GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Oporavka industrijske proizvodnje neće biti

Oporavka industrijske proizvodnje neće biti
INDUSTRIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.11.2024 / 09:54
Autor: RBA analize
ANALIZA - Porast na mjesečnoj razini za 5,8% pridonio je pozitivnoj godišnjoj stopi rasta obujma industrijske proizvodnje u rujnu. Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u rujnu za 1,0% veća u odnosu na isto razdoblje 2023.

U razdoblju srpanj-rujan 2024. u odnosu na treće tromjesečje 2023. industrijska proizvodnja viša je za 0,3%, dok je u odnosu na drugo tromjesečje 2024. rast iznosio 1,2%.

Nakon rasta u srpnju te pada u kolovozu, u rujnu je ponovo zabilježen rast indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje, pokazali su danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Na krilima izraženog rasta od 5,8% u odnosu na kolovoz (sezonski i kalendarski prilagođeno), godišnja pozitivna promjena iznosila je 1% (kalendarski prilagođeno). Ako isključimo srpanj i rujan negativne godišnje promjene trajale su od kraja prošle godine.

Promatrano prema glavnim kategorijama industrijske grupacije (GiG), mjesečni rast predvodili su Netrajni proizvodi za široku potrošnju (+8,4%) i Energija (+6,1), a slijede Intermedijarni proizvodi (+3,2%) i Kapitalni proizvodi (+0,1%). Jedino je u kategoriji Trajnih proizvoda za široku potrošnju zabilježen mjesečni pad koji je iznosio 5,4%. Promatrano prema NKD-u, prerađivačka industrija je na mjesečnoj razini porasla za 6,1%, a unutar industrije (i u skladu s rastom prema GIG kategorijama) povećanjem se izdvaja Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda (+56,2%) i Proizvodnja računala te elektroničkih i optičkih proizvoda (+21,7%). Istovremeno na brojke značajno djeluje i kolebljivost u proizvodnji energije, pa je tako Proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda zabilježila snažan rast za 31,1%, nakon mjesečnog pada od 10,1% u kolovozu.

Unatoč sporadičnim pozitivnim promjenama, negativne promjene u indeksu fizičkog obujma industrijske proizvodnje tijekom ove godine u skladu su s kretanjima kod najvažnijih trgovinskih partnera u europodručju gdje razni ekonomski pokazatelji (ESI, PMI, tvorničke narudžbe) već neko vrijeme signaliziraju izazovne poslovne uvjete u industrijskim (prerađivačkim) poduzećima. Vodeći anketni pokazatelji sugeriraju da će se takva situacija nastaviti i u ovom tromjesečju.

Navedeno možemo primijetiti i na indeksu fizičkog obujma promatrajući dulju vremensku seriju podataka. Naime, u razdoblju od siječnja do rujna u odnosu na isto razdoblje 2023. obujam industrijske proizvodnje niži je u prosjeku za 2,8% (kalendarski prilagođeni indeksi). Pri tome je pad zabilježen u svim kategorijama GIG-a izuzev Netrajnih proizvoda za široku potrošnju kod kojih je godišnja stopa rasta u promatranom razdoblju iznosila skromnih 1,6%. U kategoriji Trajnih dobara pad je iznosio 11,5%, a u kategoriji Energije 9,3%. Kod Kapitalnih proizvoda smanjenje je u promatranom razdoblju iznosilo 4,9%. Promatrano prema NKD-u, u Prerađivačkoj industriji godišnji pad je u razdoblju siječanj-rujan iznosio u prosjeku 1,2%. U istom razdoblju na godišnjoj razini, Rudarstvo i vađenje bilježi pad za 1,3%, a Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za visokih 12,3%.

Na tromjesečnoj razini, nakon dva tromjesečja godišnjeg pada, industrijska proizvodnja je u odnosu na treće tromjesečje 2023. bila viša za 0,3%. U odnosu na drugo tromjesečje 2024. rast je iznosio 1,2%.

Iako pozitivne promjene ohrabruju, do kraja godine ne očekujemo značajniji oporavak aktivnosti u industrijskoj proizvodnji. Tako će industrija i drugu godinu za redom zaključiti s padom odražavajući oslabljenu inozemnu potražnju te strukturne slabosti unutar industrije. Za održiv oporavak industrijskih aktivnosti zasigurno će biti potrebno jačanje vanjskotrgovinske potražnje. U tom kontekstu ohrabruju podaci o kretanju BDP-a u trećem tromjesečju u zemljama važnim vanjskotrgovinskim partnerima (skromna pozitivna tromjesečna i godišnja stopa rasta u Njemačkoj, usporavanje pada u Austriji). Ipak, za konkretnije zaključke potrebno je pričekati ekonomske pokazatelje u narednim mjesecima.

Tagovi: industrija, hrvatska industrija, prerađivačka industrija
PROČITAJ I OVO
Američke tvornice u listopadu s rastom narudžbi
TRENDOVI
Američke tvornice u listopadu s rastom narudžbi
WASHINGTON - Američke su tvornice u listopadu primile 0,2 posto više narudžbi nego u rujnu, izvijestilo je danas američko ministarstvo trgovine.
OECD srezao prognoze slovenskog rasta
SREZANE PROGNOZE
OECD srezao prognoze slovenskog rasta
LJUBLJANA - OECD je snizio prognozu gospodarskog rasta Slovenije za ovu godinu s 2,3 na 1,1 posto te za 2025. s 2,7 na 2,6 posto. Što se tiče globalnog gospodarstva, zadržala je prognozu rasta za ovu godinu na 3,2 posto, ali ju je povećala za 0,1 postotni bod na 3,3 posto za 2025. godinu.
Digitalna transformacija i zdravlje zaposlenih: Novi izazovi za HR sektore
PROMJENE
Digitalna transformacija i zdravlje zaposlenih: Novi izazovi za HR sektore
ANALIZA - Tehnološke inovacije ne utječu samo na načine kako organizacije funkcioniraju, već duboko mijenjaju i radnu sredinu, uključujući i zdravlje zaposlenih.
Poboljšana situacija u njemačkoj maloprodaji u studenome
MALOPRODAJA
Poboljšana situacija u njemačkoj maloprodaji u studenome
BERLIN - Situacija u njemačkoj maloprodaji u studenom se blago popravila.
U Hrvatskoj raste trgovina, ali pada industrije
TRENDOVI
U Hrvatskoj raste trgovina, ali pada industrije
ZAGREB - Prvi visokofrekventni pokazatelji za posljednje ovogodišnje tromjesečje pokazuju mješovitu izvedbu. 
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE