GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MMF snizio procjenu rasta hrvatskog BDP-a u 2021. godini

MMF snizio procjenu rasta hrvatskog BDP-a u 2021. godini
SNIŽENE PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.04.2021 / 16:53
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je u utorak procjenu rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj godini na 4,7 posto, a u 2022. godini očekuje ubrzanje gospodarske aktivnosti i povratak na pretpandemijsku razinu.

U listopadu prošle godine MMF je prognozirao da će hrvatsko gospodarstvo u 2021. porasti 6,0 posto.

U 2020. godini gospodarstvo je smanjeno 9,0 posto, potvrdio je MMF u redovnim proljetnim prognozama za svjetsko gospodarstvo (WEO) procjenu od prošle jeseni.

U 2022. godini aktivnosti bi po njihovim izračunima trebale porasti 5,0 posto, što bi značilo da bi hrvatsko gospodarstvo do kraja 2022. trebalo premašiti pretpandemijsku razinu.

Hrvatska se novim MMF-ovim procjenama svrstala među europska gospodarstva u nastajanju koja bi trebala bilježiti najviše stope rasta u ovoj i idućoj godini.

Višu stopu rasta trebale bi u 2021. godini bilježiti samo Turska i Rumunjska, od šest posto, i Srbija, od 5,0 posto.

U 2022. godini samo bi Mađarska trebala bilježiti snažniji rast, od 5,7 posto, pokazuju MMF-ove nove procjene.

U skupini europskih gospodarstava u nastajanju aktivnosti bi ove godine trebale porasti 4,4 posto, za pola postotnog boda snažnije no što je MMF procijenio prošle jeseni. U 2022. rast bi trebao usporiti na 3,9 posto.

Ublažena procjena manjka i nezaposlenosti

Manjak na tekućem računu platne bilance Hrvatske, iskazan udjelom u BDP-u, trebao bi ove godine iznositi 2,3 posto i biti manji za 0,8 postotnih bodova no što je MMF procijenio u listopadu.

U 2020. godini manjak je iznosio 3,5 posto, čime je međunarodni zajmodavac povisio procjenu manjka iz listopada za 0,3 postotna boda.

Iduće godine manjak na tekućem računu platne bilance Hrvatske trebao bi se po njima trebao spustiti na 1,6 posto.

Stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj iznosit će ove godine 9,4 posto i biti osjetno manja no što je MMF predvidio prošle jeseni, procijenivši je na 10,3 posto.

U 2020. godini iznosila je 9,2 posto, čime je MMF snizio procjenu od prošle jeseni za 0,1 postotni bod.

U 2022. trebala bi kliznuti na 9,0 posto.

Potrošačke cijene trebale bi ove godine u Hrvatskoj porasti 0,7 posto, procjenjuje MMF. Na kraju prošle godine prognizirali su da će porasti 0,8 posto.

U 2020. godini stopa inflacije iznosila je 0,3 posto, u skladu s procjenama iz listopada.

U 2022. MMF očekuje znatno ubrzanje rasta potrošačkih cijena u Hrvatskoj, na 1,2 posto.

Tagovi: hrvatski BDP, Međunarodni monetarni fond, hrvatska ekonomija, hrvatski turizam, hrvatski izvoz, osobna potrošnja, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE