GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inozemni dug snažno porastao

Inozemni dug snažno porastao
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.11.2024 / 11:20
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju lipnja 63,3 mlrd. eura, što je povećanje za 3,9% ili 2,4 mlrd. eura u odnosu na kraj 2023. odnosno povećanje za 7,3 mlrd. eura u odnosu na kraj lipnja 2023. godine (+13%).

Izražen rast na godišnjoj razini i dalje je rezultat poglavito rasta duga središnje banke zbog primjena pravila o knjiženju gotovine eura u bilanci nacionalnih središnjih banaka Eurosustava nakon pristupanja europodručju. Međutim, prema navodima iz HNB-a, učinak primjene navedenih pravila na inozemnu poziciju HNB-a ustvari je neutralan.

U skladu s navedenim uz nastavak solidnog nominalnog rasta BDP-a, na kraju drugog tromjesečja relativni pokazatelj inozemne zaduženosti blago se spustio na 77,4% (-0,3pb u odnosu na kraj prvog tromjesečja 2024.).

Promatrajući prema komponentama, udio bruto inozemnog duga središnje banke u ukupnom povećao se s 8,5% na kraju 2022. na 23,6% krajem lipnja 2024. (27,6% na kraju 2023.), a iznosio je gotovo 15 mlrd. eura. Bruto inozemni dug sektora opće države, s udjelom od 28,3% u ukupnom ino dugu, iznosio je 17,9 mlrd. eura (+411,3 milijuna eura ili 2,4% više u odnosu na kraj 2023.). Bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora (koji se odnosi na dugove svih financijskih institucija osim monetarnih financijskih institucija, privatnih i javnih nefinancijskih društava, neprofitnih institucija koje služe kućanstvima te kućanstva, uključujući poslodavce i samozaposlene) na kraju lipnja je u odnosu na kraj 2023. porastao je za 1,9 mlrd. eura ili 14,1%. S udjelom u ukupnom bruto inozemnom dugu od 23,7%, bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora krajem lipnja iznosio je 15 mlrd. eura. Istovremeno je bruto inozemni dug financijskog sektora tj. domaćih banaka iznosio 5,5 mlrd. eura, čime je u odnosu na kraj 2023. povećan za 0,9 mlrd eura odnosno 20,1%. Pri tome je udio bruto inozemnog duga kreditnih institucija u ukupnom bruto inozemnom dugu iznosio 8,7%.

Bruto inozemni dug javnog sektora iznosio je 33,6 mlrd. eura ili 53,1% ukupnog ino duga. S druge strane, privatni negarantirani dug s 29,7 mlrd. eura obveza prema inozemnim vjerovnicima činio je 46,9% ukupnog bruto inozemnog duga.

Čimbenici koji karakteriziraju trenutno ekonomsko okružje, a koji se mogu odraziti na pokazatelje zaduženosti u Hrvatskoj uključuju i dalje pooštrene uvjete financiranja na međunarodnom tržištima kao i relativno nepovoljna investicijska klima, (geo)politička i ekonomska neizvjesnost što dovodi do povišene averzije prema riziku.

Tagovi: inozemni dug, dug, zaduženost
PROČITAJ I OVO
Američke tvornice u listopadu s rastom narudžbi
TRENDOVI
Američke tvornice u listopadu s rastom narudžbi
WASHINGTON - Američke su tvornice u listopadu primile 0,2 posto više narudžbi nego u rujnu, izvijestilo je danas američko ministarstvo trgovine.
OECD srezao prognoze slovenskog rasta
SREZANE PROGNOZE
OECD srezao prognoze slovenskog rasta
LJUBLJANA - OECD je snizio prognozu gospodarskog rasta Slovenije za ovu godinu s 2,3 na 1,1 posto te za 2025. s 2,7 na 2,6 posto. Što se tiče globalnog gospodarstva, zadržala je prognozu rasta za ovu godinu na 3,2 posto, ali ju je povećala za 0,1 postotni bod na 3,3 posto za 2025. godinu.
Digitalna transformacija i zdravlje zaposlenih: Novi izazovi za HR sektore
PROMJENE
Digitalna transformacija i zdravlje zaposlenih: Novi izazovi za HR sektore
ANALIZA - Tehnološke inovacije ne utječu samo na načine kako organizacije funkcioniraju, već duboko mijenjaju i radnu sredinu, uključujući i zdravlje zaposlenih.
Poboljšana situacija u njemačkoj maloprodaji u studenome
MALOPRODAJA
Poboljšana situacija u njemačkoj maloprodaji u studenome
BERLIN - Situacija u njemačkoj maloprodaji u studenom se blago popravila.
U Hrvatskoj raste trgovina, ali pada industrije
TRENDOVI
U Hrvatskoj raste trgovina, ali pada industrije
ZAGREB - Prvi visokofrekventni pokazatelji za posljednje ovogodišnje tromjesečje pokazuju mješovitu izvedbu. 
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE