Hafize Gaye Erkan je od lipnja na čelu središnje banke u Turskoj.
"Nismo mogli pronaći smještaj u Istanbulu. Strašno je skupo", rekla je 44-godišnja Erkan u intervjuu za list Hürriyet. Zar je moguće da je Istanbul postao skuplji od Manhattana, pita se bankarica. Prije imenovanja na tu funkciju, dva je desetljeća živjela u SAD-u i radila na rukovodećim pozicijama u nekoliko velikih banaka, među ostalim u Goldman Sachsu, prenosi njemački Spiegel. Bila je i jedna od direktorica u Tiffanyju.
U studenom je godišnja stopa inflacije u Turskoj iznosila 62 posto. U Istanbulu su u godinu dana stanarine porasle za 77,1 posto, prema studiji sveučilišta Bahçesehir. Turska vlada nedavno je ograničila povećanje stanarine na 25 posto. Međutim, to je dodatno pogoršalo situaciju: vlasnici stanova sada se pokušavaju na sve načine riješiti starih podstanara, kojima ne smiju povećati najam, kako bi iznajmili stan nekom drugome za višestruko veći iznos. Radi suzbijanja inflacije turska Središnja banka povećala je ključnu kamatnu stopu od imenovanja Hafize Gaye Erkan u lipnju za 30 postotnih poena, na 40 posto.
Predsjednik Recep Tayyip Erdoğan prethodno se dugo opirao povećanju kamatnih stopa. Stroga monetarna politika počela je povoljno utjecati na potrošačke cijene, ali jednoznamenkasta inflacija neće biti postignuta prije 2026., poručila je Hafize Gaye Erkan u intervjuu za dnevnik Hurriyet u subotu. Pozvala je strane investitore da ulažu u liru, prenosi agencija Bloomberg. "Otprilike u ovo doba sljedeće godine bit ćemo u umjerenijem okruženju u smislu inflacije i monetarne ograničenosti", rekla je za list. "Ako bi strani investitori trebali ući, to bi trebalo biti sada. Očito je da će, ako dođu kasnije, povrat biti manji." Hafize Gaye Erkan kaže da je u posljednja četiri tjedna povećana potražnja stranih ulagača za državnim obveznicama, posebno onih iz SAD-a. Središnja banka predviđa da će inflacija do kraja godine dosegnuti 65 posto, idućeg svibnja očekuje vrhunac od 70 do 75 posto, a do kraja iduće godine mogla bi pasti na 36 posto.
Turska ekonomija se oporavlja, BDP je porastao za 5,9 posto u trećem tromjesečju u odnosu na godinu dana ranije, građevinski sektor porastao je za 8,1 posto, no stambena kriza je i dalje golema, posebno u velikim gradovima. Najamnine su u četiri godine porasle za ogromnih 700 posto. Zbog visokog rasta cijena najamnina, u Turskoj sve češće dolazi do nasilja između najmodavaca i podstanara: mediji su izvijestili o 11 smrtnih slučajeva i 46 ozlijeđenih, prenio je Euronews. U prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je 47.000 sudskih zahtjeva za deložacijom i 100.000 tužbi za nezakonito povećanje stanarine, što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na isto razdoblje lani. Najamnine su porasle u prosjeku za 121 posto samo tijekom prošle godine, a u velikim gradovima poput Ankare i Istanbula porasle su u tom razdoblju za čak 188 posto - osim zbog inflacije, cijene su se digle i zbog dolaska ljudi s područja razorenih u potresu.