GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Bruto inozemni dug porastao na 63,8 mlrd eura

Bruto inozemni dug porastao na 63,8 mlrd eura
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.02.2024 / 11:08
Autor: RBA analize

ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju listopada 63,8 mlrd. eura, što je povećanje za 2,3% ili 1,4 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,6 mlrd. eura na godišnjoj razini (+29,8%) te za 14 mlrd. eura ili 28,1% u odnosu na kraj 2022.

Snažan rast na godišnjoj razini i u odnosu na kraj 2022. godine rezultat je poglavito rasta duga središnje banke zbog primjena pravila o knjiženju gotovine eura u bilanci nacionalnih središnjih banaka Eurosustava. Naime, prema HNB-u, od siječnja 2023. i pristupanja Republike Hrvatske europodručju inozemne obveze sektora središnje banke porasle su za dio euronovčanica dodijeljenih prema ključu Europske središnje banke, a koje nisu puštene u optjecaj (gotovo 10 mlrd. eura). Međutim, prema navodima iz HNB-a, učinak primjene navedenih pravila na inozemnu poziciju HNB-a ustvari je neutralan.

Promatrajući prema komponentama, udio bruto inozemnog duga središnje banke u ukupnom povećao se s 8,5% na kraju 2022. na 29,3% krajem listopada, a iznosio je 18,7 mlrd. eura. Bruto inozemni dug sektora opće države, s udjelom od 26,8% u ukupnom ino dugu, iznosio je 17,1 mlrd. eura (-1,7 mlrd. eura ili 8,9% manje u odnosu na kraj 2022.). Bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora (koji se odnosi na dugove svih financijskih institucija osim monetarnih financijskih institucija, privatnih i javnih nefinancijskih društava, neprofitnih institucija koje služe kućanstvima te kućanstva, uključujući poslodavce i samozaposlene) na kraju listopada je u odnosu na prosinac 2022. porastao za 1,1 mlrd. eura ili 9,37%. S udjelom u ukupnom bruto inozemnom dugu od 20,9%, bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora krajem listopada iznosio je 13,3 mlrd. eura. Istovremeno je bruto inozemni dug financijskog sektora tj. domaćih banaka iznosio 4,6 mlrd. eura, čime je u odnosu na kraj 2022. smanjen za 589 mil. eura odnosno 11,3%. Pri tome je udio bruto inozemnog duga kreditnih institucija u ukupnom bruto inozemnom dugu iznosio 7,2%.

Bruto inozemni dug javnog sektora iznosio je 36,6 mlrd. eura ili 57,3% ukupnog ino duga. S druge strane, privatni negarantirani dug s 27,3 mlrd. eura obveza prema inozemnim vjerovnicima činio je 42,7% ukupnog bruto inozemnog duga.

Čimbenici koji karakteriziraju trenutno ekonomsko okružje, a koji se mogu odraziti na pokazatelje zaduženosti u Hrvatskoj uključuju pooštravanje uvjeta financiranja na međunarodnom tržištima kroz rast troškova kamata na inozemni dug kao i pogoršanje investicijske klime, ekonomska neizvjesnost te povišena averziju prema riziku.

Tagovi: #inozemni dug, #zaduženost
PROČITAJ I OVO
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
CIJENE
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
FRANKFURT - Inflacija u eurozoni ostala je neznatno iznad cilja Europske središnje banke u travnju, a novo povećanje cijena usluga zadržalo je godišnju stopu na 2,2 posto.
Trump Kongresu predstavio nemoguću misiju: Želi smanjiti proračun za više od 163 milijarde dolara
REZOVI
Trump Kongresu predstavio nemoguću misiju: Želi smanjiti proračun za više od 163 milijarde dolara
WASHINGTON - Američki predsjednik Donald Trump dao je službeni prijedlog američkog proračuna u kojem od Kongresa, koji prijedlog mora odobriti u oba doma, traži da ga smanji za više od 163 milijarde dolara.
HNB: Smanjena razlika u stopi inflacije između Hrvatske i eurozone
CIJENE
HNB: Smanjena razlika u stopi inflacije između Hrvatske i eurozone
ZAGREB - Hrvatska narodna banka (HNB) u petak u svom komentaru najnovijih podataka o inflaciji konstatira da je ona u travnju usporila u odnosu na ožujak prema i harmoniziranom i nacionalnom indeksu, pri čemu viša inflacija mjerena harmoniziranim pokazateljem uglavnom proizlazi iz većeg doprinosa cijena usluga, a smanjila se i razlika u inflaciji između Hrvatske i eurozone.
Zapošljavanje u SAD-u bolje od očekivanja u travnju
TRŽIŠTE RADA
Zapošljavanje u SAD-u bolje od očekivanja u travnju
WASHINGTON - Poslodavci su u travnju neto otvorili 177 tisuća novih radnih mjesta, utvrdilo je ministarstvo, u usporedbi s revidiranih 185 tisuća u prethodnom mjesecu. Analitičari su očekivali 138 tisuća novih radnih mjesta.
Prva procjena: Inflacija u travnju 3,1 posto
CIJENE
Prva procjena: Inflacija u travnju 3,1 posto
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljenoj danas u travnju su u odnosu na travanj 2024. godine u prosjeku bile veće za 3,1 posto, dok su u odnosu na ožujak ove godine u prosjeku veće za 0,6 posto.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE