GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kineski cilj: Do 2035. prestići SAD i postati svjetska ekonomija broj jedan

Kineski cilj: Do 2035. prestići SAD i postati svjetska ekonomija broj jedan
STRATEŠKI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.11.2020 / 20:08
Autor: SEEbiz
PEKING - Usred pandemije koronavirusa, Kina se pojavljuje kao motor globalnog rasta.

Kina je jedina velika ekonomija za koju se očekuje da će ove godine pokazati pozitivan napredak, s MMF-om koji predviđa rast od 1,9 posto, a slijedi uzlet od nestvarnih 8,2 posto u 2021. Ipak, nastavak trgovinskih trvenja između dvije najveće svjetske ekonomije znači da SAD neće imati koristi od toga od ovog širenja kao i od velike kineske fiskalne i monetarne pumpe nakon velike financijske krize 2007.-2008.

Pekinška vizija "osnovne socijalističke modernizacije" iz 2035. godine uključuje nekoliko specifičnih ciljeva i nije posebno spomenula Sjedinjene Države. No, poruka je jasna između linija da će Kina ostati na svojoj putanji rasta kako bi zamijenila SAD kao glavno svjetsko gospodarstvo u sljedećih 15 godina.

Ukupna gospodarska veličina Kine i dohodak po stanovniku "popet će se na novu veliku razinu" do 2035. godine, uz značajna poboljšanja u njezinoj ekonomskoj, tehnološkoj i sveobuhvatnoj moći, stoji u priopćenju s petog plenarnog zasjedanja Središnjeg odbora Komunističke partije.

Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku u Kini doseći će bruto proizvod u "naprednoj zemlji srednje razine", s većom grupom srednjeg dohotka u zemlji i "novim konkurentskim prednostima" u inozemstvu, prema priopćenju. Ukratko, Kina će do 2035. biti bogata, zelena, poštena i zastrašujuća gospodarska sila.

Ako se ova vizija može postići, prirodni je rezultat da će kineski ekonomski utjecaj premašiti utjecaj SAD-a. Na primjer, u smislu ukupne ekonomske veličine, budući da je kinesko stanovništvo gotovo četiri puta brojnije od američkog, BDP po glavi stanovnika koji je otprilike polovica američke razine kinesko bi gospodarstvo učinilo dvostruko većim.

Vrijedno je napomenuti da Peking sada s apsolutnom sigurnošću gleda na trend kontinuiranog rasta. Ono što kinesko vodstvo previđa jest da se stopa rasta zemlje može mijenjati iz godine u godinu - o čemu svjedoči i način na koji je izbijanje koronavirusa rezultiralo padom stope rasta ove godine - ali trend rasta će se zadržati barem do 2035. godine.

Izgledi odražavaju novo povjerenje u Pekingu da je Kina sposobna nositi se s raznim izazovima. Trgovinski rat koji je započela Trumpova administracija smatran je glavnom prijetnjom, ali nije imao stvarnog utjecaja na kinesku trgovinu. A izbijanje koronavirusa u početku se doživljavalo kao prijetnja kineskom rastu, ali problemi su se pokazali kratkotrajnima.

Središnja točka najnovijeg nacrta vladajuće Kineske komunističke partije jest da Kina mora urediti vlastitu kuću jačanjem inovacija i jačanjem samodostatnosti.

A za kineske čelnike ovo je pouzdan pristup za pobjedu u ekonomskom sukobu sa SAD-om, bez obzira na to što će Washington dalje poduzimati.

Foto: AFP/Getty Images

Tagovi: kineska ekonomija, Xi Jinping, samodostatnost, trgovinski rat, Komunistička partija Kine, kineska proizvodnja, NR Kina, koronavirus
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE