GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Po čemu se koronakriza razlikuje od prethodne financijske krize?

Po čemu se koronakriza razlikuje od prethodne financijske krize?
KRIZA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2020 / 10:32
Autor: Siniša Malus
ANALIZA - Aktualna koronakriza po mnogočemu je specifična u odnosu na prethodnu financijsku krizu koja je svijet pogodila 2008. godine.

Trenutna se kriza razlikuje od krize prije jednog desetljeća u tome što kućanstva (posebno u SAD-u) trenutno imaju znatno više raspoloživog dohotka.

Potrošnja kućanstava, koja je motor američkog gospodarstva (70% američkog BDP-a), sve je veća zahvaljujući poticajima vlade i programima likvidnosti središnje banke. Ovog tjedna očekuje se da će američki Kongres usvojiti drugi paket stimulacija, za koji se između ostalog očekuje da uključuje 1200 poticajnih čekova za građane. Na tržištu, ako američko zakonodavno tijelo ovaj tjedan ne usvoji drugi poticajni paket, možemo očekivati posljedičnu korekciju.

Kineski BDP, maloprodaja u SAD-u, Velikoj Britaniji i Njemačkoj na dobrom su putu da postepeno dosegnu razinu prije krize, dok će većina svjetske ekonomije pomalo zaostajati. Oporavak u obliku slova "V" trenutno je najviše ograničen mogućim drugim valom virusa. Ipak, ne možemo očekivati ponovnu martovsku volatilnost na tržištima kapitala.

Ljudi, zemlje i drugi sudionici na tržištu prilagodili su svoje postupke trenutnoj situaciji.

To se odražava na slučajeve kada su nacionalne vlade obuzdale nove epidemije virusa bez nametanja općih i strogih ograničenja gospodarskom životu u cijeloj zemlji. Primjer za to imali smo u Njemačkoj u Sjevernoj Rajni Vestfaliji i Pekingu u Kini, gdje su vlasti uspjele zadržati nove vruće točke bez općih zatvaranja gospodarstava.

Drugdje, poput Latinske Amerike i Afrike, tome nije tako, dok u Europi također ima dosta upitnika, posebno što se tiče Španjolske i jugoistoka Europe.

Tagovi: koronakriza, financijska kriza, američka ekonomija, potrošnja, maloprodaja, kineska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE