GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ekonomija eurozone stagnira, američka raste

Ekonomija eurozone stagnira, američka raste
RAZLIČIT RITAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.12.2024 / 09:52
Autor: RBA analize
ANALIZA - Vodeći pokazatelji gospodarske aktivnosti nastavljaju upućivati da su poslovne aktivnosti europodručja u fazi blage kontrakcije odnosno stagnacije (mjesečni rast kompozitnog pokaztelja s 48,3 na 49,5 bodova).

Povoljniji rezultat na mjesečnoj razini ostvario je pokazatelj uslužnih aktivnosti, koji je ponovno u području koje signalizira blagu ekspanziju aktivnosti (rast s 49,5 na 51,4 bodova). S druge strane, pokazatelj prerađivačke aktivnosti zadržao se na 45,2 bodova, trideseti mjesec zaredom ispod graničnih 50 bodova. Vrtnja oko granice kompozitnog pokazatelja koja prema definiciji odvaja ekspanziju od kontrakcije jasno zrcali da gospodarstvo monetarne unije ne uspijeva uzeti stabilan, održiv zamah.

Promatramo li detaljnije izvješće PMI-a, poduzeća sugeriraju blago smanjenje broja zaposlenih u prerađivačkom sektoru, dok je zapošljavanje u uslužnom sektoru, prema pokazatelju, zaustavljeno. I ostali pokazatelji na tržištu rada, poput otvorenih radnih mjesta, sugeriraju na skromniju potražnju za radom, dok se stopa nezaposlenosti zasad zadržava na rekordno niskim razinama. Ako ekonomske aktivnosti (prvenstveno industrijske) uskoro ne bi „oživjele“, nositeljima ekonomskih politika pozornost će vjerojatno sve više plijeniti tržište rada. Kontinuirano zapošljavanje posljednjih godina koje su bile obilježene relativno slabim gospodarskim rastom rezultiralo je slabljenjem produktivnosti, što potencijalno vodi u nastavak blagog „hlađenja“ tržišta rada. Iako „gomilanje“ radne snage varira od sektora do sektora i od zemlje do zemlje, može se zaključiti da je isto uključivalo industrijski sektor (i građevinarstvo), dok su Njemačka i Francuska bile države članice s najvećim doprinosom navedenome.

Upravo najveća gospodarstva monetarne unije, njemačko i francusko, nastavljaju biti uteg agregatnom pokazatelju. U oba gospodarstva kompozitni pokazatelji sugeriraju na kontrakciju poslovne aktivnosti uz primjetnu slabost u prerađivačkom sektoru. Ipak, ukupan poslovni sentiment je slab, što je povezano i s aktualnim političkim situacijama. U petak izabrani premijer (četvrti u ovoj godini), Francois Bayrou, nema puno prostora za provođenje potrebne fiskalne konsolidacije s obzirom na sastav parlamenta i neslaganja unutar istog. S druge strane, jučer je i službeno njemačkom kancelaru, Olafu Scholzu, izglasano nepovjerenje što će također dovesti do prijevremenih izbora (u veljači 2025.). Političke nestabilnosti i neizvjesnost u dva najveća gospodarstva zasigurno utječu i na pouzdanje poduzeća o poslovnoj aktivnosti, posebice u trenutku kada je potrebno snažno vodstvo u okružju sladunjavog gospodarskog rasta i raznih rizika koji ga okružuju.

S druge strane Atlantika, kompozitni PMI nastavlja ukazivati na snažnije poslovne aktivnosti u SAD-u nego s naše strane Atlantika (kompozitni pokazatelj na 56,6), međutim, također na krilima uslužnog sektora (rast na najveću razinu u 38 mjeseci, s 56,1 na 58,5 bodova, prerađivački smanjenje s 47,9 na 46,0 bodova, najnižu razinu u 55 mjeseci). Izvješće pokazuje da se solidan gospodarski rast u SAD-u nastavlja i prema kraju godine. U istraživanju S&P Globala navodi se da su američki proizvođači povećali zalihe proizvoda u očekivanju viših troškova uvoza zbog mogućeg uvođenja carina. Uzevši u obzir trošak skladištenja, vrijedi spomenuti da bi nastavak tog trenda uz potencijalan izostanak jačanja potražnje za robama moglo u budućnosti dodatno opteretiti prerađivačke aktivnosti i u SAD-u.

Tagovi: #ekonomija eurozone, #eurozona, #pmi index, #amerika
PROČITAJ I OVO
Fitch potvrdio rejting Hrvatske, uz stabilne izglede
REJTING
Fitch potvrdio rejting Hrvatske, uz stabilne izglede
ZAGREB - Agencija Fitch potvrdila je u petak rejting Hrvatske 'A-', uz stabilne izglede, istaknuvši fiskalnu disciplinu i snažan gospodarski rast, ali i malo gospodarstvo koje nosi ranjivost na vanjske šokove
Njemačke stranke se složile oko plana potrošnje od 500 milijardi eura
OBRANA I INFRASTRUKTURA
Njemačke stranke se složile oko plana potrošnje od 500 milijardi eura
BERLIN - Vjerojatni sljedeći njemački kancelar, Friedrich Merz, u petak je pozdravio međustranački sporazum o značajnom infrastrukturnom i obrambenom paketu u iznosu od 500 milijardi eura (545 milijardi dolara).
Trump kriv za veliki pad raspoloženja među američkim potrošačima
SIGNALI
Trump kriv za veliki pad raspoloženja među američkim potrošačima
NEW YORK - Indeks raspoloženja potrošača o američkom gospodarstvu Sveučilišta u Michiganu početkom ožujka pao je na 57,6 bodova sa 64,7 u veljači.
IfW: Njemačka ekonomija iduće godine kreće prema oporavku
ANALITIČARI
IfW: Njemačka ekonomija iduće godine kreće prema oporavku
BERLIN - Njemačko gospodarstvo je posljednje dvije godine završilo u recesiji, ni ove prognoze nisu dobre, ali 2026. može očekivati značajniji rast.
HNB snizio prognoze ekonomskog rasta, povećao procjenu inflacije
PROCJENE
HNB snizio prognoze ekonomskog rasta, povećao procjenu inflacije
ZAGREB - Hrvatska narodna banka (HNB) je u najnovijim makroekonomskim projekcijama objavljenima danas blago naviše revidirala prognozu rasta inflacije u ovoj godini, a naniže procjenu rasta realnog BDP-a, u oba slučaja za 0,2 postotna boda.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE