GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Industrijska proizvodnja: Prevladavaju negativni rizici

Industrijska proizvodnja: Prevladavaju negativni rizici
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.09.2022 / 10:30
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema podacima koje je u petak objavio Državni zavod za statistiku, ukupna sezonski i kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u srpnju je u usporedbi s lipnjem bila niža za 1,9%.

S druge strane, u skladu s našim očekivanjima, na godišnjoj razini nastavljen je rast. U odnosu na isti mjesec 2021. obujam industrijske proizvodnje bio je viši za 2,9% (+3,8% u lipnju). Pozitivne godišnje stope rasta obujma industrijske proizvodnje traju kontinuirano od prosinca 2020. Nakon objave trgovine na malo za srpanj, nastavak povoljnih kretanja prvih visokofrekventnih pokazatelja za treće tromjesečje upućuje na solidan gospodarski rast i u razdoblju srpanj-rujan.

Posljedično, u razdoblju siječanj-srpanj prosječna godišnja stopa rasta obujme industrijske proizvodnje iznosila je 2,8%.

Promatrano na mjesečnoj razini, prema kategorijama GIG-a, Intermedijarni proizvodi niži su za 6,1%, Netrajni proizvodi za široku potrošnju za 0,7%, dok su Trajni proizvodi za široku potrošnju bili viši za 9,7%, Energija za 3,5% i Kapitalni proizvodi za 1,9%. Prema NKD-u sezonski i kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u srpnju u usporedbi sa lipnjem porasla je u Opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 5,6% dok je u Prerađivačkoj industriji i Rudarstvu i vađenju zabilježen pad za 3,3% odnosno za 2,5%.

Na godišnjoj razini, Prerađivačka industrija, koja čini gotovo 84% ukupne industrijske proizvodnje, u srpnju je porasla 1,3% (kalendarski prilagođeni indeksi) što je doprinijelo prosječnoj godišnjoj stopi rasta u prvih sedam mjeseci 2022. godine za 2,6%.

U razdoblju sij.-srp. 2022. kod 15 djelatnosti prerađivačke industrije zabilježen je rast, dok je 9 djelatnosti zabilježilo smanjenje proizvodnje u odnosu na razdoblje sij.-srp. 2021. Najizraženiji pad u promatranom razdoblju bilježe redom Proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda (-18,5%), Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda (-20,4%) te Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka (-12,7%) te Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda (-10,2%). Proizvodnja u djelatnostima Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija rasla je po godišnjoj stopi od 5,3% dok je Rudarstvo i vađenje zabilježilo pad za 4,9% u promatranom razdoblju.

Prema izvornim indeksima u prvih sedam mjeseci 2022. godišnja stopa rasta obujma industrijske proizvodnje iznosila je 2,5%. U istom razdoblju, prema podacima DZS-a, broj zaposlenih osoba u industriji pao je za 0,8% pri čemu je proizvodnost rada porasla za 3,3%.

Iako u dosadašnjem dijelu godine bilježi solidnu izvedbu, kretanje obujma industrijske proizvodnje ostaje izloženo, prije svega, negativnim rizicima. Nepovoljan utjecaj aktualnih geopolitičkih sukoba negativno se odražava na oporavak inozemne potražnje zbog ovisnosti pojedinih hrvatskih važnijih trgovinskih partnera o Rusiji. Isto tako snažni inflatorni pritisci i problemi u lancima opskrbe djelovat će u negativnom smjeru i umanjivati potencijalna snažnija ostvarenja.


.

Tagovi: industrijska proizvodnja, industrija, prerađivačka industrija
PROČITAJ I OVO
Poslovna aktivnost u eurozoni u travnju rasla najbrže u gotovo godinu dana
SIGNALI
Poslovna aktivnost u eurozoni u travnju rasla najbrže u gotovo godinu dana
FRANKFURT - HCOB-ov kompozitni indeks menadžera nabave (PMI) za eurozonu, koji je sastavio S&P Global i koji se smatra dobrim pokazateljem ukupnog gospodarskog zdravlja, odskočio je na 51,7 u travnju s 50,3 iz ožujka, nadmašivši preliminarnu procjenu od 51,4.
Industrijska proizvodnja u prvom kvartalu pala 4,1%
PAD
Industrijska proizvodnja u prvom kvartalu pala 4,1%
ANALIZA - Prema podacima DZS-a, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u ožujku u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 5,0%.
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
USPOREDBE
Slovenske plaće veće, a hrana jeftinija
LJUBLJANA - Od ove je godine zajamčena minimalna plaća u Hrvatskoj 840 eura bruto ili otprilike 677 eura neto.
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
REJTING
S&P nakon jedanaest godina podigao kreditni rejting Turske
ANKARA - Ministar financija Turske Mehmet Šimšek izjavio je kako je američka agencija Standard and Poor's objavila povećanje rejtinga Turske što je, kako ističe, rezultat pozitivnog ekonomskog programa turske vlade.
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
TRENDOVI
Zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj manje čak 7 posto
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju ožujka ove godine na mjesečnoj su razini bile manje za 0,2 posto, dok su na godišnjoj razini smanjene za 6,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE