GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koronakriza će Njemačku koštati 250 milijardi eura

Koronakriza će Njemačku koštati 250 milijardi eura
TROŠKOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.03.2021 / 10:21
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
BERLIN - Ukupan gubitak njemačke države i građana zbog pandemije korone do sada je iznosio oko 250 milijardi eura, izračunao je Institut njemačkoga gospodarstva u Kölnu (IW) točno godinu dana nakon prvog lockdowna koji je počeo 14. ožujka 2020.

Do sada je više od 16.000 tvrtki proglasilo bankrot, a tu je još i 5.000 takozvanih zombi-kompanija koje su bez izgleda za preživljavanje. Osnova za izračunavanje je modeliranje poslovnog razvoja u svijetu bez korone i usporedba sa stvarnim stanjem.

„Korona-kriza je bila i još uvijek je ogroman šok za njemačko gospodarstvo", kaže direktor Instituta Michael Hüther.

„Paketi pomoći savezne vlade i naknada za skraćeno radno vrijeme spriječili su još gore posljedice, ali nisu sve tvrtke mogle svladati ovu tešku fazu. "Nadamo se da će se stopa cijepljenja povećati tako da tvrtke konačno ponovo mogu planirati i s više samopouzdanja gledati u budućnost", rekao je Hüther.

Zatvoreni dućani, poremećeni lanci opskrbe, milijuni ljudi na skraćenom radu: pandemija je do temelja potresla gotovo sva područja gospodarstva, a posebno su dugotrajni lockdowni imali negativan utjecaj na tvrtke.

U prvom tromjesečju 2020. godine, prema izračunima IW-a, bruto domaći proizvod je relativno blago pao. Zatim je uslijedio šok u drugom kvartalu: prognozirani BDP bez korone u tom razdoblju bio bi oko 850 milijardi eura, a zapravo je bio oko 100 milijardi eura manji. U trećem kvartalu, posebno u ljetnim mjesecima, razlika je ponovo znatno smanjena, ali nije u potpunosti nestala. Ponovnim lockdownom od kraja 2020. godine, su se gubici ponovo povećali. Prema navodima kelnskog instituta, pandemija će vjerojatno koštati više od 50 milijardi eura samo u prvom kvartalu 2021. godine.

Mnoge tvrtke nisu mogle izdržati krizu usprkos odgađanju proglašenja insolventnosti i državnoj pomoći: oko 16.300 poduzeća bankrotiralo je 2020. godine. A tom broju treba dodati još oko 5.000 takozvanih zombi-kompanija koje, usprkos pomoći, jedva da imaju izgleda za preživljavanje.

Sve su glasniji zahtjevi za pomoć gospodarstvu u korona-krizi. Zbog toga je resorni ministar Peter Altmaier sazvao virtualni summit. No, gospodarstvu je potrebno puno više od lijepih riječi, smatra Henrik Böhme.

Znalo se da će redovito jesensko izvješće njemačkih vodećih ekonomskih instituta zbog korone ispasti loše, ali ne toliko loše. Ipak: ide na bolje. A ako ne bude novih nedaća, koncem 2021. će se vratiti na staro.

Njemačko gospodarstvo se trenutno dobro nosi s korona-krizom. U vrijeme pandemije država je pomogla gospodarstvu milijardama eura. I to je bilo uspješno. Ali sad se vraćaju stari sukobi, a broj infekcija raste.

Tagovi: #njemačka ekonomija, #koronakriza, #Njemačka, #Destatis
PROČITAJ I OVO
EK predlaže mjere za administrativno rasterećenje ZPP-a
MJERE
EK predlaže mjere za administrativno rasterećenje ZPP-a
BRUXELLES - Europska komisija predstavila je novi prijedlog Uredbe kojim se značajno pojednostavljuje provedba Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), s naglaskom na smanjenje administrativnih zahtjeva za poljoprivrednike i nacionalne institucije država članica EU-a, izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede i šumarstva.
Inflacija u Njemačkoj ponovno usporila u travnju
USPORAVANJE
Inflacija u Njemačkoj ponovno usporila u travnju
BERLIN - Prošli mjesec u Njemačkoj su posjeti benzinskoj postaji postali jeftiniji, ali je vikend kupovina u supermarketu postala skuplja. Sveukupno, inflacija se u travnju usporila drugi mjesec zaredom, priopćio je Destatis u srijedu.
CEIZ indeks: Rast BDP-a u prvom tromjesečju pao na dva posto
SIGNALI
CEIZ indeks: Rast BDP-a u prvom tromjesečju pao na dva posto
ZAGREB - Kretanje CEIZ indeksa sugerira da će hrvatsko gospodarstvo u prvom ovogodišnjem kvartalu porasti za dva posto u odnosu na isto razdoblje lani, procjena je Ekonomskog instituta, Zagreb (EIZ), koja bi značila značajno usporavanje godišnje stope rasta.
Potražnja za radnicima u travnju pala za 6,3 posto
TRŽIŠTE RADA
Potražnja za radnicima u travnju pala za 6,3 posto
ZAGREB - Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u travnju je pao za 6,3 posto, četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, što je ujedno druga najveća stopa pada od početka godine, objavio je Ekonomski institut, Zagreb (EIZ).
Njemačka i ove godine u recesiji
RECESIJA
Njemačka i ove godine u recesiji
BERLIN - Njemačka će završiti ovu treću godinu zaredom u recesiji, prema podacima Instituta za njemačko gospodarstvo (IW) u utorak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE