GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koja su nova pravila za ulazak u zemlje EU koja će stupiti na snagu?

Koja su nova pravila za ulazak u zemlje EU koja će stupiti na snagu?
REGULATIVA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.08.2024 / 07:31
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Šengenski prostor, kao jedna od najznačajnijih tekovina Evropske unije, omogućava slobodno kretanje građana unutar svojih granica.

Međutim, s obzirom na promjene u globalnoj sigurnosnoj situaciji i povećan priliv migranata, EU je donijela nove mjere koje se odnose na ulazak i izlazak iz Šengenskog prostora. Planirate li putovanje iz Srbije i drugih zemalja koje nisu članice EU u zemlje EU-a, važno je upoznati se s novim pravilima kako biste izbjegli probleme na granici.

Kada odlučite da putujete van zemlje, unajmite prevoz do aerodroma i nađete idealnu lokaciju, potrebno je da se raspitate o aktuelnim pravilima za ulazak u određene zemlje. Od maja sljedeće godine, nova pravila za ulazak u EU unose značajne promjene, posebno kroz Šengenski zakonik o granicama. Ovaj zakonik donosi niz mjera koje će uticati na sve putnike koji ulaze u Šengenski prostor. Ovo podrazumijeva tri glavne promjene: Šengenski zakonik o granicama, Ulaz-izlaz sistem (EES), i sistem ETIAS.

Šengenski zakon o granicama

Brisel je usvojio novi Zakon o šengenskim granicama, koji reguliše upravljanje unutrašnjim i spoljnim granicama EU. Ovaj zakon donosi ključne reforme za jačanje otpornosti Šengenskog prostora na krize, omogućavajući efikasniju kontrolu granica.

U slučaju velikih javnozdravstvenih kriza, EU može uvesti privremena ograničenja putovanja za državljane trećih zemalja. Zakon će stupiti na snagu 20 dana nakon objavljivanja u Službenom listu EU.

Uvođenje Sustava za putne informacije i autorizaciju (ETIAS)

Jedna od najvažnijih novina u Šengenskom zakonodavstvu je uvođenje ETIAS sistema. ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) je elektronski sistem dizajniran za praćenje i autorizaciju putovanja građana trećih zemalja koje ne zahtijevaju vizu za ulazak u Šengenski prostor.

Od polovine sljedeće godine, putnici iz Srbije i drugih zemalja koje nisu članice EU, ali im nije potrebna viza za ulazak, moraće unaprijed da registruju svoju posjetu putem onlajn prijave i plate naknadu od sedam evra. Ova registracija nije viza, već dozvola za ulazak koja omogućava višestruke ulaske u EU tokom tri godine ili do isteka pasoša.

Većina prijava će biti obrađena u roku od nekoliko minuta, a najkasnije za 96 sati.

ETIAS funkcionira tako što svaki putnik mora da popuni online formular prije putovanja. Formular sadrži nekoliko obaveznih sekcija koje uključuju lične podatke, kao što su ime, datum rođenja, adresa, i podaci o pasošu. Osim toga, putnici moraju unijeti podatke o svom putovanju, kao što su destinacija, svrha putovanja, i planirani datum dolaska i odlaska.

Jedna od najvažnijih komponenti ETIAS sistema su sigurnosna pitanja. Putnici će morati da odgovore na niz pitanja vezanih za prethodna putovanja, krivične dosijee, i eventualne povezanosti s terorističkim aktivnostima. Ova pitanja su dizajnirana da pomognu vlastima da procijene potencijalne rizike i poduzmu odgovarajuće mjere prije nego što putnik uđe u Šengenski prostor.

Nakon što je formular popunjen, sistem automatski obrađuje podatke i provjerava ih kroz različite baze podataka

Putnici će dobiti obavještenje o statusu svoje prijave putem e-maila. Ukoliko je prijava odobrena, putnik će dobiti elektronsku autorizaciju koja će biti povezana sa njegovim pasošem i koja će važiti za višekratni ulazak u Šengenski prostor tokom perioda od tri godine ili do isteka važenja pasoša, zavisno šta prvo nastupi. U slučaju odbijanja, putnik će dobiti objašnjenje razloga odbijanja i informacije o mogućnostima žalbe.

Nova pravila će se odnositi na sve zemlje EU, dakle i zemlje kao što su Grčka, Mađarska, Austrija, Italija, Slovenija, Nemačka, Španija i druge. 

Također, ova pravila važe i za građane drugih zemalja poput Argentine, Brazila, Kanade, Japana, Meksika, Novog Zelanda, Ukrajine, UAE i SAD.

Stanovnici EU, bez obzira na nacionalnost, izuzeti su od ove obaveze. Putnici iz zemalja kojima su potrebne vize za ulazak u EU, i dalje će morati da apliciraju za njih na uobičajen način.

EES sustav - biometrijski podaci i novi zahtjevi

Sistem EES (Entry/Exit System) uvodi se s ciljem unapređenja kontrole na spoljnim granicama Šengen zone i eliminacije pečatiranja pasoša. Ovaj sistem će značajno poboljšati praćenje ulaska i izlaska putnika iz trećih zemalja.

Pri prelasku granice, putnici će koristiti automatizovane punktove gdje će se skenirati njihovi otisci prstiju, pasoš i bit će fotografirani. Ovi podaci će se koristiti za kreiranje biometrijskih profila svih putnika koji ulaze u EU.

Granični službenici će provjeravati podatke unijete u sistem. Na osnovu tih informacija, odlučit će da li će putniku dozvoliti ulazak ili odbiti pristup ukoliko za to postoji opravdan razlog. Glavni ciljevi EES-a su:

  • Ukidanje Pečatiranja Pasoša: Automatsko evidentiranje ulaska i izlaska umjesto manuelnog pečatiranja.

  • Centralizacija Podataka: Svi podaci o ulascima i izlascima biće centralizovani, omogućavajući efikasnije praćenje i analizu.

  • Povećanje Sigurnosti: Bolja kontrola granica i identifikacija prekršilaca.

EES će također pratiti i striktno primjenjivati pravilo koje omogućava boravak do 90 dana unutar bilo kojeg perioda od 180 dana u Šengen zoni. Ovo će pomoći u sprečavanju prekoračenja dozvoljene dužine boravka.

Iako je EES trebalo da bude uveden u svibnju ove godine, implementacija je odložena za listopad, djelimično zbog priprema za Olimpijske igre u Parizu.

Nove mjere i pravila za ulazak u zemlje EU su usmjerene na povećanje sigurnosti i efikasnosti graničnih kontrola. Uvođenje ETIAS sistema, prikupljanje biometrijskih podataka, pojačane kontrole na spoljnim granicama i promjene u viznom režimu su samo neki od koraka koje EU preduzima kako bi obezbijedila sigurnost svojih građana i posjetilaca. Uz pravilnu pripremu i poštovanje novih pravila, putnici će moći da uživaju u svojim putovanjima unutar Šengenskog prostora bez većih poteškoća.


Tagovi: schengen, šengen, putovanja, etias, pasoši, putovnice
PROČITAJ I OVO
Đuroković: Idućih dana vrlo visoki vodostaji
VISOKE VODE
Đuroković: Idućih dana vrlo visoki vodostaji
ZAGREB - Glavni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je u nedjelju da je stanje na rijekama u Hrvatskoj posve normalno, uglavnom su u koritima i ne prijete nasipima, ali pozornost treba obratiti na uzvodni sliv dunavskog dijela zbog kojih se idućih dana očekuju izuzetno visoki vodostaji.
Proglašeno stanje prirodne katastrofe u Poljskoj, istočna Njemačka spremna za najgore
POPLAVE
Proglašeno stanje prirodne katastrofe u Poljskoj, istočna Njemačka spremna za najgore
VARŠAVA - Najmanje šest mrtvih, nekoliko nestalih, tisuće evakuiranih i deseci tisuća bez struje, dosadašnje su posljedice oluje Boris koja olujnim kišama i katastrofalnim poplavama pustoši srednju i istočnu Europu.
Trump prebačen na sigurnu lokaciju nakon što su odjeknuli pucnji u njegovoj blizini
INCIDENTI
Trump prebačen na sigurnu lokaciju nakon što su odjeknuli pucnji u njegovoj blizini
MIAMI - Trumpova kampanja u nedjelju je rekla da je bivši predsjednik Donald Trump "siguran nakon pucnjeva u svojoj blizini".
Trump izgubio živce: Mrzim Taylor Swift!
VAN KONTROLE
Trump izgubio živce: Mrzim Taylor Swift!
WASHINGTON - Bivši američki predsjednik Donald Trump oštro je kritizirao pop zvijezdu Taylor Swift jer je podržala njegovu protukandidatkinju na nadolazećim izborima, Kamalu Harris. Pritom je koristio, sebi svojstven, vulgarni i nasilni narativ.
Zelenski misli da ima plan za okončanje rata
RAT U UKRAJINI
Zelenski misli da ima plan za okončanje rata
KIJEV - Ukrajinska vojska trpi velike gubitke zbog toga što zapadno oružje stiže presporo kako bi valjano opremilo oružane snage, rekao je predsjednik Volodimir Zelenskij CNN-u u intervjuu objavljenom u nedjelju
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE