GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kineska tvornička aktivnost pala najoštrije od 2022.

Kineska tvornička aktivnost pala najoštrije od 2022.
SIGNALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.06.2025 / 07:29
Autor: SEEbiz
PEKING - Kineska proizvodna aktivnost u svibnju smanjila se najbržim tempom od rujna 2022., pokazalo je privatno istraživanje.

Službeni PMI objavljen tijekom vikenda pokazao je da se kineska proizvodna aktivnost smanjila drugi mjesec zaredom u svibnju.

Razlika između službenih i Caixin PMI očitanja može se djelomično pripisati vremenskim razlikama u anketama, rekli su ekonomisti Goldman Sachsa.

Kineska proizvodna aktivnost u svibnju smanjila se najbržim tempom od rujna 2022., pokazalo je privatno istraživanje u utorak, jer je oštriji pad novih izvoznih narudžbi istaknuo utjecaj prohibitivni američkih tarifa.

Globalni indeks menadžera nabave u proizvodnji Caixin/S&P dosegao je 48,3 boda, što je manje od Reutersove medijalne procjene od 50,6 i oštro je pao s 50,4 boda u travnju. Pao je ispod 50 bodova, granice koja razdvaja rast od kontrakcije, prvi put od rujna prošle godine.

Pad inozemne potražnje ubrzao se u svibnju, a pokazatelj novih izvoznih narudžbi pao je na najnižu razinu od srpnja 2023., rekao je Caixin. Ukupne nove narudžbe, pokazatelj ukupne potražnje, također su se smanjile prvi put u osam mjeseci.

Tržište rada ostalo je sumorno, a zaposlenost se smanjuje drugi mjesec zaredom i najbrže od siječnja, prema istraživanju.

Značajno je da su se zalihe gotovih proizvoda u tvornicama akumulirale prvi put u četiri mjeseca zbog pada prodaje i kašnjenja u isporukama, pokazalo je istraživanje.

„Neizvjesnost u vanjskotrgovinskom okruženju povećala se, što doprinosi domaćim ekonomskim nepovoljnim uvjetima“, rekao je Wang Zhe, viši ekonomist u Caixin Insight Group, dodajući da su „glavni makroekonomski pokazatelji pokazali značajno slabljenje na početku drugog tromjesečja“.

Privatni mjerenje uslijedilo je nakon službenog PMI-ja objavljenog u subotu koji je pokazao da se kineska proizvodna aktivnost smanjila drugi mjesec zaredom u svibnju, iako je nešto porasla na 49,5 s 49 u travnju, što odražava rane znakove stabilizacije u sektoru. To je očitanje bilo u skladu s Reutersovim očekivanjima.

Razlika između službenih i Caixin PMI očitanja može biti djelomično uzrokovana vremenskim razlikama u anketama, rekli su ekonomisti Goldman Sachsa u bilješci u utorak, napominjući da ispitanici Caixin PMI-ja možda nisu osjetili učinak deeskalacije tarifa sredinom svibnja u vrijeme ankete.

Caixinovo istraživanje obično se provodi sredinom mjeseca, ranije od NBS-ovog istraživanja koje se sastavlja krajem mjeseca. Privatno istraživanje također obuhvaća manji uzorak od preko 500 uglavnom izvozno orijentiranih tvrtki, dok službeni PMI obuhvaća 3000 tvrtki i više se poklapa s industrijskom proizvodnjom, prema Goldman Sachsu.

Službeni neproizvodni PMI, koji obuhvaća usluge i građevinarstvo, pao je na 50,3 u svibnju s 50,4 u travnju, ostajući iznad granice od 50 od siječnja 2023., prema podacima LSEG-a. Caixin PMI za usluge za svibanj trebao bi biti objavljen u četvrtak.

Američki predsjednik Donald Trump privremeno je uveo 145% tarifa na kineski uvoz - većina kojih je stupila na snagu u travnju, na 90 dana - nakon sastanka američkih i kineskih vodećih trgovinskih predstavnika u Švicarskoj prošlog mjeseca.

Američke tarife na robu uvezenu iz Kine sada su pale na 51,1%, dok kineske carine na američki uvoz iznose 32,6%, prema podacima istraživačkog centra Peterson Institute for International Economics.

Kineska industrijska proizvodnja, koja mjeri vrijednost proizvedene robe, rasla je sporijim tempom od 6,1% u odnosu na prethodnu godinu u usporedbi sa skokom od 7,7% u prethodnom mjesecu.

Izvoz je u travnju porastao za 8,1% više od očekivanog u odnosu na prethodnu godinu, jer su povećane pošiljke tvrtki u zemlje jugoistočne Azije nadoknadile nagli pad robe poslane u SAD.

Industrijska dobit zemlje porasla je drugi mjesec zaredom u travnju, unatoč višim tarifama i ukorijenjenim deflacijskim pritiscima, jer su postojeće mjere potpore Pekinga pomogle ublažiti probleme s likvidnošću i poboljšati novčane tokove industrijskih tvrtki.

Tagovi: #kineska tvornička aktivnost, #KINESKA INDUSTRIJA, #TRUMPOVE CARINE
PROČITAJ I OVO
Inflacija u svibnju ubrzala na godišnjoj razini na 3,5 posto
CIJENE
Inflacija u svibnju ubrzala na godišnjoj razini na 3,5 posto
ZAGREB - Stopa inflacije u svibnju je ubrzala na godišnjoj razini na 3 i pol posto, a u odnosu na travanj veća je 0,3 posto.
Istraživanje: Čak 70 posto slovenskih radnika razmišlja o promjeni posla
TRŽIŠTE RADA
Istraživanje: Čak 70 posto slovenskih radnika razmišlja o promjeni posla
LJUBLJANA - Prema većini ispitanika u istraživanju MojeDelo, situacija na tržištu rada ostat će stabilna, ali raste udio onih koji predviđaju porast nezaposlenosti.
Hrvatska skinuta sa sive liste međunarodne organizacije za praćenje pranja novca
POBOLJŠANJE
Hrvatska skinuta sa sive liste međunarodne organizacije za praćenje pranja novca
ZAGREB - Globalna organizacija za praćenje usklađenosti s međunarodnim standardima na području sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (FATF) utvrdila je da je Hrvatska postigla značajan i mjerljiv napredak u učinkovitosti sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma te je stoga uklonjena sa sive liste, izvijestili su iz Ministarstva financija.
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
POTEZI
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
LJUBLJANA - U skladu sa Strategijom razvoja tržišta kapitala u Sloveniji za razdoblje 2023.-2030. i Nacionalnim programom financijske pismenosti, vlada je danas osnovala Vijeće za financijsku pismenost.
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
PROCJENE
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
BERLIN - Nakon nekoliko kriznih godina, očekuje se gospodarski oporavak Njemačke sljedeće godine. Međutim, američka carinska politika i dalje predstavlja prijetnju tom oporavku.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE