GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Deset najvećih svjetskih ekonomija prije pandemije i sada

Deset najvećih svjetskih ekonomija prije pandemije i sada
RANGIRANJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.04.2021 / 20:25
Autor: SEEbiz / Tanjug
NEW YORK - Pandemija covid-19 poljuljala je ljestvicu najvećih svjetskih ekonomija, gurnuvši mnoge zemlje u najgoru ekonomsku recesiju u novijoj povijesti.

Sjedinjene Države, Kina, Japan i Njemačka i dalje se nalaze među prva četiri kao najveća svjetska gospodarstva, dok su neka gospodarstva napredovala ili pala na ljestvici kao rezultat pandemije, a jedna je zemlja ispala iz prvih 10, pokazuje analiza CNBC-a na temelju ekonomskih projekcija Međunarodnog monetarnog fonda.

Američka TV postaja usporedila je zemlje prema nominalnom bruto domaćem proizvodu iz 2019. godine, izraženom u dolarima, s procjenama BDP-a za prošlu godinu iz izvještaja MMF-a World Economic Outlook.

Nominalni BDP procjenjuje tržišnu vrijednost svih gotovih proizvoda i usluga proizvedenih u jednom gospodarstvu za godinu dana, ali ne uzima u obzir trendove inflacije i stoga može precijeniti ili podcijeniti stvarnu ekonomsku vrijednost, napominje se u dodatku.

Sjedinjene Države zadržale su vodeću poziciju na listi 10 najboljih svjetskih ekonomija, s tim da je njihov nominalni BDP prošle godine pao na 20,9 bilijuna dolara sa 21,4 bilijuna prethodne godine.

Suprotno tome, drugoplasirana Kina prošle je godine nominalni BDP porastao na 14,7 bilijuna dolara sa 14,3 bilijuna dolara godinu ranije.

Japan je ostao treće najveće gospodarstvo na svijetu u 2020. godini s BDP-om procijenjenim na 5,0 bilijuna dolara (5,1 bilijun dolara u 2019. godini), dok je Njemačka zauzela četvrto mjesto čije je gospodarstvo zadržalo vrijednost od 3,8 bilijuna dolara.

Indija, peto najveće svjetsko gospodarstvo u 2019. godini, pala je prošle godine na šesto mjesto iza Ujedinjenog Kraljevstva, premda usporedni podaci pokazuju da je BDP obje zemlje pao s razine od 2,8 bilijuna dolara prije dvije godine na 2,7 bilijuna dolara prošle godine.

Sedmu poziciju i dalje drži Francuska s nominalnim BDP-om od gotovo 2,6 bilijuna dolara (2,7 bilijuna dolara u 2019. godini), a osma je Italija s vrijednošću gospodarstva od približno 1,9 bilijuna dolara u 2019. godini.

Brazil, koji je bio deveto najveće globalno gospodarstvo u 2019. godini, ispao je iz prvih deset, ustupajući mjesto Kanadi, čiji je BDP prošle godine procijenjen na 1,6 bilijuna dolara (1,7 bilijuna lani). Među deset najvećih ekonomija ušla je Južna Koreja s BDP-om od 1,6 bilijuna dolara u 2020. godini.

Tagovi: deset najvećih svjetskih ekonomija, globalna ekonomija, kineska ekonomija, američka ekonomija, njemačka ekonomija
PROČITAJ I OVO
Druga procjena potvrdila: Inflacija u ožujku porasla 4,1%
CIJENE
Druga procjena potvrdila: Inflacija u ožujku porasla 4,1%
ZAGREB - Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku i 4,1 posto više u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).
China economy grew 5.3% in the first quarter, beating expectations
FASTER THAN EXPECTED
China economy grew 5.3% in the first quarter, beating expectations
BEIJING - China’s economy in the first quarter grew faster than expected, official data released Tuesday by China’s National Bureau of Statistics showed.
Kineska ekonomija porasla 5,3% u prvom kvartalu, nadmašivši očekivanja
RAST
Kineska ekonomija porasla 5,3% u prvom kvartalu, nadmašivši očekivanja
PEKING - Kinesko gospodarstvo u prvom je tromjesečju raslo brže nego što se očekivalo, pokazuju službeni podaci koje je u utorak objavio kineski Nacionalni zavod za statistiku.
Hrvatska s najvećim mjesečnim padom industrijske proizvodnje u EU u veljači
PAD
Hrvatska s najvećim mjesečnim padom industrijske proizvodnje u EU u veljači
ZAGREB - Hrvatska je u veljači bilježila najveći pad industrijske proizvodnje u EU na mjesečnoj razini, pokazalo je u ponedjeljak izvješće Eurostata, uz naznake stabilizacije u eurozoni i Uniji.
Svjetska banka: Raste jaz između bogatih i siromašnih zemalja
SVE GORE
Svjetska banka: Raste jaz između bogatih i siromašnih zemalja
WASHINGTON - U više od polovice od 75 najsiromašnijih zemalja svijeta, unatoč njihovom važnom potencijalu u sirovinama i aktivnom mladom stanovništvu, BDP po glavi stanovnika u 2023./2024. raste sporije nego u bogatim zemljama, što povećava nejednakost - objavila je Svjetska banka.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE