GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kineski izvoz u SAD bilježi najoštriji pad u više od pet godina

Kineski izvoz u SAD bilježi najoštriji pad u više od pet godina
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.06.2025 / 07:53
Autor: SEEbiz
PEKING - Rast kineskog izvoza u svibnju nije ispunio očekivanja, zbog naglog pada isporuka u SAD, a analitičari kažu da će učinci trgovinskog primirja između Pekinga i Washingtona biti vidljivi u podacima za lipnja.

Kineski izvoz u SAD pao je za 34,5% u odnosu na prošlu godinu, što je najoštriji pad od veljače 2020., prema Wind Informationu, kada je pandemija Covid-19 poremetila trgovinu. Uvoz iz SAD-a pao je za preko 18%, dok se trgovinski višak zemlje sa SAD-om smanjio za 41,55% u odnosu na prethodnu godinu na 18 milijardi dolara.

Ukupni izvoz porastao je za 4,8% prošli mjesec u američkim dolarima u odnosu na prethodnu godinu, pokazali su carinski podaci u ponedjeljak, što je manje od procjena Reutersove ankete o skoku od 5%.

Uvoz je u svibnju pao za 3,4% u odnosu na prethodnu godinu, što je drastičan pad u usporedbi s očekivanjima ekonomista od 0,9% pada. Uvoz je ove godine opao, uglavnom zbog slabe domaće potražnje.

To je uvelike nadoknađeno isporukama u jugoistočnoazijski blok, koje su porasle za gotovo 15% u odnosu na prethodnu godinu, te isporukama u zemlje Europske unije i Afriku, koje su porasle za 12% odnosno preko 33%.

Ukupni trgovinski višak Kine porastao je za 25% u odnosu na prethodnu godinu na 103,2 milijarde dolara u svibnju.

Ipak, rast izvoza u svibnju značajno se usporio s porasta od 8,1% u travnju kada je skok u isporukama u zemlje jugoistočne Azije nadoknadio nagli pad izvoza robe u SAD. Kineske isporuke u SAD pale su za preko 21% u travnju, jer su stupile na snagu prohibitivne tarife.

„Prohibitivne tarife ukinute su tek sredinom svibnja, šteta je već bila učinjena“, rekao je Tianchen Xu, viši ekonomist u Economist Intelligence Unit-u.

Kineski izvoz rijetkih zemalja pao je za 5,7% u odnosu na prethodnu godinu na 5.865,6 tona, pokazali su carinski podaci, budući da je Peking pooštrio kontrolu izvoza kritičnih minerala kako bi stekao prednost tijekom trgovinskih pregovora s Trumpovom administracijom.

Volumen izvoza automobila i brodova porastao je za 22% odnosno oko 5% u odnosu na prethodnu godinu, dok je izvoz pametnih telefona i kućanskih aparata pao za oko 10% odnosno 6%.

Kineski uvoz soje porastao je za 36,2% u odnosu na prethodnu godinu na rekordnih 13,92 milijuna metričkih tona, prema Wind Informationu.

Trgovinski pregovori s visokim ulozima
Xu očekuje da će se izvoz prema SAD-u donekle oporaviti u lipnju. „To će biti prvi puni mjesec da kineski izvoznici uživaju u smanjenim američkim tarifama“, rekao je Xu, dodajući da će se isporuke rijetkih zemalja i električnih strojeva oporaviti nakon što je Peking ublažio nadzor nad tim izvozom.

Prohibitivne carine od 145% na kinesku robu koje je uveo američki predsjednik Donald Trump stupile su na snagu u travnju, što je potaknulo Peking da uzvrati troznamenkastim carinama i drugim restriktivnim mjerama, poput kontrole izvoza ključnih minerala.

SAD i Kina postigli su preliminarni dogovor u Ženevi u Švicarskoj prošlog mjeseca, što je dovelo do toga da su obje strane ukinule većinu carina. Washingtonske carine na kinesku robu sada iznose 51,1%, dok su pekinške carine na američki uvoz 32,6%, prema podacima think tanka Peterson Institute for International Economics.

Zichun Huang, kineski ekonomist u Capital Economicsu, ukazao je na rane znakove rasta američke potražnje za kineskom robom nakon primirja u Ženevi.

Iako je napomenuo da je trebalo vremena da se oporavljena potražnja odrazi na stvarne isporuke, Huang je upozorio da je malo vjerojatno da će se postojeće carine dodatno smanjiti, ako ne i ponovno povećati, te da će dovesti do sporijeg rasta izvoza do kraja godine.

Tagovi: #kineski izvoz, #trgovinski rat, #trumpove carine, #kineska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Istraživanje: Čak 70 posto slovenskih radnika razmišlja o promjeni posla
TRŽIŠTE RADA
Istraživanje: Čak 70 posto slovenskih radnika razmišlja o promjeni posla
LJUBLJANA - Prema većini ispitanika u istraživanju MojeDelo, situacija na tržištu rada ostat će stabilna, ali raste udio onih koji predviđaju porast nezaposlenosti.
Hrvatska skinuta sa sive liste međunarodne organizacije za praćenje pranja novca
POBOLJŠANJE
Hrvatska skinuta sa sive liste međunarodne organizacije za praćenje pranja novca
ZAGREB - Globalna organizacija za praćenje usklađenosti s međunarodnim standardima na području sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (FATF) utvrdila je da je Hrvatska postigla značajan i mjerljiv napredak u učinkovitosti sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma te je stoga uklonjena sa sive liste, izvijestili su iz Ministarstva financija.
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
POTEZI
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
LJUBLJANA - U skladu sa Strategijom razvoja tržišta kapitala u Sloveniji za razdoblje 2023.-2030. i Nacionalnim programom financijske pismenosti, vlada je danas osnovala Vijeće za financijsku pismenost.
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
PROCJENE
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
BERLIN - Nakon nekoliko kriznih godina, očekuje se gospodarski oporavak Njemačke sljedeće godine. Međutim, američka carinska politika i dalje predstavlja prijetnju tom oporavku.
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
CARINE
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump rekao je novinarima u srijedu da će u sljedećih tjedan ili dva poslati pisma trgovinskim partnerima u kojima će postaviti jednostrane carinske stope.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE