nema dovoljno znanstvenih dokaza koliko traje zaštita nakon dodatnog cijepljenja.

Prema novim pravilima za putovanja unutar EU-a, države članice moraju prihvatiti sve certifikate o cijepljenju izdane unutar devet mjeseci od primanja posljednje doze primarnog cijepljenja. Države članice nemaju pravo utvrditi kraće ni dulje razdoblje valjanosti.

Kako bi se članicama omogućilo dovoljno vremena za tehničku provedbu razdoblja prihvaćanja i kampanje cijepljenja dodatnim dozama, nova bi se pravila trebala primjenjivati od 1. veljače 2022.

Komisija je usvojila nova pravila delegiranim aktom, što znači da se odluka može srušiti samo kvalificiranom većinom vlada zemalja članica ili običnom većinom članova Europskog parlamenta, što nije izgledno.

Temeljem komisijine odluke članice EU-a morat će dozvoliti pristup putnicima koji su primili propisane doze.

Iznimka će biti pogoršanje stanja kad će moći uvesti dodatna ograničenja poput karantene ili negativnih testova.

Nekoliko država poput Italije, Grčke ili Portugala sada od potpuno cijepljenih putnika traži i negativne testove.

Novim pravilima za putovanja unutar EU-a usklađuju se različita pravila u državama članicama. Razdoblje valjanosti temelji se na smjernicama Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) prema kojima se docjepljivanje preporučuje najkasnije šest mjeseci nakon završetka prvog ciklusa cijepljenja. Potvrda ostaje valjana tijekom dodatnog razdoblja od tri mjeseca nakon tih šest mjeseci kako bi se nacionalne kampanje cijepljenja mogle prilagoditi te kako bi se građanima omogućio pristup docjepljivanju.

Komisija stoga poziva države članice da hitno poduzmu potrebne mjere kako bi omogućile docjepljivanje osobama čije će dosadašnje potvrde o cijepljenju uskoro isteći.

Glasnogovornik Komisije Christian Wigand rekao je na konferencije za novinare da trajanje digitalne potvrde nakon primanja booster doze zasad nije regulirano i da će se to napraviti naknadno.

“Trajanje potvrda nakon booster doze nije danas regulirano iz jednostavnog razloga što moramo prikupiti još više znanstvenih dokaza za donošenje informirane odluke u kasnijoj fazi, ali zasad to nije regulirano”, rekao je Wigand.

Komisija je u utorak također prilagodila i pravila za kodiranje potvrda o cijepljenju kako bi se osiguralo da se potvrde o primarnom cijepljenju mogu lakše razlikovati od potvrda o cijepljenju izdanih nakon primanja dodatne doze.

Dodatne doze bilježit će se na sljedeći način: 3/3 za dodatnu dozu nakon primarnog cijepljenja od dvije doze i 2/1 za dodatnu dozu nakon primarnog cijepljenja za koje je predviđena jedna doza ili za jednu dozu cjepiva za koje je predviđeno cijepljenje s dvije doze, kod osoba koje su preboljele bolest.

Razdoblje valjanosti neće biti kodirano u samoj potvrdi. Umjesto toga će se prilagoditi mobilne aplikacije koje se upotrebljavaju za provjeru digitalnih covid potvrda. Ako je od cijepljenja proteklo više od 270 dana, mobilna aplikacija će naznačiti da je potvrda istekla.

Što se tiče mjera pojedinih država članica koje za ulazak na svoj teritorij traže PCR test bez obzira je li osoba cijepljena, glasnogovornik Komisije kaže da je tu riječ o različitoj stvari, o mjerama donesenim zbog omikron varijante.

“O takvim mjerama države članice moraju unaprijed obavijestiti Komisiju. One ne dovode u pitanje prihvaćanje potvrda kao takvih, nego je to neka vrsta odgovora na kriznu situaciju”, rekao je Wigand.

Tagovi: covid potvrde, booster doze, europska komisija
PROČITAJ I OVO
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
RIZICI
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
WASHINGTON - Direktor američke Središnje obavještajne agencije (CIA) William Burns upozorio je da postoji "realni rizik" da bi Ukrajinci mogli izgubiti rat od Rusije na bojnom polju do kraja 2024. godine.
Preminuo Brano Mićunović
IN MEMORIAM
Preminuo Brano Mićunović
BUDVA - Taj Nikšićanin imao je razvijen biznis u Crnoj Gori, ali je najčešće pominjan kao osoba koja je rukovodila organizovanim kriminalom.
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
PORUKE
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
ZAGREB - U poslijeizbornim kombinacijama najviše se, kao onaj koji bi mogao donijeti prevagu u sastavljanju nove Vlade, spominje Domovinski pokret, čija je koalicija na parlamentarnim izborima održanima u srijedu osvojila 14 mandata.
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
PREDSJEDNIK
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
ZAGREB - "Ja ne moram biti mandatar. Očekivao sam i nešto više glasova. Većina je glasala za promjene, to bi se moralo poštivati. Tko će biti mandatar odlučuje samo saborska većina."
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
PRIJETNJE
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
ZAGREB - Troje ustavnih sudaca (Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec) bilo je protiv odluke Ustavnog suda o Milanoviću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE