GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Izvoz u prva dva mjeseca porastao 5,1 posto, uvoz 4 posto

Izvoz u prva dva mjeseca porastao 5,1 posto, uvoz 4 posto
ROBNA RAZMJENA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.04.2020 / 12:58
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Vrijednost hrvatskoga robnog izvoza u prva dva mjeseca ove godine iznosila je 18,1 milijardu kuna, što je za 5,1 posto više nego u istom razdoblju lani, dok je uvoz rastao za 4 posto, na 29,7 milijardi kuna, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u petak.

Vanjskotrgovinski deficit tako je u prva dva mjeseca iznosio 11,6 milijardi kuna, odnosno bio je za 264,3 milijuna kuna veći nego u prva dva mjeseca 2019. godine.

Pokrivenost uvoza izvozom istovremeno je porasla sa 60,4 na 61 posto.

U zemlje članice EU-a u prva dva mjeseca je izvezeno roba vrijednih 12,2 milijarde kuna, odnosno 2,2 posto više nego u istom razdoblju lani. Izvoz u zemlje nečlanice EU-a je porastao za 11,6 posto, na 5,9 milijardi kuna.

Vrijednost uvezene robe u prva dva mjeseca je iz članica EU-a porasla za 2,8 posto, na 24,1 milijardu kuna. Porasla je i vrijednost uvoza u Hrvatsku iz zemalja koje nisu članice EU-a, i to za 9,4 posto, na 5,5 milijardi kuna.

Izražen u eurima, hrvatski robni izvoz u prva dva mjeseca ove godine iznosio je 2,4 milijarde eura, što je na godišnjoj razini porast za 4,7 posto, dok je uvoz porastao za 3,6 posto, na gotovo 4 milijarde eura.

Vanjskotrgovinski deficit je iznosio oko 1,56 milijardi eura, dok je u prva dva mjeseca lani iznosio 1,52 milijarde eura.

U zemlje članice EU-a u prva dva mjeseca je izvezeno robe u vrijednosti višoj od 1,6 milijardi eura, odnosno 1,9 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Istodobno, u zemlje izvan EU-a izvoz je porastao za 11,1 posto, na 790,6 milijuna eura.

Vrijednost uvezene robe iz članica EU-a u prva dva mjeseca ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine porasla je za 2,5 posto, na 3,2 milijarde eura, dok je vrijednost uvoza u Hrvatsku iz zemalja koje nisu članice EU-a porasla za 9 posto, na 741,9 milijuna eura.

Izvoz u siječnju porastao 3,2 posto, a uvoz 2,1 posto

DZS je objavio i druge podatke o robnoj razmjeni za siječanj koji pokazuju da je izvoz, izražen u kunama, porastao 3,2 posto, na 8,6 milijardi kuna, dok je uvoz porastao za 2,1 posto, na 14,1 milijardu kuna.

Time je DZS korigirao svoje prve podatke, prema kojima je vrijednost hrvatskoga robnog izvoza u siječnju iznosila 8,3 milijarde kuna, što je 0,4 posto više nego u istom mjesecu lani, dok je uvoz iznosio 14 milijardi kuna ili 1,3 posto više.

Po drugim je podacima, vanjskotrgovinski deficit u siječnju iznosio 5,6 milijardi kuna, a pokrivenost uvoza izvozom bila na 60,6 posto.

Izražen u eurima, izvoz je u siječnju porastao 2,7 posto, na 1,15 milijardi eura, dok je uvoz porastao 1,6 posto, na 1,9 milijardi eura.

Vanjskotrgovinski deficit je iznosio 748,3 milijuna eura.

Podaci prema djelatnostima pokazuju da je izvoz tvrtki iz djelatnosti prerađivačke industrije, koja u ukupnom robnom izvozu ima najznačajniji udio od 84,2 posto, u siječnju pao za 2 posto, na 968,6 milijuna eura.

Najvažniji vanjskotrgovinski partneri Hrvatske ostaju Italija i Njemačka.

U Italiju je u siječnju izvezeno robe u vrijednosti 154 milijuna eura ili 11,6 posto manje nego u prvom mjesecu prošle godine, dok je istodobno uvoz iz te zemlje porastao za 6,7 posto, na 269,4 milijuna eura.

U robnoj razmjeni s Njemačkom se, pak, bilježi pad i izvoza i uvoza, izvoz je smanjen za 6,6 posto, na 151,4 milijuna eura, dok je uvoz iz te zemlje pao za 8,6 posto, na 270,4 milijuna eura.

U prvom mjesecu ove godine bilježi se i pad izvoza u zemlje CEFTA-e, i to za 5,6 posto, na 178,6 milijuna eura, pri čemu je izvoz u Bosnu i Hercegovinu pao za 9,4 posto, na 97,4 milijuna eura, a u Srbiju za 8,8 posto, na 45,96 milijuna eura.

Tagovi: hrvatski izvoz, hrvatski uvoz, robna razmjena, Italija, Njemačka, Srbija
PROČITAJ I OVO
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
CARINE
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
WASHINGTON - Američki predsjednik Joe Biden pozvao je na utrostručenje carina na kineski čelik i aluminij uoči današnjeg obraćanja radnicima čelika u Pittsburghu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE