GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Milanović: Status kandidata Ukrajini treba uvjetovati istim za BiH

Milanović: Status kandidata Ukrajini treba uvjetovati istim za BiH
JASNA PORUKA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.06.2022 / 14:49
Autor: SEEbiz
OHRID - Postane li Ukrajina kandidat za EU, hrvatska vlada mora kategorički uvjetovati da istoga dana to postane i Bosna i Hercegovina, rekao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović u petak u Ohridu.

Čelnici Francuske, Njemačke i Italije sastali su se u četvrtak s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem u Kijevu i poručili mu da podržavaju status kandidata za Ukrajinu.

"Ako Ukrajina može dobiti status kandidata u stanju u kojem se trenutno nalazi, i iz kojeg želim da što prije izađe, čitava po mogućnosti, onda nulta točka hrvatske vanjske politike, nacionalne politike, sigurnosne politike treba biti da status kandidata dobije i Bosna i Hercegovina", rekao je Milanović.

Hrvatski predsjednik naglašava da se kandidatskom statusu Ukrajine ne protivi.

"Ali je BiH u sigurnosnom i svakom drugom smislu u boljem stanju od Ukrajine i nema nijednog razloga, ni ekonomskog ni sigurnosnog ni ljudskog, da BiH ne dobije taj status ako ga dobije Ukrajina", kazao je.

"Očekujem da vlada i njezini predstavnici, kad će se govoriti o davanju statusa kandidata Ukrajini, kategorički uvjetuju da ga dobije i BiH", rekao je.

"Ukrajina kandidat? U redu. BiH kandidat istog dana", naglasio je.

Milanović sudjeluje na Prespanskom forumu na Ohridu i u petak se sastao sa sjevernomakedonskim kolegom Stevom Pendarovskim.

Makedonija status kandidata već dugo ima, ali početak pregovora blokira Bugarska. Milanović se toj blokadi protivi i nekoliko je puta javno zamjerio službenoj Sofiji na tome.

"Status kandidata, to je neka nada. S tom nadom Makedonija živi već predugo. Čudi me da je nisu izgubili i postoji opasnost da se ljudi okrenu od toga, da shvate da ih se vuče za nos", kazao je.

"Na Bugarima je da vide kud to vodi i da ti pregovori krenu", kazao je.

Tagovi: #Zoran Milanović, #Ukrajina, #status kandidata, #Europska unija
PROČITAJ I OVO
Milanović u Crnoj Gori: Rusija ne predstavlja toliku opasnost za Europu
STAVOVI
Milanović u Crnoj Gori: Rusija ne predstavlja toliku opasnost za Europu
PODGORICA - Crna Gora je u potpunosti spremna sva otvorena pitanja sa susjedima rješavati bilateralno, u otvorenom dijalogu i s dobrom vjerom, izjavio je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.
Dodik u Izraelu: Ja i Netanyahu smo žrtve političkih progona
PORUKE
Dodik u Izraelu: Ja i Netanyahu smo žrtve političkih progona

TEL AVIV - Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik, koji boravi u Izraelu dok je za njim u BiH raspisana policijska tjeralica, izjavio je kako unatoč kaznenom progonu s kojim je suočen neće odustati od politike koju vodi, a svoju sadašnju poziciju usporedio je s onom izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.

Četiri američka vojnika nestala za vrijeme obuke u Litvi
POTRAGA
Četiri američka vojnika nestala za vrijeme obuke u Litvi
RIGA - Četiri američka vojnika nestala su na poligonu u Litvi, a potraga je u tijeku, izvijestila je američka vojska u srijedu, a prenose strani mediji.
Tomašević predstavio idejni projekt CGO u Resniku
CGO
Tomašević predstavio idejni projekt CGO u Resniku
ZAGREB - Tomislav Tomašević i zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet predstavili su završeni idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom - CGO u Resniku, kojeg su napravile tvrtke IPZ i Ekonerg.
Ovo je osmi paket mjera težak 296 milijuna eura
VLADA
Ovo je osmi paket mjera težak 296 milijuna eura
ZAGREB - Država će za osmi paket mjera za zaštitu standarda građana i konkurentnosti gospodarstva izdvojiti 296 milijuna eura, rekao je u srijedu na vladinoj sjednici premijer Andrej Plenković.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE