U razdoblju srpanj-rujan 2024. u odnosu na treće tromjesečje 2023. industrijska proizvodnja viša je za 0,3%, dok je u odnosu na drugo tromjesečje 2024. rast iznosio 1,2%.
Nakon rasta u srpnju te pada u kolovozu, u rujnu je ponovo zabilježen rast indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje, pokazali su danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Na krilima izraženog rasta od 5,8% u odnosu na kolovoz (sezonski i kalendarski prilagođeno), godišnja pozitivna promjena iznosila je 1% (kalendarski prilagođeno). Ako isključimo srpanj i rujan negativne godišnje promjene trajale su od kraja prošle godine.
Promatrano prema glavnim kategorijama industrijske grupacije (GiG), mjesečni rast predvodili su Netrajni proizvodi za široku potrošnju (+8,4%) i Energija (+6,1), a slijede Intermedijarni proizvodi (+3,2%) i Kapitalni proizvodi (+0,1%). Jedino je u kategoriji Trajnih proizvoda za široku potrošnju zabilježen mjesečni pad koji je iznosio 5,4%. Promatrano prema NKD-u, prerađivačka industrija je na mjesečnoj razini porasla za 6,1%, a unutar industrije (i u skladu s rastom prema GIG kategorijama) povećanjem se izdvaja Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda (+56,2%) i Proizvodnja računala te elektroničkih i optičkih proizvoda (+21,7%). Istovremeno na brojke značajno djeluje i kolebljivost u proizvodnji energije, pa je tako Proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda zabilježila snažan rast za 31,1%, nakon mjesečnog pada od 10,1% u kolovozu.
Unatoč sporadičnim pozitivnim promjenama, negativne promjene u indeksu fizičkog obujma industrijske proizvodnje tijekom ove godine u skladu su s kretanjima kod najvažnijih trgovinskih partnera u europodručju gdje razni ekonomski pokazatelji (ESI, PMI, tvorničke narudžbe) već neko vrijeme signaliziraju izazovne poslovne uvjete u industrijskim (prerađivačkim) poduzećima. Vodeći anketni pokazatelji sugeriraju da će se takva situacija nastaviti i u ovom tromjesečju.
Navedeno možemo primijetiti i na indeksu fizičkog obujma promatrajući dulju vremensku seriju podataka. Naime, u razdoblju od siječnja do rujna u odnosu na isto razdoblje 2023. obujam industrijske proizvodnje niži je u prosjeku za 2,8% (kalendarski prilagođeni indeksi). Pri tome je pad zabilježen u svim kategorijama GIG-a izuzev Netrajnih proizvoda za široku potrošnju kod kojih je godišnja stopa rasta u promatranom razdoblju iznosila skromnih 1,6%. U kategoriji Trajnih dobara pad je iznosio 11,5%, a u kategoriji Energije 9,3%. Kod Kapitalnih proizvoda smanjenje je u promatranom razdoblju iznosilo 4,9%. Promatrano prema NKD-u, u Prerađivačkoj industriji godišnji pad je u razdoblju siječanj-rujan iznosio u prosjeku 1,2%. U istom razdoblju na godišnjoj razini, Rudarstvo i vađenje bilježi pad za 1,3%, a Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za visokih 12,3%.
Na tromjesečnoj razini, nakon dva tromjesečja godišnjeg pada, industrijska proizvodnja je u odnosu na treće tromjesečje 2023. bila viša za 0,3%. U odnosu na drugo tromjesečje 2024. rast je iznosio 1,2%.
Iako pozitivne promjene ohrabruju, do kraja godine ne očekujemo značajniji oporavak aktivnosti u industrijskoj proizvodnji. Tako će industrija i drugu godinu za redom zaključiti s padom odražavajući oslabljenu inozemnu potražnju te strukturne slabosti unutar industrije. Za održiv oporavak industrijskih aktivnosti zasigurno će biti potrebno jačanje vanjskotrgovinske potražnje. U tom kontekstu ohrabruju podaci o kretanju BDP-a u trećem tromjesečju u zemljama važnim vanjskotrgovinskim partnerima (skromna pozitivna tromjesečna i godišnja stopa rasta u Njemačkoj, usporavanje pada u Austriji). Ipak, za konkretnije zaključke potrebno je pričekati ekonomske pokazatelje u narednim mjesecima.