GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

SAD: Sve očitija mržnja prema azijskoj manjini

SAD: Sve očitija mržnja prema azijskoj manjini
NETRPELJIVOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.05.2020 / 11:18
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
NEW YORK - Kampanja #WashTheHate poziva na solidarnost s Amerikancima azijskog porijekla koji su sve češće meta rasističkih napada. Njih se optužuje da su uzročnici pandemije koronavirusa. Svemu je kumovao i Donald Trump.

Obitelj Tellyja Wonga je u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća doselila iz Kine u SAD. Telly je odrastao u New Yorku gdje je proživio mnoge krize kroz koje je prošla ova metropola: napade 11. rujna 2001., hurikan Sandy i sada koronakrizu. No sjeća se i još jedne krize koja nije toliko poznata javnosti.

"U osamdesetima i devedesetima se dogodila serija napada na osobe azijskog porijekla. No to se vodilo pod obična kaznena djela. Nitko nije obraćao pažnju na činjenicu da se radilo isključivo o azijskim žrtvama", kaže Wong.

Porijeklo žrtava mu je utjeralo strah u kosti, njegov otac je imao vlastitu trgovinu, u susjedstvu je bilo mnogo kineskih restorana.

Kada su u jeku koronakrize učestali napadi na osobe azijskog porijekla, među kojima su i neke Wongove prijateljice, odlučio je nešto poduzeti kako bi ova tema dospjela u javnost. Ovaj marketinški stručnjak, koji je između ostalog odgovoran i za uspjeh filma "Crazy Rich Asians", je s nekoliko kolegica i kolega pokrenuo kampanju #WashTheHate (isperi mržnju) koja je svjetlo javnost ugledala točno jedan dan nakon što je predsjednik Donald Trump kornavirus proglasio "kineskim virusom".

Jedan od najpoznatijih podržavatelja kampanje je i glumac kineskog porijekla Tzi Ma, poznat po svojoj ulozi u seriji filmova "Rush Hour". On je zajedno s nekoliko drugih glumačkih zvijezda azijskog porijekla snimio video u kojem se poziva na prestanak nasilja nad Amerikancima azijskog porijekla. On sam je već jednom bio verbalno napadnut na jednom parkiralištu gdje mu je jedan vozač poručio neka "smjesta ode u karantenu".

Diljem zemlje se bilježe napadi na građane azijskog porijekla. U Teksasu je nožem napadnuta jedna obitelj mijanmarskog porijekla. U Brooklynu je jedna Kineskinja izbačena iz podzemne željeznice nakon što joj je prethodno oduzet mobitel. Između sredine ožujka i sredine travnja je zabilježeno preko 1.500 ovakvih napada i uznemiravanja. "Stop AAPI Hate", krovna udruga nevladinih organizacija, je pokrenula telefonsku liniju za ugrožene građane.

#WashTheHate podržava i "Chinatown Partnership", gospodarska inicijativa u Chinatownu New Yorka. Na čelu ove udruge je Wellington Chen koji se brine za budućnost kineske zajednice u New Yorku.

"Kod pandemija uvijek nakon početne histerije slijedi potraga za žrtvenim jarcem a to su u očima mnogih Amerikanca osobe koje izgledaju kao da su došle iz Kine", kaže Chen.

On od svojih sugrađana ne-azijskog porijekla traži solidarnost i da reagiraju ako su svjedoci napada.

"Četrnaest posto građana New Yorka su azijskog porijekla. Mi od ostalih 86 posto tražimo solidarnost", kaže Chen koji predlaže informativne kampanje koje bi građanima objasnile kako se ponašati u slučajevima napada.

Na suprotnoj strani SAD-a u Portlandu, u saveznoj zemlji Oregon, su upravo takvi treninzi u središtu aktivnosti projekta "Portland United Against Hate" (PUAH) koji još od 2016. bilježi napade na pripadnike manjinskih grupa i građane senzibilizira za ovu temu. Projekt podržava i APANO, jedna organizacija Amerikanca azijskog porijekla iz Oregona. Jedan od voditelja ove organizacije Duncan Hwang govori o intenziviranju napada na Amerikance azijskog izgleda i posljedicama po pogođene.

"Žrtve napada su vrlo uznemirene. Ne osjećaju se više sigurno. Osim toga napadi na manjine postaju stvar svakodnevice", kaže Hwang. On ne vjeruje da kampanje poput #WashTheHate mogu zaustaviti nasilje ali smatra da je važno da preko ovih kampanja javnost vidi što proživljavaju pojedinci koji su žrtve ovog bezumnog nasilja.

Tagovi: azijska manjina, Azijati, Chinatown Partnership, WashTheHate, koronavirus u SAD-u, Donald Trump,
PROČITAJ I OVO
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
RIZICI
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
WASHINGTON - Direktor američke Središnje obavještajne agencije (CIA) William Burns upozorio je da postoji "realni rizik" da bi Ukrajinci mogli izgubiti rat od Rusije na bojnom polju do kraja 2024. godine.
Preminuo Brano Mićunović
IN MEMORIAM
Preminuo Brano Mićunović
BUDVA - Taj Nikšićanin imao je razvijen biznis u Crnoj Gori, ali je najčešće pominjan kao osoba koja je rukovodila organizovanim kriminalom.
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
PORUKE
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
ZAGREB - U poslijeizbornim kombinacijama najviše se, kao onaj koji bi mogao donijeti prevagu u sastavljanju nove Vlade, spominje Domovinski pokret, čija je koalicija na parlamentarnim izborima održanima u srijedu osvojila 14 mandata.
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
PREDSJEDNIK
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
ZAGREB - "Ja ne moram biti mandatar. Očekivao sam i nešto više glasova. Većina je glasala za promjene, to bi se moralo poštivati. Tko će biti mandatar odlučuje samo saborska većina."
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
PRIJETNJE
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
ZAGREB - Troje ustavnih sudaca (Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec) bilo je protiv odluke Ustavnog suda o Milanoviću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE