GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MMF zadržao prognoze globalnog rasta

MMF zadržao prognoze globalnog rasta
PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.10.2024 / 15:32
Autor: SEEbiz
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) u najnovijem izvješću o globalnim gospodarskim izgledima zadržao je prognozu ovogodišnjeg rasta globalnog BDP-a od 3,2 posto. Isti rast očekuje se iu 2025. godini.

MMF uz pozitivan aspekt smanjenja inflacije navodi i rastuće prijetnje i rizike globalnom gospodarstvu.

MMF od travanjske prognoze globalnih gospodarskih kretanja inzistira na prognozi rasta globalnog BDP-a od 3,2 posto. U međuvremenu, prognoza za sljedeću godinu samo je 0,1 postotni bod lošija od posljednjeg ažuriranog srpanjskog izvješća o izgledima svjetskog gospodarstva.

Nema značajnijih razlika ni u prognozama za razvijena gospodarstva i gospodarstva u razvoju. Očekuje se da će prvi rasti po prosječnoj stopi od 1,8% i ove i 2025. godine, a drugi po 4,2%.


Glavni pokretač rasta u razvijenom svijetu ostaje SAD. MMF je revidirao prognozu jačanja BDP-a gospodarski najjače zemlje svijeta naviše, za 0,2 postotna boda na 2,8 posto u ovoj godini, te za 0,3 postotna boda na 2,2 posto u idućoj godini.

U međuvremenu, prognoza za eurozonu se ovaj put pogoršala. Ove godine očekuje se rast od 0,8 posto, što je 0,1 postotni bod manje od srpanjskih procjena. U međuvremenu, prognoza za 2025. niža je za 0,3 postotna boda s 1,2 posto.

Njemačka ostaje pacijent eurozone. Očekuje se da će njemačko gospodarstvo ove godine stagnirati, što je za 0,2 postotna boda lošije od srpanjske prognoze. Još je izraženije pogoršanje prognoze za 2025., kada se očekuje rast najvećeg eurskog gospodarstva od samo 0,8 posto (u srpnju je prognoza bila još na 1,3 posto).

U obje godine očekuje se da će Francuska zabilježiti gospodarski rast od 1,1%, Italija 0,7% i 0,8%, a Španjolska 2,9% i 2,1%. Očekivanja MMF-a za ovogodišnje trendove najviše su se poboljšala za Španjolsku.

Među ostalim najvažnijim trgovinskim partnerima Slovenije u Europi, MMF za ovu godinu predviđa pad BDP-a od 0,6 posto, a za iduću godinu, prema novoj Austriji, rast od 1,1 posto. Hrvatska bi trebala rasti po stopama od 3,4 i 2,9 posto, dok bi Švicarska u obje godine trebala ostvariti rast od 1,3 posto.

Od preostalih većih razvijenih gospodarstava, očekuje se da će britansko gospodarstvo ove godine imati bolje rezultate nego što se prethodno očekivalo s rastom od 1,1 posto, a 2025. očekuje se povećanje BDP-a na otoku za 1,5 posto. Očekuje se da će Japan zabilježiti rast od 0,3 odnosno 1,1 posto.

Kina, druga najveća nacionalna ekonomija svijeta, ove bi godine trebala ostvariti gospodarski rast od 4,8 posto, što je 0,2 postotna boda manje od srpanjskih procjena. U međuvremenu, prognoza za 2025. ostaje na 4,5 posto. Prognoza gospodarskog rasta Indije ostaje na 7,0%. 6,5 posto.

U MMF-u kao pozitivan aspekt globalnih gospodarskih kretanja ističu nastavak smanjenja stope inflacije, tzv. ja proces dezinflacije, koji su središnje banke potaknule zaoštravanjem monetarne politike s padom cijena energenata, sve je ujednačeniji u cijelom svijetu, a pritom nije izazvao prevelike šokove u gospodarstvu i na tržištu rada. Ipak, dinamika pada inflacije je u prvom polugodištu ove godine donekle ublažena, također zbog odgođenih učinaka rasta plaća, te se očekuje povratak inflacije na ciljanu razinu tijekom 2025. godine.

MMF sada polako očekuje odmak od inhibitorne monetarne politike prema strožim fiskalnim politikama, iako priznaju da dinamika tog zaokreta može varirati među velikim gospodarstvima, također ovisno o daljnjoj dinamici inflacije i političkim kretanjima.

Iako su u dogovoru za ovu i sljedeću godinu ostali pri svojim očekivanjima u pogledu gospodarskog rasta, a istodobno, usprkos naznakama sve veće rascjepkanosti globalnog gospodarstva, nisu promijenili ni prognozu u pogledu rasta svjetske trgovine (ostaje na 3,1 posto u 2024. i 3,4 posto u 2025.), ali upozoravaju da prevladavaju prijetnje i rizici čija bi realizacija mogla pogoršati gospodarske izglede.

Među njima su npr. spomenuo rizik velikih odgođenih negativnih učinaka pooštrenih uvjeta financiranja zbog viših kamatnih stopa posljednjih godina, moguće šokove zbog visoke zaduženosti u zemljama u razvoju, moguće velike šokove u kineskom gospodarstvu, posebno u financijski nasukanom sektoru nekretnina, ponovni skok cijena energije, hrane i ostalih sirovina zbog nestabilnosti na Bliskom istoku, geopolitičkih napetosti ili klimatskih promjena te naglog porasta trgovinskog protekcionizma.

Što se potonjeg tiče, svijet posebnu pozornost posvećuje ishodu predsjedničkih izbora u SAD-u, jer Donald Trump najavljuje oštro povećanje carina na uvoz iz cijelog svijeta.

Zbog sve većih strukturnih izazova za svjetska gospodarstva, očekuje se da će globalni gospodarski rast u sljedećih pet godina ostati slab na prosječnih 3,1 posto u usporedbi s razinama prije koronavirusa, prema procjenama MMF-a.

Tagovi: #mmf, #prognoze, #ekonomija, #inflacija, #geopolitika
PROČITAJ I OVO
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
CIJENE
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
FRANKFURT - Inflacija u eurozoni ostala je neznatno iznad cilja Europske središnje banke u travnju, a novo povećanje cijena usluga zadržalo je godišnju stopu na 2,2 posto.
Trump Kongresu predstavio nemoguću misiju: Želi smanjiti proračun za više od 163 milijarde dolara
REZOVI
Trump Kongresu predstavio nemoguću misiju: Želi smanjiti proračun za više od 163 milijarde dolara
WASHINGTON - Američki predsjednik Donald Trump dao je službeni prijedlog američkog proračuna u kojem od Kongresa, koji prijedlog mora odobriti u oba doma, traži da ga smanji za više od 163 milijarde dolara.
HNB: Smanjena razlika u stopi inflacije između Hrvatske i eurozone
CIJENE
HNB: Smanjena razlika u stopi inflacije između Hrvatske i eurozone
ZAGREB - Hrvatska narodna banka (HNB) u petak u svom komentaru najnovijih podataka o inflaciji konstatira da je ona u travnju usporila u odnosu na ožujak prema i harmoniziranom i nacionalnom indeksu, pri čemu viša inflacija mjerena harmoniziranim pokazateljem uglavnom proizlazi iz većeg doprinosa cijena usluga, a smanjila se i razlika u inflaciji između Hrvatske i eurozone.
Zapošljavanje u SAD-u bolje od očekivanja u travnju
TRŽIŠTE RADA
Zapošljavanje u SAD-u bolje od očekivanja u travnju
WASHINGTON - Poslodavci su u travnju neto otvorili 177 tisuća novih radnih mjesta, utvrdilo je ministarstvo, u usporedbi s revidiranih 185 tisuća u prethodnom mjesecu. Analitičari su očekivali 138 tisuća novih radnih mjesta.
Prva procjena: Inflacija u travnju 3,1 posto
CIJENE
Prva procjena: Inflacija u travnju 3,1 posto
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljenoj danas u travnju su u odnosu na travanj 2024. godine u prosjeku bile veće za 3,1 posto, dok su u odnosu na ožujak ove godine u prosjeku veće za 0,6 posto.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE