Prema posljednjim podacima, 28,3 posto poduzeća prijavilo je nedostatak kvalificirane radne snage, dok je u listopadu taj udio iznosio 31,9 posto. Razlog za manji nedostatak osoblja je usporavanje njemačkog gospodarstva.
"Slabo gospodarstvo trenutačno smanjuje potražnju za kvalificiranom radnom snagom, što znači da se manjak kvalificiranih radnika nešto manje osjeća", sažeo je rezultate istraživanja u priopćenju istraživač Klaus Wohlrabe s instituta Ifo.
Kako je rekao, demografske promjene i dalje predstavljaju veliki izazov.
“Dugoročno gledano, nedostatak kvalificiranih radnika ponovno će se pojačati”, upozorio je.
Neki se sektori i dalje suočavaju s velikim nedostatkom kvalificirane radne snage, poput pružatelja usluga. U ovom sektoru 35,1 posto poduzeća prijavilo je poteškoće u zapošljavanju kvalificiranog osoblja.
U području pravnog i poreznog savjetovanja i revizije oko 75 posto tvrtki ne može pronaći dovoljan broj kvalificiranog osoblja. S manjkom se suočava i 62 posto agencija za zapošljavanje i agencija za privremeni rad. U smještajnoj djelatnosti taj se udio kreće oko 42 posto.
Unatoč pažljivom iu nekim slučajevima restriktivnom planiranju zapošljavanja, otprilike 18 posto tvrtki u industriji još uvijek ne može pronaći dovoljno kvalificiranih radnika. Značajne probleme imaju i tvrtke u prehrambenoj industriji (27 posto) i strojogradnji (23 posto), kao i proizvođači namještaja (23 posto).
Manjak kvalificiranih radnika osjeća se i u maloprodaji i građevinarstvu, gdje je tek nešto više od petine tvrtki prijavilo poteškoće u zapošljavanju kvalificiranih radnika.
Njemački gospodarski rast ove će godine iznositi 0,3 posto, a ne 1,1 posto kako je prognozirano u listopadu, rekao je krajem siječnja u Berlinu njemački ministar gospodarstva Robert Habeck. Niži rejting rezultat je pada vladine koalicije Olafa Scholza i kasnijeg neuspjeha u provedbi vladine inicijative za poticanje rasta. Ove godine očekuje se blagi pad izvoza, a ostat će slaba i privatna potrošnja.