GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Korona je donijela blago smanjenje cijena i usluga u Hrvatskoj

Korona je donijela blago smanjenje cijena i usluga u Hrvatskoj
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.06.2021 / 10:13
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Godina korone donijela je blago smanjenje razine potrošačkih cijena i usluga u Hrvatskoj u odnosu na prosječne vrijednosti u Europskoj uniji, sa 71 posto prosjeka EU u 2019. na 69 posto u 2020. godini, piše u srijedu Večernji list.

U Hrvatskoj su, u odnosu na prosjek EU, lani relativno smanjene cijene hrane, alkohola i duhana, odjeće pa i usluga u restoranima u odnosu na 2019. Cijene hrane lani su kod nas bile na 94 posto prosjeka EU, za razliku od 2019. kada je njihova razina bila 96 posto prosjeka EU. Godinu dana prije bili smo na 97 posto, pokazuju podaci Eurostata.

Jelo i piće kod nas je godinama bilo gotovo nadomak prosječnih cijena u EU, za razliku od, na primjer, Rumunjske gdje je hrana za trećinu jeftinija od prosječnih cijena u EU, Bosne i Hercegovine za četvrtinu te Bugarske, Mađarske i Srbije gdje su cijene hrane za petinu ispod prosjeka EU. U Sloveniji su lani cijene hrane bile samo dva posto niže od prosječnih u EU.

Prosjeci pokazuju srednju razinu cijena svih članica i po tome najskuplje se hrane u Austriji ili Norveškoj, gdje je hrana za četvrtinu viša od prosjeka EU, dok je Njemačka povoljnija i sa hranom je samo 2 posto iznad prosjeka.

Europska kućanstva na hranu troše oko 7 posto godišnjeg BDP-a, dok građani za trećinu siromašnije Hrvatske na hranu izdvajaju 13 posto hrvatskog BDP-a, odnosno oko 7 milijardi eura. Usporedbe radi, neusporedivo bogatiji Irci, u zemlji s nešto manje od pet milijuna stanovnika, za hranu izdvajaju oko osam milijardi eura.

U Hrvatskoj je hrana najskuplja stavka i na nju otpada 18 posto izdataka kućanstava, a slijede troškovi stanovanja s oko 16 posto te prijevoza oko 10 posto.

Po cijenama elektronike Hrvatska je godinama iznad europskog prosjeka pa je tako bilo i lani, jer je elektronička oprema kod nas bila čak 7 posto skuplja od prosječnih cijena u EU, dok su komunikacije bile 5,5 posto iznad prosjeka EU.

Alkohol i duhan te namještaj u Hrvatskoj su na oko 80 posto prosjeka EU, odjeća i obuća na oko 90 posto, prijevoz na 85 posto, dok standard čuvaju energenti koji su cijenama 37 postotnih poena ispod prosjeka EU.

Lani su srezane i cijene po hotelima i restoranima pa su one iznosile 77 posto prosječnih u EU, za razliku od godinu dana ranije kad su bile 82 posto.

Tagovi: cijene, potrošačke cijene, usluge
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE