GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OECD: Rat donosi sve ozbiljnije rizike svjetskom gospodarstvu

OECD: Rat donosi sve ozbiljnije rizike svjetskom gospodarstvu
RIZICI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.03.2022 / 16:27
Autor: SEEbiz / H
PARIZ - Gospodarska šteta koju je prouzročio rat u Ukrajini osjeća se u cijelom svijetu, a rizici su sve ozbiljniji i mogli bi prigušiti gospodarsku aktivnost i potaknuti ionako visoku inflaciju, upozorila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).

Najvažnije su posljedice rata izgubljeni životi i humanitarna kriza povezana s ogromnim brojem ljudi pod opsadom i u bijegu, konstatira OECD.

No, rast je izazvao i brojne ekonomske posljedice, dodaju.

Ukrajinski i ruski BDP relativno su mali, ali dvije zemlje veliki su proizvođači i izvoznici ključnih prehrambenih proizvoda, minerala i energije i rat je već proizveo značajne ekonomske i financijske šokove, naglašava OCD, izdvajajući skok cijena nafte, plina i pšenice.

Nastave li cijene rasti, to bi moglo smanjiti stopu rasta svjetskog BDP-a u prvoj godini za više od jednog postotnog boda i izazvati duboku recesiju u Rusiji, napominju.

Stopa inflacije mogla bi pak na globalnoj razini porasti za 2,5 postotnih bodova, a bila je visoka već na početku godine, upozoravaju, poručujući središnjim bankama da i dalje budu usretočene na kontrolu očekivanja inflacije.

Cijene energije "alarmantno su poskočile", primijetio je OECD, podsjetivši da udio Rusije u globalnoj opskrbi prirodnim plinom iznosi 16 posto, a udio u opskrbi naftom 11 posto.

Vlade bi mogle ublažiti negativan utjecaj sukoba na gospodarski rast dobro osmišljenim, ciljanim mjerama fiskalne potpore, smatraju, sugeriraju, navodeći primjer oporezivanja velike dobiti kompanija.

Mnoge vlade morat će kratkoročno ublažiti udarac visokih cijena energije, proširiti izvore nabave i poboljšati energetsku efikasnost.

Zemljama koje su najteže pogodili poremećaji u opskrbi poljoprivrednim sirovinama iz Rusije i Ukrajine mogla bi pomoći veća proizvodnja u članicama OECD-a, izbjegavanje protekcionizma i multilateralna podrška logistici, tvrde.

Tagovi: Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak, globalna ekonomija
PROČITAJ I OVO
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
TRENDOVI
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
PEKING - Fiskalni prihodi Kine u prvom su tromjesečju pali za 2,3 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavilo je u ponedjeljak tamošnje ministarstvo financija.
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
DUG
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
ZAGREB - Hrvatski javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je i na kraju prosinca 2023. godine znatno niži od prosjeka eurozone i EU, pokazali su u ponedjeljak podaci europskog statističkog ureda
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ZARADE
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ANALIZA - Prema podacima koje je DZS objavio u petak, u veljači je nastavljen realan rast prosječnih mjesečnih isplaćenih bruto i neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama na godišnjoj razini.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE