GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MMF najavljuje novu metodu procjene održivosti državnog duga

MMF najavljuje novu metodu procjene održivosti državnog duga
METODA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.02.2021 / 12:20
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) razvija novu metodu procjene održivosti duga zemalja s pristupom financijskim tržištima kako bi preciznije predvidio rizike financijskih kriza i poboljšao transparentnost, izvijestili su dužnosnici.

Očekuje se da će ažurirana metoda procjene duga biti spremna za primjenu u četvrtom tromjesečju 2021. ili prvom tromjesečju 2022. godine, rekli su u srijedu dužnosnici MMF-a.

Međunarodni zajmodavac prošli ju je puta ažurirao 2013. godine, kada je europska dužnička kriza bila u punom jeku,

Procjena održivosti duga neke zemlje oduvijek je bila "manje znanost, a više umjetnost", a novi sustav trebao bi pojačati ulogu znanosti, izjavio je na online brifingu za novinare Jeromin Zettelmeyer, zamjenik direktora MMF-ova odjela za strategiju, politiku i reviziju.

Dodao je da je MMF revidirao modeliranje čimbenika povezanih s dugom kako bi razvio "točniji okvir koji nam omogućuje da upozorimo na krize i neodržive i održive dugove odnosno da ih predvidimo".

Procjene su važne jer pomažu utvrditi koliko se zemlja može zadužiti, poštujući stroge zahtjeve MMF-a o održivosti duga.

Važeća metoda procjene ukazuje zemljama na brojne pokazatelje potencijalno opasnih područja, ali ostavlja značajan diskrecijski prostor dužnosnicima MMF-a u njihovoj procjeni.

Novi alati i modeli povezat će ih u statistički pouzdanu, "mehaničku procjenu održivosti" koja će biti transparentnija, objasnio je Zettelmeyer.

Nova metodologija trebala bi omogućiti i bolju procjenu kapaciteta zemalja da servisiraju potrebe za financiranjem uz potporu likvidnih resursa, potencijalnih novih izvora prihoda i robusnih domaćih tržišta, ističe zamjenica načelnika MMF-va odjela za strategiju, politiku i reviziju Manrique Saenz.

U slučaju zemalja ovisnih o prirodnim resursima, MMF će nastojati bolje procijeniti klimatske promjene i buduće promjene u potražnji za fosilnim gorivima.

Žele također poboljšati prikaz održivosti duga državnih tvrtki u financijskom i nefinancijskom sektoru.

Novi okvir za procjenu duga razvijen je nakon opsežnih konzultacija s vanjskim dionicima, sudionicima na tržištu, rejting agencijama, akademicima, Europskom unijom i Europskom središnjom bankom (ECB), poručuju iz MMF-a.

Tagovi: Međunarodni monetarni fond, Jeromin Zettelmeyer, javni dug, metodu procjene održivosti duga
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE