Izvješće Ministarstva rada u četvrtak također je pokazalo da je broj ljudi na popisu nezaposlenih porastao sredinom srpnja na najvišu razinu od kraja 2021. Podaci bi mogli potaknuti strahove od brzog pogoršanja na tržištu rada, koji su se pojavili prošlog mjeseca kada su podaci pokazali stopa nezaposlenosti porasla je u lipnju na najvišu razinu u 2-1/2 godine od 4,1%.
Podržavao je rujansko smanjenje kamatnih stopa. Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je novinarima u srijedu da, iako on smatra da su promjene na tržištu rada "uglavnom u skladu s procesom normalizacije", kreatori politike "pomno prate kako bi vidjeli počinje li pokazivati znakove da je nešto više od toga".
"Iako su podaci o potraživanjima bili podložni nizu posebnih čimbenika posljednjih tjedana, oni su u uzlaznom trendu, što ukazuje na određeni porast aktivnosti otpuštanja", rekla je Nancy Vanden Houten, vodeća američka ekonomistica u Oxford Economicsu.
Početni zahtjevi za državnu naknadu za nezaposlene porasli su za 14.000 na sezonski prilagođenih 249.000 u tjednu koji je završio 27. srpnja, što je najviša razina od kolovoza prošle godine. Ekonomisti koje je anketirao Reuters predviđali su 236.000 zahtjeva za posljednji tjedan.
Zahtjevi su probili gornju granicu raspona od 194.000-245.000 za ovu godinu. Prijave su u uzlaznom trendu od lipnja, a dio porasta pripisuje se volatilnosti povezanoj s privremenim zatvaranjem tvornica motornih vozila radi preinake i prekidima uzrokovanim uraganom Beryl u Teksasu.
Indeksi su pali u četvrtak jer su svježi podaci potaknuli strahove o mogućem povratku zamaha recesije s početka tjedna.
Dow Jones Industrial Average pao je 480 bodova ili 1,2%. S&P 500 oslabio je 0,9%, dok je Nasdaq Composite skliznuo 1,3%. Indeks Russell 2000, referentna vrijednost za mala kapitalizacija koja je u posljednje vrijeme ojačala, pao je za gotovo 3%.