GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vučić najavio novo naoružavanje, Anušić uzvratio

Vučić najavio novo naoružavanje, Anušić uzvratio
SRBIJA-HRVATSKA-REGIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.04.2026 / 15:29
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Hrvatski ministar obrane Ivan Anušić izjavio je u srijedu u Zagrebu da ga ne zabrinjavaju najave predsjednika Aleksandra Vučića da će se Srbija dodatno naoružati.

"Ne zabrinjava me ono što radi Vučić. To je njegova država, on je predsjednik u toj državi, on ima legitimitet tamo raditi što misli da treba činiti i ne vidim nikakav problem u smislu da bismo mi trebali biti zabrinuti", kazao je Anušić na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s albanskim kolegom Ermalom Nufijem.

Dronovi u fokusu

Kako javlja Tanjug, Vučić se ranije u srijedu sastao s rukovodstvom ministarstva obrane i srbijanske vojske te najavio "velike i važne ugovore" za daljnju nabavu naoružanja i vojne opreme.

"(O)čekujem eksploziju porasta proizvodnje dronova u našoj zemlji u ovoj godini. Osim toga mi ćemo se značajno posvetiti robotizaciji i digitalizaciji naše vojske i uspjet ćemo u tome", najavio je Vučić.

Također, izjavio je da je sigurnosno stanje "nešto složenije" nego u siječnju, "prije svega zbog djelovanja i daljih aktivnosti vojnog saveza Zagreba, Tirane i Prištine", prenosi agencija Beta.

Anušić, koji je ponovo odbacio tezu da deklaracija o suradnji između triju država predstavlja vojni savez, naglasio je da se Hrvatska zalaže za stabilnost jugoistoka Europe.

"Naša doktrina je na odvraćanju, a ne na nekakvom agresivnom djelovanju ili bilo kakvom napadu ili početku nekakvog sukoba", poručio je Anušić.

Hrvatska, Albanija i Kosovo potpisale su početkom prošle godine deklaraciju o jačanju obrambene suradnje kojom su potvrdili "namjeru jačanja trilateralne sigurnosne i obrambene suradnje radi poboljšanja sigurnosti i stabilnosti u jugoistočnoj Europi i Jadransko-jonskoj regiji" te naglašavaju "važnost zajedničkih napora u odgovoru na nove sigurnosne izazove, hibridne prijetnje i druge rizike koji mogu ugroziti regionalnu, europsku i međunarodnu stabilnost".

Vučić je tada izjavio da su Hrvatska i Albanija potpisivanjem vojnog sporazuma s "privremenim institucijama" u Prištini otvorile utrku u naoružanju u regiji.

Albansko-hrvatska obrambena suradnja

Albanski ministar obrane je govoreći nakon sastanka s Anušićem prijateljstvo između dviju zemalja nazvao "osnovom za stabilnost i sigurnost u našoj regiji" te istaknuo da one imaju zajednički stav kada je riječ o miru i euroatlantskim integracijama.

"Naša suradnja je jedna svetinja što se tiče integracije, što se tiče solidarnost i stabilnosti. Također, moramo navesti da ovom suradnjom idemo prema Europskoj uniji i želimo ojačati naše napore za daljnju suradnju u tom smjeru", kazao je Nufi.

Hrvatska i Albanija su saveznice u sklopu NATO-a, koji mirovnom misijom KFOR, u kojoj sudjeluje i hrvatska vojska, održava prisutnost na Kosovu od 1999.

Zagreb i Priština se slažu da su KFOR i stabilnost Kosova temeljni za mir i stabilnost u regiji, kazao je Nufi, dodajući da je s Anušićem došao do zaključka o nužnosti jačanja suradnje obrambenih industrija dviju država.

Anušić je potvrdio podršku Albaniji na njenom putu prema članstvu u Europskoj uniji kao i želji Kosova da postane članica Unije i NATO-a.

Istaknuo da je najveći dio sastanka dvojice ministara činila upravo daljnja suradnja obrambenih industrija te da se prvenstveno radi o bespilotnim letjelicama, odnosno sustavima koji se koriste u modernom načinu ratovanja.

"Albanija u ovom trenutku razvija s nekoliko stranih kompanija svoje vlastite dronove, ali tu svakako ima prostora i za naše tvrtke jer smo mi u ovom trenutku jedna od vodećih nacija unutar NATO saveza po proizvodnji i distribuciji FPV dronova", rekao je Anušić, najavljujući skorašnji sastanak albanskih i hrvatskih obrambenih tvrtki.

Foto: MORH/ F. Klen

Tagovi: #ivan anušić, #aleksandar vučić, #vojska srbije, #albanija, #ermal nufi
PROČITAJ I OVO
Trump: Mediji pomažu neprijatelju, uništili smo iransku vojsku
NEZADOVOLJSTVO
Trump: Mediji pomažu neprijatelju, uništili smo iransku vojsku
WASHINGTON - Američki predsjednik Donald Trump na svojoj je društvenoj mreži Truth Social objavio niz oštrih tvrdnji na račun Irana i medija, optužujući novinare za "veleizdaju" zbog, kako kaže, lažnog izvještavanja o vojnoj snazi Teherana.
Anušić: Polako imamo problem s popunjavanjem pričuvnog sastava
OTKRIĆA
Anušić: Polako imamo problem s popunjavanjem pričuvnog sastava
ZAGREB - Ministar obrane Ivan Anušić gostovao je u središnjem Dnevniku HRT-a. Nakon što je prvi naraštaj ročnika završio temeljno vojno osposobljavanje, Anušić je poručio kako je interes za nastavak vojne karijere nadmašio očekivanja te da je riječ o ključnom iskoraku za popunjavanje Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH) i jačanje pričuvnog sastava.
Iran: Ako nas SAD opet napadne, obogaćivat ćemo uranij do razine za nuklearnu bombu
PRIJETNJE
Iran: Ako nas SAD opet napadne, obogaćivat ćemo uranij do razine za nuklearnu bombu
TEHERAN - Iranski parlament razmotrit će podizanje razine obogaćivanja uranija na 90 % u slučaju novog američkog napada, poručio je zastupnik Ebrahim Rezaei.
Trump bijesan, nastavak rata vjerojatan
BIJES
Trump bijesan, nastavak rata vjerojatan
WASHINGTON - Donald Trump sve je bjesniji zbog načina na koji Iranci vode pregovore o okončanju rata.
Trump: Prekid vatre s Iranom je na aparatima
SLIKOVITO
Trump: Prekid vatre s Iranom je na aparatima
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je izjavio da je ono što je preostalo od američkog primirja s Iranom "na aparatima za održavanje života" nakon što je Teheran poslao "neprihvatljiv" odgovor na washingtonski prijedlog o okončanju rata.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE