Povoljniji rezultat na mjesečnoj razini ostvario je pokazatelj uslužnih aktivnosti, koji je ponovno u području koje signalizira blagu ekspanziju aktivnosti (rast s 49,5 na 51,4 bodova). S druge strane, pokazatelj prerađivačke aktivnosti zadržao se na 45,2 bodova, trideseti mjesec zaredom ispod graničnih 50 bodova. Vrtnja oko granice kompozitnog pokazatelja koja prema definiciji odvaja ekspanziju od kontrakcije jasno zrcali da gospodarstvo monetarne unije ne uspijeva uzeti stabilan, održiv zamah.
Promatramo li detaljnije izvješće PMI-a, poduzeća sugeriraju blago smanjenje broja zaposlenih u prerađivačkom sektoru, dok je zapošljavanje u uslužnom sektoru, prema pokazatelju, zaustavljeno. I ostali pokazatelji na tržištu rada, poput otvorenih radnih mjesta, sugeriraju na skromniju potražnju za radom, dok se stopa nezaposlenosti zasad zadržava na rekordno niskim razinama. Ako ekonomske aktivnosti (prvenstveno industrijske) uskoro ne bi „oživjele“, nositeljima ekonomskih politika pozornost će vjerojatno sve više plijeniti tržište rada. Kontinuirano zapošljavanje posljednjih godina koje su bile obilježene relativno slabim gospodarskim rastom rezultiralo je slabljenjem produktivnosti, što potencijalno vodi u nastavak blagog „hlađenja“ tržišta rada. Iako „gomilanje“ radne snage varira od sektora do sektora i od zemlje do zemlje, može se zaključiti da je isto uključivalo industrijski sektor (i građevinarstvo), dok su Njemačka i Francuska bile države članice s najvećim doprinosom navedenome.
Upravo najveća gospodarstva monetarne unije, njemačko i francusko, nastavljaju biti uteg agregatnom pokazatelju. U oba gospodarstva kompozitni pokazatelji sugeriraju na kontrakciju poslovne aktivnosti uz primjetnu slabost u prerađivačkom sektoru. Ipak, ukupan poslovni sentiment je slab, što je povezano i s aktualnim političkim situacijama. U petak izabrani premijer (četvrti u ovoj godini), Francois Bayrou, nema puno prostora za provođenje potrebne fiskalne konsolidacije s obzirom na sastav parlamenta i neslaganja unutar istog. S druge strane, jučer je i službeno njemačkom kancelaru, Olafu Scholzu, izglasano nepovjerenje što će također dovesti do prijevremenih izbora (u veljači 2025.). Političke nestabilnosti i neizvjesnost u dva najveća gospodarstva zasigurno utječu i na pouzdanje poduzeća o poslovnoj aktivnosti, posebice u trenutku kada je potrebno snažno vodstvo u okružju sladunjavog gospodarskog rasta i raznih rizika koji ga okružuju.
S druge strane Atlantika, kompozitni PMI nastavlja ukazivati na snažnije poslovne aktivnosti u SAD-u nego s naše strane Atlantika (kompozitni pokazatelj na 56,6), međutim, također na krilima uslužnog sektora (rast na najveću razinu u 38 mjeseci, s 56,1 na 58,5 bodova, prerađivački smanjenje s 47,9 na 46,0 bodova, najnižu razinu u 55 mjeseci). Izvješće pokazuje da se solidan gospodarski rast u SAD-u nastavlja i prema kraju godine. U istraživanju S&P Globala navodi se da su američki proizvođači povećali zalihe proizvoda u očekivanju viših troškova uvoza zbog mogućeg uvođenja carina. Uzevši u obzir trošak skladištenja, vrijedi spomenuti da bi nastavak tog trenda uz potencijalan izostanak jačanja potražnje za robama moglo u budućnosti dodatno opteretiti prerađivačke aktivnosti i u SAD-u.