GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MMF podigao prognoze rasta za bogate zemlje, smanjio za zemlje u razvoju

MMF podigao prognoze rasta za bogate zemlje, smanjio za zemlje u razvoju
PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.07.2021 / 11:22
Autor: SEEbiz/h
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) je zadržao prognozu globalnog rasta od šest posto u 2021. s time da je povećao izglede za SAD i druga vodeća gospodarstva, a smanjio za zemlje u razvoju koje se bore s rastućim brojem zaraženih koronavirusom.

Razlika između te dvije skupine zemalja se uglavnom temelji na boljem pristupu cjepivima protiv covida-19 i kontinuiranoj fiskalnoj potpori u naprednim gospodarstvima, dok se ona u razvoju suočavaju s problemima na oba ta fronta, priopćio je MMF.

„Gotovo je 40 posto stanovništva u naprednim gospodarstvima je potpuno cijepljeno, u usporedbi s 11 posto na tržištima u razvoju, te malim dijelom u zemljama u razvoju s niskim prihodima“, rekla je glavna ekonomistica MMF-a Gita Gopinath.

„Brži obuhvat cijepljenjem od očekivanog i povratak u normalu doveli su do rasta, dok su nedostatak pristupa cjepivima i novi pandemijski valovi covida-19 u nekim zemljama, posebno Indiji, doveli do pada“, dodala je.

MMF je značajno povisio svoje prognoze za SAD, za koji sada očekuje da će porasti na sedam posto u 2021. i 4,9 posto u 2022., što je za 0,6 odnosno 1,5 postotna boda više u odnosu na travanjske prognoze. Prognoze pretpostavljaju da će američki Kongres odobriti prijedlog američkog predsjednika Joea Bidena za otprilike 4000 milijardi dolara potrošnje za infrastrukturu, obrazovanje i potporu obiteljima.

Pozitivna prelijevanja iz američkog plana potrošnje, zajedno s očekivanim napretkom broja cijepljenih protiv covida-19, povećavaju globalnu prognozu rasta MMF-a za 2022. na 4,9 posto, što je za 0,5 postotnih bodova više u odnosu na travanj.

Fond je najviše povećao prognoze za Veliku Britaniju te je podigao procjenu rasta za ovu godinu za 1,7 postotnih bodova, na sedam posto.

Za eurozonu Fond predviđa znatno manji porast od 0,2 postotna boda za 2021., dok se Japanu smanjila prognoza za 0,5 postotnih bodova, što je rezultat većeg broja zaraženih te strožih ograničenja u prvoj polovini godine.

MMF prognozira da će gospodarstvo eurozone porasti 4,6 posto u 2021. te 4,3 posto u 2022., dok će ono u Japanu rasti za 2,8 odnosno tri posto.

MMF je također procijenio i stopu rasta vodećih gospodarstava eurozone. Njemačko bi gospodarstvo trebalo porasti 3,6 u 2021. te 4,1 posto u 2022., francusko 5,8 odnosno 4,2 posto. Gospodarstvo u Italiji bi se trebalo rasti 4,9 odnosno 4,2 posto te ono u Španjolskoj za 6,2 odnosno 5,8 posto.

Indiji, koja se ove godine borila s ogromnim valom zaraze koronavirusom, najviše su srezane prognoze rasta, za tri postotna boda, na 9,5 posto u 2021. MMF je također smanjio svoju prognozu za Kinu u 2021. za 0,3 postotna boda, pozivajući se na smanjenje javnih ulaganja i ukupne fiskalne potpore.

MMF je također smanjio izglede za Indoneziju, Maleziju, Filipine, Tajland i Vijetnam, u kojima nedavni porast zaraženih covidom-19 utječe na aktivnosti. Fond je prognozirao da će azijske zemlje u razvoju ove godine rasti 7,5 posto, što je za 1,1 postotni bod manje u odnosu na travanjske prognoze.

Prognoze za zemlje s niskim prihodima smanjene su za 0,4 postotna boda u 2021., a Fond je kao glavni uzrok koji ometa njihov oporavak naveo spori obuhvat cijepljenjem.

MMF je priopćio da drugi negativni rizici ostaju značajni na globalnoj razini, uključujući mogućnost da novi, vrlo zarazni sojevi koronavirusa dovedu do novih ograničenja kretanja i smanjenja gospodarske aktivnosti.

Tagovi: MMF, prognoza, Eurozona, korona virus, globalni rast, zemlje u razvoju,
PROČITAJ I OVO
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
CARINE
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
WASHINGTON - Američki predsjednik Joe Biden pozvao je na utrostručenje carina na kineski čelik i aluminij uoči današnjeg obraćanja radnicima čelika u Pittsburghu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE