Samo za kilogram brokule, cvjetače, šarenog graha, maruna te špinata jučer je na utrinskoj tržnici u Zagrebu trebalo izdvojiti vrtoglavih 34 eura ili 256,17 kuna! Godinu dana iste te namirnice platili bismo nemalih 20 eura ili 150,70 kuna, a iako je ova godina bila jedna od težih u poljoprivredi, cijena brokule od 10 eura i više je nego bezobrazna, slažu se kupci. Cvjetača i špinat su po 5 eura, maruni 8, šareni grah 6.
– A što biste vi, ne znate koliko se mi poljoprivrednici mučimo da bismo išta proizveli – ljutito nam je uzvratila kumica na komentar cijene brokule, nudeći nam mini cvjetaču na zalasku roka trajanja za tri eura. – Evo, to vam je jeftino – odvraća. No je li ju sama proizvela ili tek kupila u obližnjem trgovačkom lancu ili na zelenoj tržnici, ostala je enigma. Fiskalne kase kao i pločice ili na kartonu ispisana imena OPG-a i obrta iščezle su s tržnica kad i Slavko Linić iz fotelje ministra financija. U obližnjem Sparu kilogram brokule isti smo dan platili 4,49 eura, a svježu cvjetaču, koja se prodavala po komadu, 2,49 eura. Skor na vagi pokazivao je 1,22 kg, piše Večernji list.
Opravdano ili ne, za cijenu kilograma brokule s placa u mesnici Agrozelina u Utrinama moglo se kupiti 1,5 kilograma domaće svinjske vratine s kosti (6,24 eura/kg), 1,35 kg krvavica (7,50 eura/kg), 1,2 kg ramsteka ili oko 1,5 kg kobasica roštiljki (6,95 eura/kg). I kila odojka tu je jeftinija – košta 7,95 eura, dok se u Kauflandu na akciji mogu kupiti i dvije kile, kako se ističe, s domaćih farmi. I juneća lopatica bez kostiju tu je jeftinija – košta 7,99 eura, ramstek 7,49. Prema najnovijim podacima DZS-a, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u listopadu su, u odnosu na isti mjesec lani, na godišnjoj razini bile više za 5,8%, što je najniža stopa od početka siječnja prošle godine kad je iznosila 5,7%, a na mjesečnoj razini, u odnosu na rujan, viša 0,5%. Hrana i bezalkoholna pića na godišnjoj su razni skuplji 8,7%, a u odnosu na prethodni mjesec jeftiniji za 0,5%.
No potrošači to ne primjećuju. Iako se očekuje i dalje usporavanje inflacije, prema aplikaciji Kretanje cijena Ministarstva gospodarstva kojom se od kraja prosinca lanjske godine dva puta mjesečno prate cijene potrošačke košarice od oko 365 proizvoda u 80-ak najprodavanijih kategorija u Konzumu, Tommyju i Studencu, zadnjih mjesec dana (u odnosu na sredinu listopada) košarica je za oko 0,6% pojeftinila u Konzumu, a u Tommyju je skuplja 0,12%, u KTC-u 0,01%. Potaknuli smo konkurenciju, cijene bi mogle biti i niže, najavio je ministar gospodarstva Davor Filipović nakon što je Vlada od sredine rujna košaricu sa "zaključanih" osam proizvoda povećala na 30. Naravno da su neke prenapuhane cijene, zbog kojih i dalje vlada "umjetna" nestašica pojedinih artikala, naglo spuznule.