GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HNB: Iznimno velik porast plaća utječe na brži rast cijena

HNB: Iznimno velik porast plaća utječe na brži rast cijena
PLAĆE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.02.2025 / 12:49
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Brži rast potrošačkih cijena proteklih mjeseci u Hrvatskoj u usporedbi s prosjekom europodručja, ponajviše odražava snažan porast domaće potražnje za robama i uslugama u uvjetima iznimno velikog nominalnog i realnog porasta plaća, posebno u javnom, ali i u privatnom sektoru, navodi se u analizi HNB-a.

HNB podsjeća da su glavni uzročnici inflacije proteklih godina bili problemi u opskrbnim lancima uzrokovani pandemijom te rastom cijena energenata i sirovina nakon ruske agresije na Ukrajinu.

Kako je utjecaj glavnih uzročnika inflacije postupno slabio proteklih godina, tako se i inflacija u Hrvatskoj postupno smanjivala. Nakon što je inflacija mjerena indeksom potrošačkih cijena 2022. dosegnula vrhunac od 10,8 posto, lani se smanjila na tri posto, kažu stručnjaci HNB-a.

No, napominju iz središnje banke, percepcija inflacije i dalje je povišena pod utjecajem poskupljenja iz proteklih godina.

Pritom je kumulativna stopa inflacije u Hrvatskoj bila niža od akumulirane inflacije u gotovo svim zemljama srednje i istočne Europe, uključujući i zemlje koju su zadržale samostalnu monetarnu politiku. Tako je ukupna inflacija u Hrvatskoj, mjerena međunarodno usporedivim harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, od sredine 2021. do prosinca 2024. iznosila 27,5 posto, dok je u Mađarskoj dosegnula 42,4 posto, Estoniji 37,6 posto, Rumunjskoj 33,4 posto, Češkoj 33 posto, Poljskoj 32,7 posto, Litvi 32,4 posto, Latviji 31,3 posto, Slovačkoj 29,9 posto i 28,5 posto u Bugarskoj.

Iznimka je bila jedino Slovenija s porastom cijena od 20,4 posto, navode iz HNB-a.

Usporedno sa smanjivanjem stope inflacije, smanjivala se i razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja. No, tijekom druge polovice protekle, 2024. godine, ponovo je vidljiv porast inflacije u europodručju, kao i povećanje razlika između inflacije u Hrvatskoj i prosjeka europodručja. Porast inflacije odražava bazne učinke povezane s niskim cijenama energenata krajem 2023. i njihovim poskupljenjem potkraj 2024. godine te rastom cijena pojedinih poljoprivrednih sirovina, ponajviše kave i kakaovca.


Dio povećanja razlika u stopama inflacije, kažu iz središnje banke, može se povezati i s "odmrzavanjem" cijena energenata u Hrvatskoj. Ipak, ističu, brži rast potrošačkih cijena proteklih mjeseci u Hrvatskoj u usporedbi s prosjekom europodručja ponajviše odražava snažan porast domaće potražnje za robama i uslugama u uvjetima iznimno velikog nominalnog i realnog porasta plaća, posebno u javnom, ali i u privatnom sektoru.

Prosječna realna bruto plaća tako je lani porasla za 11,5 posto, pri čemu je rast u javnim službama iznosio 20,2 posto, dok je prosječna bruto plaća u ostatku gospodarstva u 2024. bila 8,3 posto veća nego u 2023. godini.

Ako se u obzir uzme i porast broja osiguranika HZMO-a za 54 tisuće, rast realne mase bruto plaća premašio je 15 posto, dok je masa nominalnih bruto plaća rasla 18,5 posto. Osim plaća, domaću potražnju poticao je i snažan priljev EU-ovih fondova, kao i relativno visoka razina prihoda od turizma dosegnuta u proteklim godinama.

Od sredine prošle godine vidljivi su znaci postupnog usporavanja rasta plaća. Nastavak te tendencije, što HNB trenutno očekuje u svojim projekcijama, trebao bi omogućiti postupno smirivanje inflacijskih pritisaka.

Nakon što su inicijalno znatno pridonijeli povećanju inflacije, u proteklih godinu dana profiti su djelomično apsorbirali cjenovne pritiske povezane s povećanjem plaća. Unatoč recentnom povećanju svih ulaznih troškova za poduzeća, pokazatelji poslovanja poduzeća sugeriraju da poduzeća vjerojatno imaju dodatni prostor za apsorbiranje porasta troškova kroz umjerenost u povećanju cijena, što bi pridonijelo ublažavanju pritisaka na rast plaća, a onda i smanjenju rizika nastanka "začaranog kruga" u kojemu se plaće i cijene međusobno natječu, stoji u analizi središnje banke.

Tagovi: #plaće, #neto plaće, #potrošnjka, #inflacija, #cijene, #hnb
PROČITAJ I OVO
Očekivanja njemačkih izvoznika pala zbog američkih carina
SIGNALI
Očekivanja njemačkih izvoznika pala zbog američkih carina
BERLIN - Očekivanja njemačkih izvoznika pala su najdublje od financijske krize prije više od 15 godina. U travnju se pokazatelj pogoršao za 7,6 bodova, na minus 9,8.
Kina potiho ukinula carine na američke čipove
CARINE
Kina potiho ukinula carine na američke čipove
PEKING - Kina je, čini se, potiho povukla carine od 125 posto na neke poluvodiče proizvedene u Sjedinjenim Američkim Državama, otkrivaju tri špediterske agencije iz tehnološkog središta Shenzhena u razgovoru za CNN.
Njemačka vlada ove godine očekuje ekonomsku stagnaciju
OČEKIVANJA
Njemačka vlada ove godine očekuje ekonomsku stagnaciju
BERLIN - Njemačko gospodarstvo ove će godine stagnirati, objavila je danas njemačka vlada. U prethodnoj ocjeni gospodarskih kretanja predviđao je rast BDP-a od 0,3 posto.
Plenković na Vladi o gospodarskim rezultatima: Hrvatski BDP per capita sada je na razini mađarskog
PREMIJER
Plenković na Vladi o gospodarskim rezultatima: Hrvatski BDP per capita sada je na razini mađarskog
ZAGREB - Premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice Vlade u četvrtak osvrnuo se na najnovije makroekonomske pokazatelje, prije svega na revidiranu stopu rasta hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 3,9 posto u 2024. godini, istaknuvši da je riječ o drugoj najvećoj stopi rasta u EU, a istaknuo je i da je BDP po glavi stanovnika sada na razini mađarskog.
Slovenija je prošle godine imala najviše zaposlenih od 1991. godine
TRŽIŠTE RADA
Slovenija je prošle godine imala najviše zaposlenih od 1991. godine
LJUBLJANA - Lani je u Sloveniji bilo 944.008 zaposlenih, što je najviše od 1991. godine, odnosno 27 posto više nego 1997. godine, kada ih je bilo najmanje. Mijenja se struktura radno aktivnog stanovništva, sve je više stranaca.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE