GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka se priprema za dolazak kvalificiranih radnika iz trećih zemalja

Njemačka se priprema za dolazak kvalificiranih radnika iz trećih zemalja
RADNICI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.02.2020 / 14:30
Autor: SEEbiz / H
BERLIN - U Bonnu je u ponedjeljak, u sklopu priprema za Zakon o useljavanju stručne radne snage, koji stupa na snagu 1. ožujka, otvoren savjetodavni ured za strane stručne radnike koji bi trebao pomoći oko pitanja priznanja stručnih diploma, čime će se otvoriti dolazak kvalificiranim radnicima iz zemalja izvan EU.

"S građanima koji žive u Njemačkoj nećemo moći riješiti problem manjka stručne radne snage. Nama su potrebni kvalificirani radnici iz inozemstva", rekla je prilikom otvaranja savjetodavnog ureda ministrica obrazovanja Anja Karliczek.

Ona je objasnila kako je manjak stručne radne snage već sad prepreka rastu u mnogim granama. Prema nekim procjenama, trenutno je zbog nedostatka kvalificirane radne snage nepopunjeno 1,4 milijuna radnih mjesta.

Njemačka vlada se nada da će, stupanjem na snagu zakona koji omogućava useljavanje kvalificirane radne snage i iz zemalja koje ne pripadaju Europskoj uniji, smanjiti nedostatak stručnjaka.

Savezni ministar rada Hubertus Heil je prilikom otvaranja ureda, koji djeluje u sklopu Savezne agencije za zapošljavanje, upozorio da uvođenjem novog zakona o useljavanju stručne radne snage neće biti riješeni problemi njemačkog tržišta rada.

„Mi se moramo potruditi kako bismo privukli i zadržali strane radnike. Sigurno je da navala neće biti takva da riješimo naše probleme", rekao je Heil prilikom otvaranja ureda.

Dok se čeka na usvajanje zakona kojim će se regulirati zapošljavanje iz zemalja izvan EU, za sada paralelno postoji propis, uveden 2016., koji se odnosi na zapošljavanje radnika iz zemalja zapadnog Balkana. Po tom propisu, koji vrijedi do kraja ove godine, u Njemačku mogu dolaziti i radnici bez kvalifikacija s obzirom na to da je jedini uvjet radni ugovor.

U praksi se pokazalo da se priljev radne snage iz zemalja zapadnog Balkana ne odvija željenom brzinom zbog dugotrajnog čekanja na radne vize u njemačkim konzularnim predstavništvima.

Njemačka vlada je najavila povećanje broja radnika u konzularnim predstavništvima zemalja iz kojih se očekuje najsnažnije iseljavanje poput zemalja zapadnog Balkana.

Tagovi: Njemačka, tržište rada, Anja Karliczek, njemačka ekonomija,
PROČITAJ I OVO
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
TRENDOVI
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
PEKING - Fiskalni prihodi Kine u prvom su tromjesečju pali za 2,3 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavilo je u ponedjeljak tamošnje ministarstvo financija.
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
DUG
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
ZAGREB - Hrvatski javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je i na kraju prosinca 2023. godine znatno niži od prosjeka eurozone i EU, pokazali su u ponedjeljak podaci europskog statističkog ureda
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ZARADE
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ANALIZA - Prema podacima koje je DZS objavio u petak, u veljači je nastavljen realan rast prosječnih mjesečnih isplaćenih bruto i neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama na godišnjoj razini.
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
MIROVINE
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
ZAGREB - Prosječni Hrvat u mirovinu ide s nepunih 60 godina, zbog čega su naši novopečeni umirovljenici neki od najmlađih u Europi.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE