GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Poskupljenja u restoranima i hotelima podižu inflaciju

Poskupljenja u restoranima i hotelima podižu inflaciju
INFLACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.09.2023 / 09:19
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Motiv Vladine odluke da u rujnu zamrzne cijene 30 proizvoda, uglavnom hrane i higijenskih potrepština, i krene u pregovore s trgovačkim lancima oko nižih cijena u maloprodaji bio je, objašnjavao je u četvrtak nakon sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, kolovoški zaokret u kretanju inflacije, odnosno njezino ponovno ubrzanje.

Osam mjeseci prije toga inflacija je usporavala, u srpnju je njezina stopa bila još uvijek visokih 7,3 posto, ali je i to bilo usporavanje u odnosnu na mjesec dana ranije.

No, u kolovozu se trend promijenio i potrošačke cijene su, potvrdila je to jučer i druga procjena Državnog zavoda za statistiku, otišle na 7,8 posto. U Vladi odbijaju mogućnost da su s jačom reakcijom u obuzdavanju inflacije pričekali završetak turističke sezone, koja među ostalim zbog potrošnje inozemnih gostiju puni državni proračun. Vrijeme je to i kad prihodi trgovačkih lanaca ne ovise samo o kupovnoj moći domaćih građana, pa bi možda pritisak vlasti na trgovačke lance bio manje učinkovit usred sezone, piše Novi list.

Jučerašnja objava DZS-a otkriva i tko je od kolovoza prošle godine do kolovoza ove godine najviše podizao cijene, pa je tako najveći porast potrošačkih cijena bio u kategoriji restorana i hotela, 14,2 posto. To dovoljno govori o utjecaju turizma na kolovoško ubrzanje inflacije. Odmah potom slijede hrana i bezalkoholna pića gdje su cijene u prosjeku bile veće 11 posto nego u kolovozu prošle godine. Cijene odjeće i obuće porasle su u prosjeku 9,9 posto. Objavio je DZS i kretanje uvoznih cijena pa i ti indeksi dobrim dijelom otkrivaju uzroke inflacije u Hrvatskoj.

Iako DZS pri tome mjeri kretanje cijena u odnosu na 2015. godinu, podaci vrlo jasno pokazuju da su u ovoj godini najviše rasle uvozne cijene u prehrambenoj industriji. Uz pad u veljači u odnosnu na siječanj, uvozne su cijene prehrambenih proizvoda pojačano rasle kako se sezona približavala. Tako su od veljače do srpnja uvozne cijene prehrambenih proizvoda porasle za 38,2 postotna boda. U srpnju ove godine uvozne cijene prehrambeno-prerađivačke industrije bile su za 73,7 posto veće u odnosu na 2015. godinu. Rasle su naravno i cijene u domaćoj prehrambenoj industriji i poljoprivredi, ali ipak sporije.

U odnosu na 2015. godinu proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju ove godine u prosjeku su bile veće za 39,7 posto u odnosu na 2015. godinu, s time da su cijene biljnih proizvoda više za 28,6 posto, a stoke i peradi i stočnih proizvoda za 51,4 posto.

Rezultat rasta uvoznih cijena na kraju su, barem prema DZS-u, potrošačke cijene hrane i pića za 42 posto veće nego 2015. godine. No, pri tome ne treba zaboraviti da je na većinu proizvoda te 2015. godine PDV, koji ulazi u potrošačke cijene, bio 25 posto, dok je trenutno na veliki broj prehrambenih artikala pet posto.

I dok su cijene usluga u turizmu i cijene hrane i dalje najveći uzrok visokih stopa inflacije, a pad cijena energije je i doveo do njezina usporavanja u razdoblju od prosinca prošle godine do srpnja ove godine, na mjesečnoj razini je situacija nešto drukčija. Na prosječan rast cijena od 0,5 posto u kolovozu u odnosu na srpanj najviše je utjecao rast cijena prijevoza i komunikacija. Prijevoz je već krajem 2021. godine zbog rasta cijena nafte bio kategorija koja je stvarala najveći inflatorne pritisak, što se dodatno pojačalo nakon početka rata u Ukrajini. No, kako su počele padati cijene nafte, tako su cijene prijevoza sve manje povećavale stopu inflacije, pa je u kolovozu ove godine u odnosno na kolovoz prošle godine prijevoz skuplji 3,3 posto. No, u samo mjesec dana zbog poskupljenja naftnih derivata prijevoz je u prosjeku poskupio za 2,9 posto. Cijene komunikacijskih usluga u prosjeku su u kolovozu bile veće za 1,4 posto nego u srpnju, a to je posljedica odluke telekomunikacijskih kompanija da barem dijelom iskoriste mogućnost podizanja cijena svojih usluga za stopu inflacije. Te su odluke telekomi provodili uglavnom ovog ljeta.

Tagovi: inflacija, restorani, hoteli, turizam, Plenković
PROČITAJ I OVO
Italija snizila prognozu rasta u 2023.
SNIŽENE PROGNOZE
Italija snizila prognozu rasta u 2023.
RIM - Talijanska vlada na odlasku znatno je snizila prognozu gospodarskog rasta u idućoj godini zbog vrtoglavo visokih troškova energije, no procjenjuje da će porezni prihodi poboljšati stanje u javnim financijama.
Hrvatska ukupno u plusu s novcem iz EU-a 11,9 milijardi eura
U PLUSU
Hrvatska ukupno u plusu s novcem iz EU-a 11,9 milijardi eura
ZAGREB - Do kraja godine Hrvatska zaključuje svoju prvu EU financijsku perspektivu, onu za razdoblje od 2014. do 2020., pri čemu će potrošiti kompletnu alokaciju sredstava za to programsko razdoblje od 12,19 milijardi eura, izvijestili su u srijedu iz Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova, dodavši da je Hrvatska ukupno dosad u plusu s novcem iz EU-a za 11,9 milijardi eura.
Pada promet industrije na mjesečnoj i godišnjoj razini
LOŠI SIGNALI
Pada promet industrije na mjesečnoj i godišnjoj razini
ZAGREB - Ukupni promet industrije u srpnju ove godine pao je za 4,1 posto u odnosu na lipanj, a u odnosu na lanjski srpanj manji je za 1,9 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
IMK: Njemačka ekonomija iduće godine raste 0,7 posto
PROGNOZE
IMK: Njemačka ekonomija iduće godine raste 0,7 posto
BERLIN - Njemački će se BDP ove godine smanjiti za 0,5 posto, nova je prognoza Instituta za makroekonomiju i ekonomska istraživanja (IMK). Za iduću godinu očekuje se gospodarski rast od 0,7 posto, objavio je u utorak IMK.
Svjetska banka predviđa kraj inflacije
PREDVIĐANJA
Svjetska banka predviđa kraj inflacije
WASHINGTON - Globalno tržište žitarica trebalo bi se ubrzo potpuno oporaviti. I to zbog rekordne proizvodnje pšenice, kukuruza i riže. Prema zadnjem izvješću Svjetske banke, takav razvoj događaja konačno će stabilizirati globalni lanac proizvodnje i prodaje hrane, piše u utorak Jutarnji list.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE