GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Povećana kvota Hrvatske u MMF-u

Povećana kvota Hrvatske u MMF-u
KVOTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.10.2024 / 16:36
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Vlada je donijela odluku o prihvaćanju povećanja kvote Republike Hrvatske u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), čime će se povećati kvota RH za 358,7 milijuna posebnih prava vučenja, a što je ekvivalent 436,5 milijuna eura.

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac kazao je da je Odbor guvernera MMF-a donio rezoluciju kojom se državama članicama predlaže povećanje ukupne kvote za 50 posto, a radi se o ukupnom povećanju u smislu posebnih prava vučenja na 715,7 milijardi SDR-a (posebnih prava vučenja).

Kvota Republike Hrvatske povećava se za 358,7 milijuna SDR-a, koje će ona upisati i uplatiti. Ukupan iznos kvote RH nakon povećanja bit će 1,07 milijardi SDR-a.

Posebna prava vučenja (Special Drawing Rights - SDR), su umjetni novac zasnovan na prosjeku pet najjačih svjetskih valuta, koji se kao zajam odobrava članicama ravnopravno s ostalim valutama.

- Predloženim povećanjem kvote, u okviru ove revizije, povećala bi se kvota i RH za 358,7 milijuna posebnih prava vučenja ili ekvivalent 436,5 milijuna eura. Treba istaknuti kako je potrebno dio od 25 posto toga povećanja uplatiti ili u nacionalnoj valuti ili u posebnim pravima vučenja, što predstavlja obračunsku jedinicu MMF-a, a 75 posto uplaćuje se isključivo u nacionalnoj valuti, rekao je Primorac.

U tom kontekstu, naveo je, Hrvatska treba uplatiti 25 posto, odnosno 109,2 milijuna eura u jednoj ili u drugoj varijanti. Što se tiče uplate u vlastitoj valuti, dakle iznosa od 75 posto, Hrvatska je to do sada uglavnom činila uvećanjem iznosa mjenice koja je izdana 4. ožujka 1993. u korist MMF-a.

- Isto tako ističem kako je u skladu s odlukom Vlade o načinu vođenja poslova, podmirivanje obveza koje proizlaze iz članstva Hrvatske u MMF-u od 8. ožujka ove godine HNB uime RH taj koja podmiruje obveze prema MMF-u vezane uz uplatu kvote, rekao je Primorac.

Prihvaćanje predloženog povećanja kvote u spomenutoj visini od 358,7 milijuna SDR-a omogućuje Hrvatskoj zadržavanje glasačke snage (0,17 posto) i udjela u ukupnoj kvoti Fonda (0,15 posto) na približno istoj razini kao dosad.

Tagovi: kvota, mmf, hrvatska, specijalna prava vučenja
PROČITAJ I OVO
Izvršni odbor MMF-a proširio sastav s 24 na 25 direktora
SASTAV
Izvršni odbor MMF-a proširio sastav s 24 na 25 direktora
WASHINGTON - Države članice Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) uspješno su u petak izabrale prošireni izvršni odbor koji se sada sastoji od 25 izvršnih direktora umjesto 24, uključujući tri iz zemalja podsaharske Afrike, objavio je MMF.
Scholz planira iznijeti industrijske prijedloge do Božića
PLANOVI
Scholz planira iznijeti industrijske prijedloge do Božića
BERLIN - Njemački kancelar Olaf Scholz očekuje da će prijedlozi sa njegovih sastanaka sa sindikalnim vođama, industrijskim lobistima i glavnim direktorima velikih kompanija biti izneseni negdje u prosincu, rekao je njegov glasnogovornik u petak.
Lindner apelira na promjenu njemačke ekonomske politike
APEL
Lindner apelira na promjenu njemačke ekonomske politike
BERLIN - Njemački ministar financija Christian Lindner zahtijeva temeljnu "preorijentaciju" ekonomske politike koalicijske vlade, navodi se u dokumentu koji je u petak dobio dpa.
SAD: Veliki pad broja novih radnih mjesta u listopadu
TRŽIŠTE RADA
SAD: Veliki pad broja novih radnih mjesta u listopadu
WASHINGTON - U SAD-u je u listopadu otvoreno 12.000 novih radnih mjesta, što je znatno manje nego u rujnu, kada ih je, prema revidiranim podacima, bilo 223.000. Stopa nezaposlenosti ostala je nepromijenjena na 4,1 posto, objavilo je danas američko Ministarstvo rada.
Kineska tvornička aktivnost proizvodnja vraća se na put ekspanzije
RAST
Kineska tvornička aktivnost proizvodnja vraća se na put ekspanzije
PEKING - Kineske tvorničke aktivnosti ponovno su krenule u širenje među manjim proizvođačima u listopadu, prema privatnom istraživanju objavljenom u petak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE