U usporedbi s prvom procjenom godišnja stopa rasta revidirana je na više za 0,1 postotni bod. Temeljna inflacija (koja isključuje cijene energije, hrane, pića i duhana) ubrzala je s 2,9% u ožujku na 3,2% u travnju na godišnjoj razini.
U travnju, na mjesečnoj razini, prema glavnim komponentama indeksa rast cijena ostvaren je kod Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije (+1,7%), Usluga (+0,8%) te Hrane pića i duhana (+0,4%). Pad cijena ostvaren jedino kod Energije (-0,8%). Na godišnjoj razini, razmjerno snažan rast nastavljaju bilježiti prosječne cijene Usluga. U odnosu na prošlogodišnji travanj cijene u ovoj kategoriji više su za 6,1% te procjenjujemo da su doprinijele godišnjoj stopi inflacije s više od 1,59 postotnih bodova. Slijedi rast cijena u kategoriji Hrana, piće i duhan gdje je procijenjena godišnja stopa promjene iznosila 4,1%.
S obzirom na važnost u ukupnoj potrošnji prosječnog kućanstva jer ona čini preko četvrtine potrošačke košarice, doprinos ukupnom rastu prosječne godišnje inflacije potrošačkih cijena u travnju je iznosio 1,3 postotna boda. Dakle, promatrane dvije kategorije (usluge i hrana) u travnju su kao i u prvom tromjesečju, ali i tijekom prošle godine najviše doprinijele rastu potrošačkih cijena. Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije zabilježili su blagi rast za 0,3% dok Energija, nakon što je od lipnja do studenog 2024. bilježila prosječno smanjenje cijena, peti mjesec za redom bilježi pozitivnu promjenu koja je u travnju iznosila 1,1% u odnosu na isti mjesec lani. Rezultat je to i prilagodbe administrativno utvrđenih cijena u kućanstvima.
Nastavak cjenovnih pritisaka u uslugama povezano je i s daljnjim rastom cijena Restorana i hotela (+8,7%), međutim, daljnji godišnji rast bilježe i, primjerice, kategorije Razna dobra i usluge (+5,6%), Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva (5,6), Obrazovanje (+5,3%), Rekreacija i kultura (+5,9%), Zdravlje (+5,0%), te Hrana i bezalkoholna pića (+4,5%). S druge strane niže su bile cijene u kategoriji Komunikacija (-0,4%, pad osmi mjesec zaredom), cijene Odjeće i obuće (-0,7%) te cijene Prijevoza (-1,8%).
Kumulativno, u razdoblju od siječnja do travnja potrošačke cijene bile više u prosjeku za 3,5% godišnje. U promatranom razdoblju porastu su najviše doprinijele usluge i hrana (gotovo 85% ukupnog porasta).
Uz postupni nastavak usporavanja inflatornih pritisaka očekujemo da će prosječna godišnja stope inflacije (IPC) u 2025. godini iznositi od 2,6%. Naša procjena ne predviđa šokove na strani ponude, ali je ipak izložena rizicima da bude blago viša. Naime, ne isključujemo mogućnost da se inflacija usluga pokaže tvrdoglavija, a vlada na jesen odluči korigirati na više određene administrativno određene cijene roba i usluga.