GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Masovni gubitak biodiverziteta smanjit će globalni kreditni rejting

Masovni gubitak biodiverziteta smanjit će globalni kreditni rejting
STUDIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.06.2022 / 08:11
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Veliki gubitak biološke raznolikosti u svijetu mogao bi do kraja desetljeća prouzročiti dovoljnu ekonomsku štetu da ozbiljno snizi više od polovice nacionalnih kreditnih rejtinga, uključujući i kinesku, upozorava prva velika studija.

Istraživanje koje je u četvrtak objavila skupina britanskih sveučilišta analiziralo je niz scenarija, uključujući onaj u kojem je djelomični kolaps ključnih ekosustava poharao industrije ovisne o prirodi kao što su poljoprivreda i ribarstvo na koje se oslanjaju neka gospodarstva.

Procjenjuje se da će štetni učinak dovesti do toga da će se 58 posto od 26 zemalja koje su proučavane suočiti s barem jednim stupnjem smanjenja svog kreditnog rejtinga.

Budući da ocjene utječu na to koliko vlade moraju platiti za posuđivanje na globalnim tržištima kapitala, smanjenje bi rezultiralo s 28 do 53 milijarde dolara dodatnih troškova kamata godišnje.

"Utjecaj na rejting prema scenariju djelomičnog urušavanja usluga ekosistema u mnogim je slučajevima značajan", navodi se u izvješću, dodajući da bi ti dodatni troškovi duga značili da vlade imaju još manje za trošenje i da bi hipotekarne stope porasle.

Studija koju su proveli Sveučilište East Anglia, Cambridge, Sveučilište Sheffield Hallam i Sveučilište SOAS u Londonu pokazuje da bi Kina i Malezija bile najteže pogođene, sa smanjenjem ocjena za više od šest stupnjeva u scenariju djelomičnog kolapsa.

Indija, Bangladeš, Indonezija i Etiopija suočile bi se s smanjenjem ocjena za otprilike četiri stupnja, dok bi gotovo trećina analiziranih zemalja imala više od tri.

Za Kinu bi taj pad kreditne sposobnosti tražio i dodatnih 12 do 18 milijardi dolara godišnje iz proračuna za otplatu kamata, dok bi visoko zaduženi korporativni sektor u zemlji imao dodatnih 20 do 30 milijardi dolara.

Troškovi Malezije porasli bi između 1 i 2,6 milijardi dolara, dok bi tvrtke trebale pokriti dodatnih 1 do 2,3 milijarde dolara.

"Što je još važnije, te bi dvije države prešle s investicijskog na špekulativni stupanj", navodi se u izvješću.

"Gubitak bioraznolikosti može pogoditi gospodarstva na više načina. Kolaps u ribarstvu, na primjer, uzrokuje gospodarske šokove duž nacionalnih lanaca opskrbe i u drugim industrijama", rekla je koautorica dr. Patrycja Klusak, pridružena istraživačica na Cambridgeovom institutu Bennett i izvanredna profesorica na Sveučilište Istočne Anglije.

Tagovi: #biodiverzitet, #bioraznolikost, #kreditni rejting, #Sveučilište East Anglia, #Cambridge, #Sveučilište Sheffield Hallam
PROČITAJ I OVO
Prosječna neto plaća u travnju 1.439 eura
ZARADE
Prosječna neto plaća u travnju 1.439 eura
ZAGREB - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za travanj 2025. iznosila je 1 439 eura, što je nominalno niže za 0,6%, a realno za 1,2% u odnosu na ožujak 2025., objavili su na stranicama Državnog zavoda za statistiku.
Hrvatske cijene hrane na razini Belgije
USPOREDBE
Hrvatske cijene hrane na razini Belgije
ZAGREB - Cijene hrane u Hrvatskoj za četiri su postotna boda više od prosjeka EU, troškovi komuniciranja i interneta viši su čak 11 posto, bijela tehnika i elektronika skuplji su deset posto, a kućanske potrepštine za dva boda, pokazala je najnovija usporedba cijena dvije tisuće proizvoda i usluga provedena prošle godine u 36 europskih država.
HNB očekuje ubrzanje rasta u drugom kvartalu
OČEKIVANJA
HNB očekuje ubrzanje rasta u drugom kvartalu
ZAGREB - U drugom tromjesečju, sudeći po viosokofrekventnim pokazateljima, gospodarski rast u Hrvatskoj mogao bi ubrzati na 3,1 posto na godišnjoj razini, nakon što je u prvom tromjesečju usporio na 2,9 posto, objavila je Hrvatska narodna banka (HNB) u najnovijem broju Makroekonomskih kretanja i prognoza.
Proizvođačke cijene industrije u svibnju porasle najviše u dvije godine
CIJENE
Proizvođačke cijene industrije u svibnju porasle najviše u dvije godine
ANALIZA - Nakon pada u travnju (za 0,4% godišnje), prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile su u svibnju za 2,0% više u odnosu na svibanj 2024. Najviša je to stopa rasta od rujna 2023.
Slovenija lani zadržala raskorak s prosjekom EU u pogledu stvarne potrošnje
POTROŠNJA
Slovenija lani zadržala raskorak s prosjekom EU u pogledu stvarne potrošnje
LJUBLJANA - Prema prvoj procjeni Eurostata, stvarna individualna potrošnja po stanovniku u Sloveniji u standardima kupovne moći prošle je godine iznosila 85 posto prosjeka EU. To je isti jaz s prosjekom Unije kao i 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE